V utorok 18. mája 2021 Slovenská filharmónia pozýva na koncert svojich abonentov a všetkých milovníkov klavírneho umenia. V Koncertnej sieni sa uskutoční recitál českého klavírneho virtuóza Ivana Klánského. Klavírny recitál sa začne v koncertnej sieni s návštevníkmi (250) o 19.00 h. V priamom prenose ho SF odvysiela na stream.filharmonia.sk.

Na utorkový koncert prednostne pozývame držiteľov abonentiek cyklu K / Klavír a klaviristi. Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné si vopred vyzdvihnúť voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v Pokladnici SF, kde sú v predaji vstupenky pre všetkých záujemcov.


Ivan Klánský patrí medzi svetovo uznávaných klaviristov. Už počas štúdii na pražskej AMU sa stal finalistom mnohých interpretačných súťaží (Bolzano, Lipsko, Neapol, Fort Worth, Barcelona, Varšava…). Je označovaný ako špecialista na interpretáciu Chopinovej hudby, už ako dvadsaťdva ročný sa prebojoval do finále Chopinovej súťaže.  Na domácich aj svetových koncertných pódiách vystupuje ako sólista aj komorný hráč. Na svojom konte má viac ako 5000 koncertov na pódiách piatich kontinentov. Je členom svetovo presláveného Guarneri Tria Praha. Spolupracuje s poprednými domácimi aj zahraničnými sólistami. Svoju interpretačnú činnosť spája s úspešnou pedagogickou prácou, od roku 2017 zastáva post dekana Hudobnej a tanečnej fakulty AMU. Nahral kompletné klavírne dielo Bedřicha Smetanu a Leoša Janáčka. Za celoživotné dielo mu bola udelená prestížna cena Antonína Dvořáka. V interpretácii Ivana Klánského budú znieť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie diela Leoša Janáčka, Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina.

Program koncertu:

Leoš Janáček Po zarostlém chodníčku, 1. diel

                           Sonáta 1. X. 1905

Ludwig van Beethoven Variácie F dur, op. 34

Fryderyk Chopin     Nokturno c mol, op. 48 č. 1


                                      Tri mazúrky, op. 50

                                      Balada č. 4 f mol, op. 52

Koncerty s publikom pokračujú v Slovenskej filharmónii dvoma symfonickými koncertmi – v piatok 21. mája  Slovenská filharmónia uvedie výber Slovenských tancov Petra Breinera pod taktovkou skladateľa. Slovenské tance spoločne nahrali na CD  v roku 2018.  O týždeň neskôr, v piatok 28. mája zaznie koncert našich telies – orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Daniela Raiskina, šéfdirigenta SF.

  • PRED VSTUPOM NA KONCERT sa každý účastník musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu podľa aktuálne schváleného COVID automatu platného v danom okrese.
  • PRI VSTUPE NA KONCERT a počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest (RESPIRÁROR). Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.

Zdroj: TS – Martina Tolstová – tlačová tajomníčka SF


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno