Už onedlho v našich kinách uvidíme animovaný festivalový hit Dounia a princezná z Aleppa režisérskej dvojice Marya Zarif a André Kadi.

Dounia je malé veselé dievčatko, ktoré miluje svoj domov v Aleppe v Sýrii a všetky jeho nádherné vône, piesne, pamiatky a tradície. Ako 5-ročná však príde o matku a jej otec sa stane väznenou obeťou režimu. Keď vypukne vojna, Dounia a jej starí rodičia musia utiecť do cudziny, aby našli bezpečie. Dounia odchádza len s vtáčikom vyrezaným z mydla a štyrmi malými semienkami černuchy vo vrecku. Z rozprávania starej mamy si totiž pamätá, že semienka černuchy odháňajú zlo. Vďaka nim, a tiež vďaka pomoci princeznej z Aleppa, Dounia a jej rodina postupne prekonávajú prekážky, ktoré im stoja v ceste.


Režisérka Marya Zarif pochádza obdobne z mesta Aleppo, kde začína aj príbeh hlavnej hrdinky filmu. Aj keď Dounia a jej príbeh nie sú životným príbehom samotnej autorky, režisérka Marya Zarif do filmu vložila svoju lásku k rodnej Sýrii a jej obyvateľom. Vytvorila príbeh najmä o ľuďoch a meste, ktoré miluje. Inšpirácia tak pochádza z jej hlbokého vnútra.


Marya Zarif je zároveň aj skúsenou ilustrátorkou. Nielen že stojí za scenárom filmu, ale tím animátorov nesledoval aj jej kresby a predstavu o vizuálnej stránke filmu, čím vznikla jedinečná hrejivá animácia. Tvorcovia si dali záležať na tom, aby do kresleného sveta prenikli aj detaily a špecifiká mesta Aleppo, no viac sa pri tom sústredili na navodenie konkrétnych dojmov a silu prítomného momentu, než na realistickú či historickú presnosť. Napriek zvolenej téme vojny z filmu prúdi láska, nádej a pochopenie.


Podľa slov režisérky v rozhovore pre Sag Harbor Cinema sú to práve najtemnejšie časy vojny, kedy sú zázraky najviac viditeľné a rozpoznateľné. Hovorí najmä o odolnosti a húževnatosti obyvateľov Sýrie. Práve každodenné zázraky symbolizujú tajomné semienka černuchy, ktoré nosí Dounia pri sebe.


Hoci ide o film určený aj detskému publiku, jeho cieľom nie je maskovať a schovávať realitu vojny. Režisérka zastáva názor, že deti si zaslúžia úprimnosť, ale mali by sa dozvedieť aj to, že v čase vojny možno nájsť svetlo a nádej. Deti musia pochopiť, že práve ľudia sú strojcami svojho šťastia a svetlejších zajtrajškov a že práve to ich robí kúzelnými.

Sýria ako krajina je od staroveku križovatkou medzi mnohými arabskými národmi, ako aj medzi západnou a východnou civilizáciou. Spájanie rôznorodosti teda patrí k základom sýrskej kultúry. Film Dounia a princezná z Aleppa pokračuje v tejto tradícii a predvádza možnú koexistenciu arabskej kultúry s tou západnou. Animovaný film príde do našich kín už 2. novembra prostredníctvom distribučnej spoločnosti Asociácia slovenských filmových klubov.


Spracoval: Matúš Trišč
Zdroj: ASFK
Zdroj foto: ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno