Bratislavské Kino Lumière otvorilo svoje brány verejnosti presne 5. septembra 2011. Svoje desiate výročie oslávi s divákmi narodeninovým víkendom pod názvom 10 rokov s Kinom Lumière od 3. do 5. septembra 2021. Počas neho uvedie exkluzívnu pracovnú predpremiéru slovensko-českého filmu Zdeňka Jiráského Kryštof (2021), víťazný dokumentárny film z festivalu Sundance Summer of Soul (2021) a unikátnu projekciu digitálne reštaurovaného filmu Wima Wendersa Nebo nad Berlínom (1987) v 4K rozlíšení. Pripravené sú aj špeciálne projekcie pre deti s workshopom či besedami.

Narodeninový víkend otvorí nový film Zdeňka Jiráskeho Kryštof (2021) o viere, nádeji a obeti. Odohráva sa na konci 40. rokov minulého storočia a jeho hlavným hrdinom je mladý muž, ktorý je prijatý do mníšskej komunity na Šumave neďaleko nemecko-československej hranice. Do kláštora utiekol pred konfliktmi v rodine a politickými pomermi po februárovom prevrate. Skúsenosť s novou realitou mu ukáže ako brutálna politická moc láme charakter, no zároveň mu dá poslednú šancu na vzburu a záchranu milovaného človeka. Film bude mať v Kine Lumière exkluzívnu pracovnú predpremiéru, do kín vstúpi až v druhej polovici októbra.


Špeciálnou projekciou bude aj uvedenie dokumentu Summer of Soul (2021) vo výbere dramaturga cyklu Music & Film Mira Ulmana. Režijný debut amerického hudobníka, skladateľa, hudobného žurnalistu a frontmana hip-hopovej kapely The Roots Ahmira „Questlove“ Thompsona zachytáva prelomovú udalosť v afroamerickej histórii, ktorá sa konala v tom istom lete roku 1969 ako slávny Woodstock. The Harlem Cultural Festival však netrval tri dni, ale celých šesť týždňov, vystúpili na ňom legendy ako Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & The Family Stone, B. B. King a ďalší. Nakrútený materiál ležal desaťročia v archíve, aby neskôr na festivale Sundance získal Veľkú ceny poroty za najlepší dokument a Cenu divákov.


Narodeninový víkend vyvrcholí unikátnou projekciou nadčasového filmu Wima Wendersa Nebo nad Berlínom (1987). Wenders svoju metafyzická úvahu o padlých anjeloch, ale najmä tom, čo znamená byť človekom, úvahu o láske, detstve aj o pamäti mesta a o rozdelenom Berlíne v období tesne pred pádom Berlínskeho múru, venoval trom veličinám svetovej kinematografie – Jasudžirovi Ozuovi, Françoisovi Truffautovi a Andrejovi Tarkovskému. Digitálne reštaurovaný film si diváci budú môcť pozrieť vo výnimočnej technickej kvalite v rozlíšení 4K vďaka novému projektoru, ktorý Kino Lumière s finančnou podporou Audiovizuálneho filmu zakúpilo len toto leto.


Súčasťou bohatého programu počas narodeninového víkendu budú aj projekcie pre detského diváka. Pre staršie deti sa premietne nórsky rodinný film Útek cez hranice (2020) režisérky Johanne Helgeland. Film sa tento rok stal víťazom Ceny mladého publika realizovanej pod patronátom Európskej filmovej akadémie a rozhodli o ňom detskí porotcovia z 35 európskych krajín vrátane Slovenska. Uvedená bude aj zatiaľ posledná filmová adaptácia známeho detského románu Carla Collodiho Pinocchio (2020), ktorú nakrútil taliansky režisér Matteo Garrone v hlavnej úlohe s Robertom Benignim. Po skončení oboch filmov, ktorých hlavnou témou sú odvaha a priateľstvo, sa uskutoční beseda s Martinou Mlichovou, lektorkou vzdelávacieho cyklu Filmový kabinet deťom. Pre najmenšie deti je určená projekcia českého animovaného poviedkového filmu Maškrtné medvedie príbehy (2020) režisérskej dvojice Alexandra Májová a Kateřina Karhánková, spojená s krátkym animovaným predfilmom Cez palubu! (2019) a s tvorivým workshopom po filme.


Počas víkendu budú mať diváci tiež príležitosť pozrieť si v predpremiére film Klietka (2020) režiséra Seana Durkina, napínavý príbeh o obchodníkovi, ktorý je pre vidinu ľahko nadobudnutého bohatstva ochotný obetovať takmer všetko. Dráma v hlavnej úlohe s Judom Lawom bude v premiére uvedená  ako záverečný film na aktuálne prebiehajúcom MFF Karlove Vary. V predpremiére sa počas narodenín Kina Lumière premietne aj film Ešte máme čas (2020), režijný debut herca Vigga Mortensena, ktorý si v snímke inšpirovanej vlastným detstvom a dospievaním zahral aj hlavnú úlohu. Diváci si budú môcť pripomenúť tiež filmy z rebríčka najnavštevovanejších titulov za dosiaľ celú desaťročnú históriu Kina Lumière. Ide o snímky Mladosť (2015) Paola Sorrentina, Divoké historky (2014) Damiána Szifrona a Parazit (2019), ktorú nakrútil Joon Ho Bong.

Víťazná snímka Parazit, ktorá si z MFF v Cannes odniesla Zlatú Palmu. Zdroj: ASFK

Desať rokov Kina Lumière

Kino Lumière otvorilo svoje priestory 5. septembra 2011, jeho názov reprezentuje návrat k podstate kinematografie a zároveň vyjadruje hold zakladateľom filmu. Spočiatku premietalo len v dvoch kinosálach K1 a K2 na prízemí, po 2 projekcie denne, z 35 mm filmových nosičov. Odvtedy prešlo mnohými zmenami v súlade s technologickým vývojom. Dnes denne uvádza 10 až 12 projekcií v štyroch digitalizovaných kinosálach na úrovni 2K, v kinosále K1 od tohto leta premieta vďaka novému projektoru v rozlíšení 4K. V minulom roku v období pandémie spustilo online projekcie Kino doma – virtuálnu kinosálu Slovenského filmového ústavu, no zároveň je unikátne skutočnosťou, že ako jediné kino na Slovensku ešte stále denne premieta z 35 mm filmových nosičov.

Celková návštevnosť v Kine Lumière sa za desať rokov vyšplhala nad 712 000 divákov na viac než 25 000 projekciách. Predstavenia európskych a slovenských filmov tvoria z desaťročnej návštevnosti 82 percent, z toho 56 percentné zastúpenie majú európske filmy a 26 slovenské. Najnavštevovanejším filmom sa stala Mladosť (2015) Paola Sorrentina, po nej nasledujú Divoké historky (2014) Damiána Szifrona a Parazit (2019), ktorý nakrútil Joon Ho Bong. Zo slovenských filmov divákov najviac zaujali snímky Sviňa (2020) Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, Čiara (2017) Petra Bebjaka a Masaryk (2016) Juliusa Ševčíka. SviňaČiara sa dokonca dostali do prvej desiatky najnavštevovanejších filmov.

Dramaturgia kina je zameraná predovšetkým na európsky a slovenský film, kritériom programu je rozmanitosť. „Snažíme sa o rozmanitý program, aby kino navštevovalo rôznorodé publikum,“ približuje dramaturgiu kina jeho manažérka Zita Hosszúová. „Sú to ľudia, ktorí možno v 90. rokoch vyrástli na filmových kluboch, no uvádzaním rôznych tematických festivalov pre špecifické skupiny divákov dávame priestor aj iným komunitám či ľuďom s rôznymi záujmami. Súvisí to aj s naším členstvom v sieti Europa Cinemas, v ktorej sa zdôrazňuje diverzita programu a publika.“

Kino sa sústreďuje na detského i seniorského diváka, uvádza inkluzívne projekcie pre deti s poruchou ADHD, realizuje vzdelávacie projekty Filmový kabinet i Filmový kabinet deťom, stálych divákov majú cykly Music & Film či Príbehy umenia. Jeho súčasťou je samostatná programová zložka Filmotéka – študijná sála SFÚ, ktorá prináša predovšetkým tituly zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. V priestoroch kina sa konajú medzinárodné filmové festivaly aj menšie prehliadky. V posledných troch rokoch pred pandémiou kino zaznamenalo vysokú návštevnosť projekcií, v rokoch 2017, 2018 a 2019 prekročila hranicu 100 000 divákov. Kino Lumière je prvým slovenským kinom, ktoré získalo Cenu slovenských filmových novinárov za dramaturgiu (2013), Cenu Europa Cinemas za najlepšiu dramaturgiu (2014) a ako najlepší klub ho ocenila Asociácia slovenských filmových klubov (2015).

„Kino Lumière je dnes značkou. Za desať rokov si vybudovalo svoju pozíciu a stalo sa súčasťou kultúrneho života nielen Bratislavy, ale trúfam si povedať, že aj súčasťou kultúrneho života na Slovensku,“ hodnotí postavenie Kina Lumière Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu, ktorý Kino Lumière prevádzkuje. „Rád vždy pripomínam, že ako majú divadelníci svoje Slovenské národné divadlo, výtvarníci Slovenskú národnú galériu, hudobníci Slovenskú filharmóniu a Redutu, tak majú filmári svoje Kino Lumière. Som si vedomý, že ešte nie sme v optimálnom móde, ale určite urobím všetko pre to, aby sme do roku 2023, keď bude Slovenský filmový ústav oslavovať 60. výročie vzniku, dotiahli projekt nášho arthousového kina do konca.“

Viac informácií o Kine Lumière i narodeninovom programe nájdete na: Kino Lumière.

10 rokov s Kinom Lumière – narodeninový víkend

3.9.2021, piatok

17:40 – K1 – Mladosť, r. Paolo Sorrentino · 2015 · 124‘ – TOP 3 rebríček 2011 – 2021

20:10 – K1 – Kryštof, r. Zdeněk Jiráský · 2021 · 101‘ – exkluzívna pracovná predpremiéra

4.9.2021, sobota

16:30 – K2 – Útek cez hranice, r. Johanne Helgeland · 2020 · 95‘ – deťom: ozveny Ceny mladého publika

18:10 – K1 – Klietka, r. Sean Durkin · 2021 · 107‘ – predpremiéra

19:30 – K2 – Divoké historky, r. Damián Szifron · 2014 · 122‘ – TOP 3 rebríček 2011 – 2021

20:30 – K1 – Summer of Soul, r. Ahmir „Questlove“ Thompson · 2021 · 117‘ – Music & Film

5.9.2021, nedeľa

16:00 – K2 – Pinocchio, r. Matteo Garrone · 2020 · 124‘ – deťom: ozveny Ceny mladého publika

16:30 – K4 – Maškrtné medvedie príbehy, r. Alexandra Májová, Kateřina Karhánková · 2020 · 40‘ + predfilm:    Cez palubu, r. Filip Pošivač, Barbora Valecká · 2019 · 12‘ – deťom

17:10 – K1 – Ešte máme čas, r. Viggo Mortensen · 2020 · 112‘ – predpremiéra

19:00 – K2 – Parazit, r. Joon Ho Bong · 2019 · 132‘ – TOP 3 rebríček 2011 – 2021 – TOP 3 rebríček 2011 – 2021

19:30 – K1 – Nebo nad Berlínom, r. Wim Wenders · 1987 · 122‘ – Reštaurovaná klasika 4K

 

Zdroj: TS Simona Nôtová- tlačová tajomníčka SFÚ 

Zdroj foto:

Kryštof – © ALEF FILM & MEDIA

Summer of Soul – © CinemArt SK

Nebo nad Berlínom – © Wim Wenders Stiftung – Argos Films

Útek cez hranice – © Asociácia slovenských filmových klubov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno