V Kurdistane, v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Tureckom žije šesťročný Sero so svojou moslimskou rodinou. Do malej a pokojnej dediny, ktorá pre chlapca znamená celý svet, prichádza nový učiteľ, aby niekoľko miestnych detí učil revolučným myšlienkam.

Tí starší si ešte pamätajú dobu, kedy ľudí v Kurdistane nedelili hranice ani rozličné vierovyznania a nový nacionalistický poriadok bezpečne odmietajú. Deti sú však voči podsúvaniu nenávisti a neznášanlivosti takmer bezbranné.

Film Mana Khalila, kurdsko-švajčiarskeho režiséra, ktorý študoval na VŠMU v Bratislave, ponúka panoptikum úžasne farbistých postáv, ktoré aj napriek rozdielom vo viere, povahe a životnom štýle dokážu spolunažívať v láskavej atmosfére a spoločne čeliť zmenám, ktoré sa im podlo vtierajú do života.


Najviac náchylné uveriť nepravdám sú najmä deti. Tie nerozumejú veľkým slovám politikov a učiteľov – šíriteľov propagandy. No ich nevinné a naivné mysle ľahko podľahnú iracionálnemu strachu, ktorý mení ich pohľad na doterajší život. Sero donedávna plne dôveroval svojim židovským susedom a pravidelne ich navštevoval. No po tom, ako sa o židoch v škole naučil hrôzostrašné veci, si už nemôže byť istý vlastným bezpečím. Jeho priatelia preňho predstavujú hrozbu. Chlapec sa musí rozhodnúť či bude veriť autoritám alebo vlastnej skúsenosti.


Film Susedia je výstižnou ukážkou fungovania propagandy a šírenia nenávisti, teda problémom, s ktorými dnes zápasí takmer každá kultúra a krajina na svete. Taktiež varuje pred lživou pretvárkou predstaviteľov moci, ktorí svoju nenásytnosť a túžbu po bohatstve a vplyve schovávajú za vznešené ideály. Jediné, na čo sa človek v takejto situácii môže spoľahnúť je láska k blížnemu, k rodine a susedom.  


Film Susedia, ktorý vstupuje do slovenských kín už 11. mája, vás presvedčí o tom, že aj na území neustále zmietanom nepokojmi, vojnami a politickými prevratmi ešte stále žijú ľudia túžiaci po mieri a pokojnom živote.

 

Matúš Trišč

Zdroj foto: ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno