Po Pamiatke zosnulých zaznie v banskobystrickej katedrále známe organové dielo o zmysle pozemského bytia.


Jedno z najsugestívnejších diel organovej literatúry, Labyrint sveta a raj srdca od českého skladateľa Petra Ebena na texty Jana Amosa Komenského uvedú organista Marek Vrábel a recitátor Štefan Bučko.
Petr Eben (1929 – 2007) patril k najvýznamnejším českým skladateľom 20. storočia. Jeho tvorba a umelecké pôsobenie bolo úzko späté s duchovnou inšpiráciou a s organom, ktorému venoval nielen svoju kompozičnú ale aj interpretačnú aktivitu. Labyrint sveta a raj srdca na Komenského slávne dielo o zmysle pozemského bytia dlho uvádzal len sám autor v živej, improvizovanej podobe. R. 2002 sa rozhodol dielo fixovať do nôt a umožniť mu rôzne interpretačné pohľady vďaka prístupu ďalších interpretov.


Prvým slovenským organistom rozsiahleho a náročného diela bol Marek Vrábel, ktorý ho premiéroval v Slovenskom rozhlase v Bratislave v spolupráci so skladateľovým synom Markom Ebenom. Obaja uviedli dielo s veľkým úspechom aj na Bratislavských hudobných slávnostiach r. 2017.
Ebenov a Komenského Labyrint sveta a raj srdca zaznie v banskobystrickej Katedrále sv. Františka Xaverského po Pamiatke zosnulých, v nedeľu 3. novembra o 19.00. Dielo bude uvedené v origináli, v dobovej češtine 17. storočia. Vstup na koncert je voľný.


Hlavný organizátor: o.z. ORGANYzácia
Hlavný partner podujatia: Fond na podporu umenia
S finančným príspevkom Hudobného fondu


TS: ORGANYzácia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno