Novinkou 75. koncertnej sezóny je cyklus Piesňové večery v Malej sále Slovenskej filharmónie. Úvodný koncert je na programe v utorok 7. novembra. Patriť bude slovenskej mezzosopranistke s medzinárodným renomé Jane Kurucovej, ktorá svoj program vyskladala z výnimočne uvádzaných vokálnych diel Antonína Dvořáka, Arnolda Schönberga, Almy Mahler a Ivana Hrušovského. Sólistka hamburskej opery a hostka popredných operných a koncertných scén sa v bratislavskej Redute predstaví s klavírnym sprievodom Stephana Matthiasa Lademanna.

Na utorkovom koncerte zaznejú štyri unikátne piesňové cykly – Písně na slova z Rukopisu královédvorského Antonína Dvořáka, v ktorých skladateľ  zhudobnil šesť milostných básní z literárnej pamiatky, ktorá obsahuje štrnásť českých básní, resp. piesní. Fünf Lieder z roku 1901 od Almy Mahler, nám prinesie pohľad na dcéru uznávaného viedenského maliara Emila Jakoba Schindlera z čias pred manželstvom so skladateľom a dirigentom Gustavom Mahlerom .  „Prečo Alma? Jej piesne sú plné lásky a túžby. Píše tak citlivo, tak jemne, zamilovane, nežne a zároveň vtipne. Vie veľmi dobre vykresliť ľudské túžby a šťastné, nezabudnuteľné momenty. Vždy, keď spievam alebo počúvam jej piesne, napĺňajú ma pozitívnou energiou a hrejú ma pri srdci,“ hovorí interpretka.  


Nasledovať budú Tri reflexie slovenského skladateľa Ivana Hrušovského na básne Milana Rúfusa, Milana Krausa a Maše Haľamovej. Samotný autor  o nich napísal: „Tri reflexie pre mezzosoprán a klavír som komponoval na texty autorov rôznych generácií. Napriek tomu ich spoločným menovateľom je meditatívnosť, charakteristická pre všetkých troch básnikov, reflektívnosť, prejavujúca sa sugestívnymi symbolmi a hlboká lyrickosť.“  Večer uzavrie  cyklus Vier Lieder od Arnolda Schönberga, ktorý vznikol pod vplyvom poézie Richarda Dehmela, skladateľovho obľúbeného básnika.  Koncert sa začne o 19.00.

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Titulná foto: Bettina Volke


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno