Na filmový festival zavíta do Bratislavy miláčik z Cannes

Slávny režisér Arnaud Desplechin exkluzívne predstaví svoj nový film na Febiofeste!


Vlani slávnostne otváral prestížny festival v Cannes, onedlho slávnostne uzavrie bratislavský Febiofest. Stálica svetového filmu, francúzsky režisér Arnaud Desplechin, zavíta na 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa uskutoční od 15. do 21. marca 2018 v Bratislave a v exkluzívnej slovenskej premiére osobne uvedie režisérsku verziu svojho nového filmu Ismaelove prízraky.


V hlavných úlohách sa na plátne predstavia francúzske herecké hviezdy – vedľa Mathieua Amalrica, ktorý sa predstavil aj v bondovke Quantum of Solace, účinkujú držiteľka Oscara Marion Cotillardová a Charlotte Gainsbourgová, obľúbenkyňa režiséra Larsa Von Triera.


Arnaud Desplechin, ktorého možno označiť za „miláčika“ festivalu v Cannes, keďže najslávnejší festival uviedol v svetovej premiére až päť jeho snímok a dokonca mu dva razy zveril porotcovské kreslo v hlavnej súťaži, zavíta na Slovensko po prvý raz. MFFK Febiofest poctí oceňovaný filmár svojou návštevou na záverečnom ceremoniáli 21. marca 2018 a predtým uvedie verejný masterclass, kde bude hovoriť o svojej tvorbe.


„Arnaud Desplechine je doslova mág filmových emócií. Jeho príbehy, ktoré rozpráva výrazným, ale poetickým a jedinečným režijným štýlom, sú k divákom veľmi, takmer až fyzicky blízko. Desplechin však nie je extravagantný umelec, ale pokorný pozorovateľ života a aj vďaka tomu má dnes také výsostné postavenie vo svete klubového filmu,“ povedal umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

Turbulentný a celkom nepredvídateľný príbeh filmu Ismaelove prízraky / Les fantômes d’Ismaël, v ktorom sa prelína thriller, ľúbostná i špionážna dráma, rozpráva príbeh filmového režiséra, ktorému pred 20 rokmi záhadne bez stopy zmizla manželka Carlotta. Ismaela odvtedy prenasledujú nočné mory, ktoré zaháňa alkoholom a liekmi. Po dvoch desaťročiach samoty stretáva astrofyzičku Sylviu, s ktorou nadviaže harmonický vzťah. Ale zatiaľ, čo spolu trávia pokojné dni v dome na pláži, osud si prichystá zlomyseľnú zápletku. Náhle sa totiž objaví žena, ktorá tvrdí, že je Ismaelovou zmiznutou ženou.

Jeden z titulných hercov filmu počas festivalu v Cannes uviedol, že snímka je sčasti režisérovou autobiografiou. V tomto svetle pôsobí film o to pozoruhodnejšie a režisér ho okomentoval takto: „Život si nevyberáme. Je nedokonalý, nečakaný. Iný, ako sme azda chceli, ale musíme ho privítať, akokoľvek je možno sebakrutejší. Na konci filmu v jednom dialógu počuť: Viac, viac, viac. A tak by som povedal: viac života, viac príbehov, viac lásky, viac sexu, viac chaosu,“ povedal Arnaud Desplechin v Cannes.

Catherine Deneuve, Benicio del Toro, Emmanuelle Devos, Hippolyte Girardot, Emmanuelle Devos či Chiara Mastroianni, to sú len niektoré z hereckých hviezd, s ktorými Arnaud Desplechin nakrúcal.

Špecialista na komorné psychologické drámy vzbudil veľký záujem už svojim celovečerným debutom Učená hádka alebo Môj pohlavný život (1996) z prostredia mladých intelektuálov. Nasledovala snímka Esther Kahn (2000) o židovskej herečke žijúcej v Londýne koncom 19. storočia, ktorá sa stala francúzskym filmom roku 2000 a bola nominovaná na Zlatú palmu v Cannes. Ďalším oceňovaným bol film Králi a kráľovná (2004), za ktorý získal Desplechinov obľúbený predstaviteľ Mathieu Amalric francúzsku národnú filmovú cenu Cézar. Amalric a celá plejáda vynikajúcich francúzskych hercov – Catherine Deneuve, Jean-Paul Roussillon, Anne Consigny, Chiara Mastroianni – sa stretla vo filme Vianočný príbeh (2008), ktorý si tiež vyslúžil nomináciu na Zlatú palmu v Cannes. V roku 2014 nakrútil psychologickú snímku Jimmy P. s Beniciom del Torom v jednej z hlavných úloh. Jeho ostatný film Tri spomienky z roku 2015 taktiež nechýbal v oficiálnom výbere v Cannes.

Divákom sa počas jubilejného 25. ročníka MFFK Febiofest predstaví v slovenských premiérach vyše 100 zahraničných a domácich snímok a po hlavnej bratislavskej časti sa festivalový výber filmov presunie až do 10 slovenských miest – do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno