V Bratislave sa predstaví THE SHOW A TRIBUTE TO ABBA – celosvetovo úspešný koncert zahrá najuznávanejšia ABBA revival kapela spolu s hudobníkmi pôvodnej slávnej švédskej skupiny.

speváčky Cecilia Blomberg a Jessica Stendahl z projektu A Tribute to ABBA

Svetoznámy projekt prišli do Bratislavy predstaviť Cecilia Blomberg a Jessica Stendahl, speváčky a vokalistky hudobného zoskupenia, ktoré stojí za oživením švédskeho fenoménu zo 70. a 80. rokov. Členovia kapely, ktorá sa 27. apríla predstaví v Bratislave, zasvätili svoju kariéru tomu, aby vzdali hold jednému z najznámejších a najúspešnejších hudobných fenoménov vôbec. 


“V rámci projektu sme všetci Švédi a v tom je naša výhoda. Pesničky od ABBY sme doma počúvali už ako deti. Máme tú hudbu v kostiach. O autentický zvuk koncertov sa starajú naši hudobníci, ale aj naše vokály, ktorými sa snažíme čo najviac napodobniť koncerty skupiny ABBA,” vysvetlila speváčka Cecilia Blomberg, ktorá na projekte spolupracuje. 


Pri tejto šou máme možnosť zažiť vystúpenie, aké by sme zažili v 70. alebo 80. rokoch v podaní pôvodnej štvorice umelcov. Tvorcovia si dali záležať na autentickom hudobnom či kostýmovom prevedení, ktoré dopĺňa moderný zvuk a LED obrazovka. Navyše sa môžeme tešiť na špeciálne výročie, keďže pred 50. rokmi švédska kapela ABBA vyhrala Eurovíziu so skladbou Waterloo a následne sa preslávila na celom svete.


speváčky Cecilia Blomberg a Jessica Stendahl z projektu A Tribute to ABBA

Mnoho projektov a zoskupení neskôr nadviazalo na tvorbu skupiny ABBA, najmä vďaka jej nadčasovosti. Na Slovensko však prichádza projekt, ktorý má ako jediný schválenie od členov pôvodnej formácie. Do aktuálneho projektu sú zapojení aj hudobníci, ktorí v minulosti mali možnosť hrať aj s kapelou ABBA. 


“Počas vystúpení sa snažíme dodržať frázovanie, texty piesní vyslovujeme a prednášame tak, ako to robili Agnetha a Anni-Frid. Veľmi nám v tom pomáha to, že máme rovnaký prízvuk ako ony, keďže sme tiež Švédky,” povedala speváčka Jessica Stendahl.

Speváčky Cecilia Blomberg a Jessica Stendahl, ktoré alternujú Agnethu Fältskog a Anni-Frid Lyngstad, sa snažia v rámci projektu nielen znieť, ale aj vyzerať ako pôvodné speváčky. “Prispôsobili sme sa účesmi, farbou vlasov, využívame typické modré očné tiene. Okrem make-upu a kostýmov sa však snažíme prispôsobiť aj pohybom. Rada by som sa pri koncertoch roztancovala, no keďže Agnetha bola viac rezervovaná, musím aj ja kontrolovať svoje pohyby, aby som sa na ňu čo najviac podobala,” uviedla Cecilia.

Na ich predstavenie sa tešia všetky generácie fanúšikov a že si ABBA získava stále nových potvrdila aj Jessica Stendahl: “ Cestujeme s projektom po celom svete od Filipín až po USA či Brazíliu a vidíme, že hudbu ABBA milujú všetci, od detí až po ich starých rodičov. 

“Snažíme sa meniť repertoár piesní, no keďže tento rok je špeciálny vďaka 50. výročiu, chceme preto odprezentovať najstaršie a najznámejšie skladby od skupiny ABBA a ukázať aj vývoj jej tvorby. Samozrejme sú pesničky, ktoré nesmú chýbať na žiadnom koncerte ako napríkad Dancing Queen alebo The Winner Takes It All,” dodala Cecilia.

Rozhovor s Jessicou Stendahl a Ceciliou Blomberg pre Moja kultúra: 

Mnohí hovoria, že popularita skupiny ABBA je dnes väčšia ako popularita The Beatles alebo Depeche Mode. Vďaka čomu? 

Jessica Stendahl: Zrejme je to aj vďaka filmom Mamma Mia! a Mamma Mia! Here We Go Again. Mladé generácie poznajú pesničky práve odtiaľ a zamilovali si ich. 

Funguje vaše predstavenie na mladých ľudí, aj keď sa snažíte predvádzať show zo 70. rokov? 

Cecilia Blomberg: Áno, milujú to dokonca aj deti. Na mnohých koncertoch ich vidíme spievať a tancovať pod pódiom a za nimi stoja ich rodičia. Funguje to na všetkých. 

Dokážete aj dnes nanovo objavovať piesne od skupiny ABBA? Dajú sa v nich nachádzať nové motívy a významy? 

Jessica Stendahl: V textoch stále nachádzam niečo nové. Stáva sa mi, že ma odrazu prekvapí časť textu, ktorú som dovtedy dostatočne nevnímala. Preto sú tieto piesne stále krásne a stále živé. 

Cecilia Blomberg: Často sa mi niečo podobné deje pri piesňach, ktoré nespievame až tak často, prípadne ich spievame na koncerte po prvý raz. ABBA má veľa piesní a všetky sú kvalitné.

Čím je ešte významné 50. výročie od prvého úspech skupiny ABBA na Eurovízii? 

Cecilia Blomberg: Je to veľmi významný míľnik pre kapelu, ktorá aj v dnešnej dobe ešte produkuje nové piesne. Určite si to zaslúži oslavu. My veľmi radi vezmeme fanúšikov na tú dlhú a úžasnú cestu. Radi im ukážeme ako to celé začalo a kam to pokračovalo. 

Bolo pre vás náročné vytrénovať si hlasy tak, aby zneli ako hlasy pôvodných speváčok? 

Cecilia Blomberg: Je to výzva. Agnetha a Anni-Fri sú skvelé speváčky a niektoré ich piesne sú nesmierne náročné. Napríklad pesnička The Winner je na pódiu vždy veľkou výzvou. Najdôležitejšie pri tom je, že to nemôžem spievať tak, ako by som to zaspievala ja sama, ale musím spievať tak ako Agnetha. Ale práve preto nás to baví už toľké roky. 

Ako sa vám pracuje s hudobníkmi, ktorí hrali s pôvodnou skupinou? 

Cecilia Blomberg: Je to pre nás veľká česť. Veľmi často nám na cestách rozprávajú svoje spomienky na turné s pôvodonou kapelou, ale aj inými skupinami, v ktorých pôsobili. Je to zábava. 

Koncert sa uskutoční 27. apríla v Bratislave.

 

Zdroj: Andrea Čurná

Zhováral sa: Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno