Poeticko –hudobný večer s textami skladieb a hudbou skupiny Depeche Mode na harfe zaznie 26.5. v Nemeckom evanjelickom kostole v Modre.

Symbolicky sa tento koncert koná v deň výročia úmrtia jedného zo zakladajúcich členov skupiny Depeche Mode Andyho Fletchera, ktorá po 6 rokoch príde v rámci predstavenia svojho nového 15. albumu s názvom Memento Mori koncertovať 28.5. aj do Bratislavy.


Nový album Memento Mori, nie je oslavou smrti, ako by to mohlo z názvu albumu vyznievať, práve naopak, je oslavou života a toho, že si máme uvedomiť, ako je dôležité žiť každý deň naplno a napĺňať ho radosťou.


Večer sa bude niesť v duchu myšlienky spomínaného nového albumu Depeche mode s naplnením slov Dave Gahana:


“It takes you on a kind of journay that starts at a place, where you say, : „This is my world“ and ends with the question “ How can I make the most of it.“


Spojenie poetického slova, ktoré prednesie výnimočný slovenský herec Marek Majeský a hudby na harfe v podaní vynikajúceho harfistu Michala Matejčíka, prinesie návštevníkom koncertu pri zachovaní vysokej interpretačnej kvality a v nádhernom prostredí kostola, hĺbku a radosť z hudby, zo života.  Odznie 16 skladieb.

Michal Matejčík

Michal Matejčík, harfista pochádza zo Žiliny, odbor harfa absolvoval v triede Zuzany Törökovej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.

Počas ďalšieho štúdia vo Viedni  na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien dostáva angažmány ako orchestrálny hráč do orchestrov ako RSO Wien, Recreation Graz,  Pacific Music Festival Orchestra v Japonsku, v ktorom  ako prvý zastupoval Slovensko.

Po ukončení štúdia sa venuje sólovému hraniu (Viva Musica Festival, Tatra Flowers Festival), orchestrálnemu hraniu (Viedenská štátna opera, Viedenský komorný orchester, Štátna opera Košice), komornej hudbe (Trio Recordum, Kontrapunkte Ensemble), komponovaniu. Jeho skladba „L. ich T.“ pre dve tirolské harfy bola ocenená cenou Slovenského hudobného centra na súťaži „Rajecká hudobná jar“ 2011. V roku 2013 bola jeho skladba „Das Staunen der Welt“ pre soprán a harfu venovaná viedenskej grófke Johanne von Haugwitz z rodu Haugwitz, kde Friedrich Wilhelm bol ministrom u Márií Terézie. V júni 2016 premiéroval svoju skladbu “ The win over the white plague“  pre harfu a flautu v SND na 7th Union Europe Conference on Lung Health a v júli 2021 uviedol skladbu „Návrat“ pre harfu sólo v divadle Astorka pri odovzdávaní cien ministerky kultúry.

Michal Matejčík

Od roku 2011 integruje harfu do popovej a elektronickej hudby.

V rokoch 2011-12 sólovo sprevádzal britského speváka Georgea Michaela na jeho  „The Symphonica Tour“. V r. 2012 vystupuje na západoeurópskom turné so skupinou  Il Divo.

V marci 2013 bol vo Viedni angažovaný ako „špeciálny hosť“  anglickej skupiny Depeche Mode.

Po týchto angažmánoch dostáva ponuky vystupovať sólovo a komorne na ďalších európskych ( Berlín, Bochum, Hamburg) a amerických pódiách ( New York, Trenton, Highstown). Na Slovensku spolupracoval s umelcami ako Miroslav Dvorský, Milan Paľa, Peter Valentovič a so speváčkami Katarínou Knechtovou a Katarínou Koščovou.

V septembri 2017 pripravil pre  divadlo Jána Palárika v Trnave s režisérom Jurajom Bielikom monodrámu „Premeny harfy“.

V roku 2018 nastúpil ako pedagóg v Rakúsku na Musikschule Tulln an der Donau. Jeho žiaci sú laureátmi národných a medzinárodných súťaží (Prima la musica).

Jeho hráčske aktívum je vložené do dua s Luciou Harvanovou (husle a harfa)  a  Flamme Musique Ensemble (flauta, viola a harfa) a Komorné Trio (soprán, flauta a harfa). V 2022 premiéroval v Skalici projekt s výtvarníkom Asotom Haasom: Glass Metamorphosis.

Okrem hudobnej oblasti pracuje pre švajčiarsku nadáciu „Robert und Lina Thyll-Dürr Stiftung“ na umeleckom projekte „Casa Zia Lina“ na toskánskom ostrove Elba.

Marek Majeský

Herec Marek Majeský, slovenský divadelný, filmový a dabingový herec, pochádza z Bratislavy, herecké vzdelanie absolvoval v roku 1995 na VŠMU v Bratislave, pedagógovia: E. Vášáryová, J. Slezáček, M. Pietor,  J. Nvota, Z. Kronerová.

Zoznam jeho divadelných, filmových a rozhlasových angažmánov je rozsiahli. Spolupracuje s mnohými významnými divadelnými a filmovými režisérmi a stvárnil mnoho divadelných a filmových postáv.

Divadlá výber: Trnavské divadlo, Div. Andreja Bagara (DAB), Nitra, Divadlo Nová scéna (NS), Bratislava, Divadlo Teatro Wüstenrot, Divadlo Astorka – Korzo 90´,  Mestské divadlo Bratislava, Divadelné štúdio „12“, Divadlo Aréna, Divadlo a.ha, Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava, Malá scéna STU, a iné.

Výber divadelných postáv:  Hamlet,  Macbeth,  Duncan, Rosse, Valmont,  Clavijo, Tuzenbach,  Icharev,   B.Trigorin,   S.Paratov,   V.Berkutov,  I.Chlestakov,  Seva, A.I.Veľčaninov,  R.Zucco,  L.Laine,   M.Stiefel, J.Mulligan,  Mr.Jo,  Roger Krowiak, Horác-Hogofogo,  V. Schiwe,  P.Bratter, K.Rossman, J.Gatsby, Kapulet, Claudius, Michel, ….. 

Zdroj: redakciu informovala agentúra slbagency

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno