Po dvoch rokoch od debutu spoločného hudobného projektu sa Martin Geišberg a Daniel Špiner vracajú na scénu s novinkou Na Modrej Planéte.


Vďaka spolupráci s jazzovou balkan-folklórnou skupinou Balkansambel zvýrazňujú tanečnú polohu svojich piesní, pričom ostávajú verní aj divadelnému a koncepčnemu prístupu k tvorbe. Na albume  skladateľská dvojica odkazuje aj na niektoré dôležité a znepokojujúce témy.


Už päť rokov spolupracuje dramaturg, režisér a pesničkár Martin Geišberg s inštrumentalistom Danielom Špinerom na rôznych divadelných projektoch, vrátane predstavenia Korene s Táňou Pauhofovou v Národnom divadle. Okrem sveta divadelnej hudby spája dvoch výrazných skladateľov aj radosť z improvizácie, ktorá sa na ich novom albume prejavuje v kontrastných hudobných polohách a náladách.


Tancujúce pesničky ako z balkánskeho trubkárskeho festivalu striedajú intímne balady a meditatívne zvukové plochy. Predovšetkým o tú prvú časť sa zaslúžila žilinská zostava Balkansambel spájajúca hudbu balkánskych kultúr so slovenskou ľudovou a džezovou tvorbou.


„Zacítil som, že tancujúca stránka našich piesní by mohla fungovať lepšie, keď v nich budú prítomné nástroje ako tuba, trombón, trúbka či klarinet a namiesto bubnov použijeme skôr niečo perkusívne,“ vysvetľuje klavirista Daniel Špiner a dodáva, že voľba prirodzene padla na Balkansambel, keďže ich líder Marek Pastírik je s Martinom Geišbergom dobrý kamarát.

Ako sa neskôr ukázalo, okrem tanečného ducha veľmi dobre zafungovalo aj využitie farebnej stránky dychových nástrojov, ktoré v pomalších a atmosférickejších pasážach vytvárajú zaujímavé jazzové tenzie a akordy. Vďaka rozmanitosti nástrojov tak niektoré staršie skladby dostali priestor zaznieť ináč, ako boli autori zvyknutí. Príkladom je desaťminútová pesnička Voda, ktorá má už viac ako 15 rokov a Geišberg ňou pravidelne zakončuje svoje koncerty aj s výraznou podporou publika.

Jeden z vrcholov albumu symbolizuje smutná balada Gretka s pálčivou otázkou, akú planétu chceme zanechať našim deťom. „Klimatické zmeny a problémy vnímame veľmi intenzívne. Až do takej miery, že sme uvažovali, či vôbec hudbu vydávať na CD. Nakoniec sme pri výrobe použili aspoň recyklovateľný papier,“ hovorí Daniel Špiner.

Album Na Modrej Planéte vychádza s podporou Fondu na podporu umenia na značke Slnko Records. Vydavateľstvo ešte túto jeseň plánuje predstaviť novú tvorbu od Longital, Kataríny Málikovej, Živých Kvetov, Blanch a Nanyho Hudáka.

 

Zdroj: TS Slnko Records, správa bola upravená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno