Bratislavské bábkové divadlo od leta pracuje na novej inscenácii pre deti. Na motívy maďarskej ľudovej rozprávky Hlúpy čižmár zázračným lekárom vzniká hudobná inscenácia plná bábkarských nápadov, gagov a grotesky, za ktorými stojí tvorivý tím z Divadla Houže.

Závistlivý čižmár si s vidinou rýchleho bohatstva otvorí ordináciu a predstiera, že je lekár. Pod vplyvom svojej prefíkanej ženy lieči dôverčivých pacientov najabsurdnejšími spôsobmi, a ako rastie počet ich obetí, zvyšuje sa aj moc oboch podvodníkov nad celým kráľovstvom. Zdá sa, že ako jediní ich prekukli len mladý princ a odvážny Atilla, no prvého vyhnali z kráľovstva a ten druhý je iba hovoriaci poník…


Hoci autori čerpajú z rozprávkovej predlohy, nezostali len pri nej. Tému diletantov a ziskuchtivcov doplnili motívmi zo Shakespearovho Macbetha – vplyvom manipulujúcej manželky, mystickými veštbami aj bojom o kráľovstvo.


„Rozhodli sme sa zamerať nielen na témy klamstva a podvodu, ale aj na vyvyšovanie sa nad menších a slabších, čo môže byť zaujímavá téma pre detského diváka, rovnako ako na nebezpečenstvo manipulácie a zneužívania moci, čo je na zamyslenie pre dospelú časť publika,“ hovoria režisér Matej Truban a dramaturgička Hana Launerová.

Projekt vzniká v spolupráci s tvorcami z nádejného nezávislého zoskupenia Divadlo Houže, na ktorého čele stojí režisér inscenácie Matej Truban. Scénu a bábky navrhla scénografka Michaela Zajačková a hudbu zložil Michal Mikuláš. Diváci si vypočujú až sedem autorských piesní s textami dramaturgičky Hany Launerovej.


Divadlo Houže je popredný pokračovateľ tradície kočovných a jarmočných divadiel u nás. Zaujímavé námety často hľadá v histórii a nielen prostriedkami bábkového divadla ich prináša do súčasnosti. Dôležitá je preň nenásilná interakcia s publikom, citlivé búranie bariér medzi dospelým a detským divákom a najmä humor a recesia, ak sú autentické.

„Hercov na skúškach podporujeme, aby priniesli najabsurdnejšie nápady, o ktorých si možno myslia, že by ich iní režiséri ihneď zavrhli,“ hovoria Matej Truban a Hana Launerová. „Nám sa však páči práve tá spontánnosť a občas aj prvoplánovosť, pretože sú úprimné a na nič sa nehrajú.“

Divákom sa predstavia členovia umeleckého súboru Bratislavského bábkového divadla Frederika Kašiarová, Róbert Laurinec, Peter Pavlík a René Sorád. Tí sa okrem bábkarských, činoherných a speváckych výstupov predstavia aj s hudobnými nástrojmi, ako sú bicie, gitara, trúbka, flauta, kontrabas či xylofón.

Premiéra inscenácie Zázračný lekár sa uskutoční 20. októbra na Záhradníckej 95 v Bratislave. Divákov čaká predstavenie plné nečakaných zvratov, a hoci sa inscenácia dotýka aj vážnych tém, chce o nich hovoriť najmä s vtipom.

 

Zdroj: TS Stanislav Várady

Autorka foto: Katarína Fridrichová

 

 

 

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno