Cyklus organových koncertov otvorí mladý rakúsky umelec Stefan Donner, víťaz medzinárodnej súťaže Franza Schmidta.

Organový koncert sa uskutoční v nedeľu 20. novembra o 16.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Na úvod programu zaznie Toccata, adagio a  fúga C dur, BWV 564, jedna z  najznámejších a  najvirtuóznejších organových kompozícií Johanna Sebastiana Bacha. Na programe sú dve suity francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierna, ktorý takmer štyridsať rokov zastával post organistu v parížskom Notre-Dame. Suity č. 3, op. 54      a č. 4, op. 55 skomponoval počas letnej dovolenky v roku 1927 v juhofrancúzskom Luchone. Prvú z nich venoval  Rodmanovi Wanamakerovi, synovi zakladateľa slávnych obchodných domov v  New Yorku a  Philadelphii. Stefan Donner zaradil do svojho programu aj organové dielo rakúskeho skladateľa Franza Schmidta, ktoré  je na Slovensku málo známe. Z tvorby rodáka z dnešnej Bratislavy zaznie  Prelúdium a  fúga Es dur. Koncert uzavrie Fantázia a fúga d mol, op. 135b Maxa Regera, jedno z posledných dokončených diel skladateľa.


Stefan Donner študoval hru na organe, klavíri a  dirigovanie na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Magisterský diplom z hry na organe získal na Konzervatóriu     v  Amsterdame. Zúčastnil sa aj kurzov, ktoré viedli významní organisti ako Olivier Latry, Joris Verdin či Edoardo Bellotti. V akademickom roku 2014/2015 získal Fulbrightove štipendium na štúdium v  New Yorku, kde na Eastman School of Music na University of Rochester študoval organ a čembalo. Stefan Donner je držiteľom viacerých ocenení, je víťazom Organovej súťaže Franza-Schmidta (2010, Rakúsko) a získal tretiu cenu na Medzinárodnej organovej súťaži v Dubline (2011). Okrem rôznych nahrávok pre rozhlas a televíziu nahral Stefan Donner aj profilové sólové albumy. Umelec často koncertuje v Európe, Turecku, Izraeli, USA a Austrálii. V predchádzajúcich rokoch zastával pozíciu organistu a hudobného riaditeľa v Klosterneuburg Abbey pri Viedni. Popri bohatej koncertnej činnosti Stefan Donner vyučuje klavír a hudobnú teóriu na dvoch hudobných školách.


Vstupenky na úvodný organový recitál  sú v predaji v Pokladnici SF v pracovné dni od 13.00 – 19.00, v nedeľu hodinu pred koncertom  alebo  online na návštevnik.sk.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno