Je saxofón nástrojom jazzovým alebo klasickým? Kto a kedy ho vyrobil? Málokto sa zamyslí nad tým, odkiaľ pochádza jeho názov, ale všetci sa asi zhodneme na tom, že je to jeden z najsexi hudobných nástrojov. A to je jeho šťastím a zároveň aj prekliatím…

Saxofón vymyslel na začiatku 40. rokov 19. storočia Adolphe Sax a patentovať si ho dal v roku 1846. Niekoho môže prekvapiť, že už na počiatku zostrojil celú „rodinu“ saxofónov od sopraninového po basový. Dôvodom pre tento „výmysel“ mladého Belgičana bolo, že chcel (zjednodušene povedané) skonštruovať nástroj, ktorý by mal flexibilitu ľudského hlasu a svojou farbou zvuku tvoril akýsi pomyselný most medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi v symfonických orchestroch alebo vojenských a pochodových kapelách. O jazze v tom čase nikto nechyroval, ten sa zrodil na brehoch rieky Mississippi až o dobrých 60 rokov neskôr.


Ladislav Fančovič. Foto: Linda Kisková Bohušová

Skladateľov vynález saxofónu uchvátil hneď od začiatku. Hector Berlioz napísal v roku 1842 článok do časopisu Journal des Débats: „Neviem o žiadnom v súčasnosti používanom nástroji, ktorý by sa s ním dal porovnať. Jeho zvuk je plný, jemný, žiarivý, má obrovskú silu a dá sa zjemniť” a už v roku 1844 ho ako prvý na svete použil v inštrumentácii skladby Chant sacré. Očaril aj ďalších velikánov impresionizmu a nastupujúcej vlny symfonického jazzu, ktorí ho zaradili do orchestra – Ravel (Bolero), Musorgskij (Obrázky z výstavy), Gershwin (Rapsódia v modrom, Američan v Paríži a i.), Debusy, Rachmaninov, Bizet, Berg, Šostakovič, Prokofiev, Ibert, Britten, Penderecki, Milhaud a mnohí ďalší. Skladatelia už vyše 180 rokov po celom svete objavujú neuveriteľné zvukové a perkusívne možnosti tohto nástroja vo vážnej aj súčasnej hudbe.


Ladislav Fančovič. Zdroj foto: Karol Srnec

Do našich končín prišiel saxofón až v 20. rokoch minulého storočia práve s tanečnými a zábavnými kapelami po vzore amerických jazzbandov. Jeho klasickú minulosť (a aj netušenú prítomnosť) však do našich končín zavialo len minimálne. Ako sa stával saxofón stále populárnejším (a viac sexi) nástrojom jazzu a pop music, menili jeho výrobcovia stavbu nástroja aj jeho zvuk. To, čo dnes u nás z 99% poznáme ako zvuk saxofónu, je na hony vzdialené pôvodnému zámeru a vynálezu Adolpha Saxa.


Dobrou správou ale je, že aj na Slovensko za posledné roky začali prenikať snahy o návrat saxofónu medzi plnohodnotné nástroje klasickej hudby a to v jeho pôvodnej zvukovosti. Náš popredný klavirista, a dnes už aj etablovaný saxofonista Ladislav Fančovič je jedným z týchto iniciátorov: „Klasický saxofón som vyštudoval na Fontys Academy of Music and Performing Arts v Holandsku pod vedením jednej z najväčších saxofónových osobností Andreasa van Zoelena. Mal som možnosť spoznať neuveriteľne farebný a variabilný svet klasickej aj súčasnej tvorby pre saxofón, či už ako sólového nástroja, alebo aj v rôznych komorných zoskupeniach. Minulý rok som inicioval nahrávku komorných skladieb s použitím saxofónu v kombinácii s husľami, violončelom, trúbkou či fagotom v medzinárodnom obsadení a CD The Saxophone Connections vyšlo vo vydavateľstve Pavlík Records. Tento rok som, okrem pravidelných koncertov môjho saxofónového kvarteta Pressburg Saxophone Quartet, vymyslel program saxofónových recitálov Podoby saxofónu s klavírom a husľami a som veľmi rád, že ako klavirista sa do tohto projektu zapojil môj dobrý priateľ a kolega, skvelý klavirista Jakub Čižmarovič a nadaná mladá huslista Janka Macíková. Odohráme spolu sedem koncertov a prvé štyri už teraz v júni v Púchove, Prešove, Humennom a Šahách. Veľmi sa teším, že sa saxofón dostáva do povedomia aj našich prvých inštitúcií a na pôde Slovenskej filharmónie budeme v ďalšej sezóne premiérovať s trubkárom Jurajom Bartošom Koncert pre saxofón, trúbku a sláčikový orchester Jeana Rivieru“.


Jakub Čižmarovič. Foto: A. Trizuljak

Projekt Podoby saxofónu spája saxofón s klavírom a husľami. K spolupráci si Ladislav Fančovič prizval nášho popredného klaviristu Jakuba Čižmaroviča a na husliach bude koncert dopĺňať mladá talentovaná huslistka Janka Macíková. Atraktívny program predstaví saxofón ako nástroj klasickej hudby od obdobia neskorého romantizmu až po jeho využitie v súčasnej, aj slovenskej tvorbe.

5.6. PÚCHOV – Divadlo Púchov o 19:00 h.

Viac informácií: https://www.kultura.puchov.sk/event/615348/podoby-saxafonu-koncert

FaceBook: https://www.facebook.com/events/819766466233313

6.6. PREŠOV – Súkromné konzervatórium Prešov o 18:00 h.

Viac informácií: https://www.skdkpo.sk/

FaceBook: https://www.facebook.com/events/647484270041363

7.6. HUMENNÉ – 60. ročník Humenskej hudobnej jari – Kaštieľ v Humennom o 18:30 h.

Viac informácií: https://www.mskshe.sk/index.php/program/7295/-/60-hhj-podoby-saxofonu

Alebo: https://www.humenne.sk/Aktuality-a-oznamy/Kultura-a-spolocnost/Jubilejna-HUMENSKA-HUDOBNA-JAR-60-rokov/?cookies=1

FaceBook: https://www.facebook.com/events/1190918641601703

8.6. ŠAHY – Menora Saag Centrum Artis o 18:00 h.

Viac informácií:

https://www.sahy.sk/?program=48&module_action__0__id_akcia=140961#id_kult_140961

FaceBook: https://www.facebook.com/events/2456598741166081

Program:

Jean – Baptiste Singelée: Fantázia pre barytónový saxofón a klavír, op. 60

Adolf Busch: Suita pre altový saxofón a husle

Erwin Schulhoff: Hot sonáta pre altový saxofón a klavír

Jevgenij Iršai: Ein Mensch verließ das Haus pre husle a barytónový saxofón

Viliam Gräffinger: Danza pre barytónový saxofón a klavír

Leon Stein: Trio Concertante pre husle, altový saxofón a klavír

Zdroj: TS Jana Dekánková, PR manažérka projektu

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno