November sa v Štátnej filharmónii Košice nesie na vlne spoluprác. Aj toto je rozmer festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Spájaním rôznych kultúrnych operátorov rozširuje povedomie o súčasnej vážnej hudbe. Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich autorov a skladateľov spätých s regiónom východného Slovenska. Vďaka podujatiam ARS NOVA sa aj mladí slovenskí umelci môžu zviditeľniť a etablovať v oblasti koncertného umenia. Dvadsiaty ročník festivalu prinesie osem premiér – šesť svetových a dve slovenské, z toho až štyri diela pre orchester. Séria podujatí predstaví najmä mladú a strednú generáciu skladateľov. Inovatívne a experimentálne prístupy môžu návštevníci zažiť na koncertoch v Tabačke, Kunsthalle a na Konzervatóriu Timonova.

SPECTRUM QUARTETT – CUBUS


Pri realizácii prvého koncertu spojila Štátna filharmónia Košice sily s Tabačkou Kulturfabrik. Komorný koncert predstaví profesionálne sláčikové kvarteto Spectrum Quartett, ktoré sa venuje klasickej aj súčasnej vážnej hudbe. Širokospektrálnym záberom svojich členov čerpá aj z jazyka ľudovej hudby, jazzu a improvizácie, čo počuť v energickom prejave a originálnom zvuku kvarteta.


Spectrum Quartet. Foto: zemanphotography

V Tabačke Kulturfabrik teleso uvedie svoj projekt CUBUS. Štyria skladatelia – štyria interpreti – osem individualít, osem bodov prepojených v silný objekt. CUBUS je túžbou obnoviť staré spojenia, priateľstvá, naplniť formu obsahom. Na návštevníkov čakajú štyri skladby pre sláčikové kvarteto od skladateľov, ktorých spája podobný ročník narodenia. Vladislav Šarišský, Michal Paľko, Lucia Chuťková a Peter Duchnický prinášajú unikátne skladby s vlastnými hodnotami, príbehmi a jedinečným jazykom.


Zdroj foto: Zdenko Hanout, na obr: Vladislav Šarišský.

Dve skladby sú venované pamiatke generačných a umeleckých súputníčiek – Monike Potokárovej a Márii Rumanovej. Koncert sa uskutoční 6. novembra 2023 o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik. Vstupné je dobrovoľné.


NOVÁ HUDBA V KUNSTHALLE

Symfonický koncert s výstižným názvom Nová hudba v Kunsthalle prinesie rovno štyri premiéry. V skladbe Inter – Intra No. 2 pre sláčikový orchester od Petra Dana Ferenčíka bude možné navnímať, ako hráči medzi sebou v priestore interagujú a odpovedajú si odovzdávaním hudobných motívov. / Musik für Egon Schiele pre sólové husle a redukovaný orchester napísal skladateľ Peter Javorka k 100. výročiu smrti výtvarníka Egona Schieleho. Skladba je jednočasťová a sú v nej dva kontrastné princípy. / Počet a komplexnosť riadených hudobných procesov v skladbe A Weathered Line. Glittering. od Mateja Slobodu je zredukovaný na nevyhnutné minimum. Bude možné ponoriť sa do neustále meniaceho sa objektu a všímať si mikromelódie i zmeny farieb. / Proti.Stav Petra Machajdíka sa snaží vytvoriť jemný svet emocionálnych textúr. Skladba sa dotýka úvah o súčasnom stave životného prostredia a ochrane biodiverzity.

Orchester ŠFK povedie Balázs Horváth, sólistami večera budú huslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina. Koncert je súčasťou festivalu Nová slovenská hudba, ktorý organizuje Spolok slovenských skladateľov. Podujatie sa uskutoční 9. novembra 2023 o 19:00 v Kunsthalle / Hale umenia vďaka spolupráci s K 13 – Košické kultúrne centrá. Počet vstupeniek je limitovaný. Lístky sú v predaji v pokladni Domu umenia aj na webe www.sfk.sk.

ARS NOVA: komorný koncert na Konzervatóriu Timonova. Foto: Dávid Hanko

REZONUJÚCE INOVÁCIE V KOMORNOM KONTEXTE

Posledný koncert ARS NOVA bude patriť najmladšej generácii interpretov a skladateľov. Koncert ponúkne štyri premiéry od skladateľov Samuela ČamákaJaroslava Tuleja. Na podujatí sa predstavia sólisti z radov študentov a pedagógov Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach, ako aj sláčikové kvarteto RUMI QUARTET z Bratislavy. Koncert v spolupráci s Hudobnou spoločnosťou Hemerkovcov sa uskutoční 13. novembra 2023 o 17:00 na Konzervatóriu Timonova. Vstup naň je voľný.

Zdroj: TS Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Titulná foto: Adam Paľo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno