Viete ako vyzerá mapa Palestíny? A viete čo má spoločné Palestína s Petrom Karvašom a Karlom Čapkom? A viete vôbec čo má spoločné Karvaš s Čapkom? Ak ste na všetky otázky svorne odpovedali nie, je načase doplniť si medzery vo fiktívnom vzdelaní. 


Pseudodokumentárna inscenácia zachytáva mierne nepravdepodobné stretnutie dvoch veľkých dramatikov. Spájajú ich tri veci – túžba nájsť pravdu v histórii, láska k písaniu a chuť na chlebíček. V roku 1938 už nebolo spoločensky prípustné niekoho zastreliť kvôli chlebíčku s majonézou, a tak Čapek s Karvašom vyriešia problém s eleganciou sebe vlastnou. Nič nie je nemožné, limity neexistujú a interpretácie sú nevyčerpateľné.


Autor fotografií: Ondrej Irša

Pilátovo krédo odkazuje na tvorbu dvoch výrazných československých dramatikov, Karla Čapka a Petra Karvaša. Karel Čapek si kládol otázku: ako to naozaj bolo? a snaží sa zrekonštruovať pôvodný základný príbeh. Kontrastom sú príbehy Petra Karvaša, v ktorých nerekonštruuje pôvodné príbehy, práve naopak, snaží sa vyťažiť čo najviac z faktov. Obaja sa v poviedkach zamýšľajú nad známymi príbehmi z dejín a vymýšľajú im alternatívne konce a vysvetľujú dôvody ich vzniku.


V predstaveniach divadelného telesa PRAKTIKÁBEL sa objavuje veľmi silný zmysel pre stavbu mizanscény, nonverbálne herectvo, animovanie objektov, ktoré značne oživuje celý útvar. Humor je signifikantný prvok tohto divadelného zoskupenia, ktoré pracuje výlučne autorskou metódou. Ak je vám blízke nadužívanie humoru a slovné hračky, nemusíte dlho váhať a zastavte sa.


Nenechajte si ujsť Pilátovo krédo v stredu 08. novembra 2023 o 19:00 v divadle Ticho a spol. na Školskej ulici v Bratislave.

Zdroj: redakciu informoval Matej Feldbauer, PR manažér

Foto: Ondrej Irša

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno