Tužili ste sa niekedy vydať na Island, ale nevyšlo vám to? A možno sa vám to aj podarilo a chceli by ste si naň zaspomínať? Prinášame vám výber z literárnej a audiovizuálnej tvorby islandských autorov, ale aj diel, ktoré si Island a jeho ojedinelú prírodu zvolili ako svoj hlavný zdroj inšpirácie. Dúfame, že tým získate pravú esenciu tejto ostrovnej krajiny.

Filmy:


O koňoch a ľuďoch (Hross í oss, 2013)


Čierna a trochu absurdná komédia režiséra Benedikta Erlingssona o malom severskom národe – Islanďanoch a ich všadeprítomných štvornohých spoločníkoch, ktorí všetci spolu po stáročia podliehajú vlastným slabostiam, zákonom divokej prírody a samozrejme alkoholizmu – teda ten sa koní tak celkom netýka. Na rozľahlých lúkach žije len pár sedliakov a tí, okrem starania sa o vlastné stádo koní nemajú iné zamestnanie, a preto sa radi starajú aj do života svojich susedov. Byť obyvateľom krásneho no neľútostného Islandu nie je jednoduché a človek v ňom si svoje malicherné túžby často pomýli s životnými potrebami a neraz pri tom zistí, že sa od zvierat až tak veľmi neodlišuje. Poviedkový film naplno využíva obrazové výrazové prostriedky na humorné prerozprávanie krásne jednoduchých vidieckych príbehov a živelnosti, ktorej človek podlieha a neváha občas pre ňu prekonať aj hranice vlastnej cti. Čierny humor však ruka v ruke kráča so surovosťou, na ktorú sú severania zvyknutí, avšak nie je vhodná pre všetkých divákov, najmä nie pre citlivých milovníkov koní. Ostatní sa však dobre zabavia.


(Film O koňoch a ľuďoch je dostupný v službe Edislonline)


Žena v boji (Kona fer í stríð, 2018)

Benedikt Erlingsson aj v roku 2018 pokračoval v odhaľovaní Islandskej osobitej, tvrdohlavej a pre zvyšok sveta exotickej nátury. Zaťatá zbormajsterka Halla je vo svojom druhom tajnom živote úspešnou sabotérkou korporačných snáh o podmanenie si Islandu. Zneužitie prírodných zdrojov a zotročenie nedotknutej krásy ostrova sú častými témami Islandského filmu a literatúry. Halla svojím aktivizmom prekračuje hranice zákona a unikanie pred políciou je pre ňu čoraz namáhavejšie. Navyše, jej vnútorné presvedčenie a boj o zachovanie čistoty prírody ohrozuje jej snahu adoptovať si ukrajinské dieťa. Vláda by ju mohla ľahko zdiskreditovať. Vo filme sa s Hallou neraz vydáte na útek čierno-zelenou islandskou krajinou, nasnímanou v nádherných záberoch, do ktorých sa občas zapletie trochu toho magického realizmu v podobe troch hudobníkov, ktorých hudba sprevádza hlavnú hrdinku na jej odvážnych akciách. Svoju súkromnú vojnu je Halla odhodlaná vyhrať.

(Film Žena v boji je dostupný v službe Edisonline)

Fúsi (2015)

Ďalšou z islandských komédii je tentoraz melancholicky ladená snímka o samotárskom mužovi s nadváhou menom Fúsi, ktorý sa namiesto komplikovaného budovania medziľudských vzťahov venuje radšej svojim vlastným záľubám, ktoré si poväčšine nevyžadujú ťažko udržateľnú prítomnosť priateľov. Fúsi je dospelý muži, žijúci u svojej mamy, ktorý sa bojí vyjsť z komfortnej zóny. Uviazol totiž v akomsi polodetskom stereotype, čím si sčasti získava divácky súcit, no ešte radšej by sme ho videli aktívnejšieho a sebaistejšieho. Keď sa Fúsi zoznámi so sympatickou kamarátkou z hodín tanca, začína v sebe nachádzať doteraz mĺkve a nenápadné sebavedomie, no čo je ešte dôležitejšie, aj odhodlanie a sebahodnotu.

Krásne bytosti (Berdreymi, 2022)

Nie len Fúsi, ale aj tínedžerská dráma režiséra Guðmundura Arnara Guðmundssona dokazuje, že Island – rovnako ako aj film – by nemal byť len o prírode, ale najmä o ľuďoch. V snímke Krásne bytosti budete len márne hľadať stopy unikátnej sopečnej krajiny, pozornosť na seba v plnej miere strhávajú zložité chlapčenské charaktery, skupina kamarátov, pre ktorých vzájomná vernosť znamená najväčšiu istotu v živote. Režisér poukázal na sociálne nedostatky v napohľad vyspelej škandinávskej spoločnosti, autoritami neriešenú šikanu medzi mladými, no v neposlednom rade demonštroval obdobie dospievania v chlapčenskej partii bez stereotypizácie a obohraného klišé. Krásne bytosti sú strhujúcou a premyslenou tragickou drámou, krásnym príbehom o bratstve, ktoré môže mať veľa podôb. Podobnej tematike sa režisér Guðmundsson venoval aj vo svojom staršom filme Kamenné srdce (2016).

(Film Krásne bytosti je dostupný v službe DAFILMS)

Ada (Dýrið, 2021)

Pomalá metaforická mysteriózna dráma si možno nezíska každého, oplýva však čímsi nevypovedaným, okolo čoho filmári našľapujú tak jemne, opatrne a tak potichu, až sa im z toho  podarilo vybudovať hotové tajomstvo. Bizarná premisa odohrávajúca sa uprostred doliny obklopenej horami sa zďaleka nezdá byť tak uletenou, keď si ju autori takto usilovne pripravili. Hodnú chvíľu sa zdá, že sa na odľahlom gazdovstve nedeje takmer nič, život manželského páru plynie deň za dňom, až kým sa v ich maštali nenarodí zvláštny tvor, napoly jahňa, napoly ľudské dieťa. Film neodpovedá priamo na žiadnu z otázok, ktoré by si divák mohol klásť, no odpovede tajomne visia vo vzduchu a vy si ich môžete chytiť a prispôsobiť tak, aby pasovali do vašej verzie filmu.

(Film Ada je dostupný v službe KVIFF.TV)

Seriál:

V pasci (Trapped, 2016)

Seriálová detektívka má nezameniteľnú atmosféru uviaznutia v ľadovej krajine počas neustávajúcej víchrice. V meste sa udeje brutálna vražda a trojica policajtov na čele s Andrim Ólafssonom, ktorého hrá populárny Ólafur Darri Ólafsson, musí bez pomoci profesionálnych kriminalistov z mesta zistiť o vražde viac. Do mestečka ani z neho sa kvôli snehovej búrke nik nedostane. To znamená, že vrah je ešte stále v ňom a miestni policajti robia maximum, aby ho našli. Pri odhaľovaní komplikovaného pozadia prípadu si neraz siahnu na dno svojich profesijných síl. Na takýto prípad neboli celkom pripravení.

(Seriál V pasci je dostupný v službe Netflix)

Knihy:

Hmla

Zdroj: Vendeta

Ak holdujete severským trilerom a temným detektívkam, potom je Hmla od spisovateľa Ragnara Jónassona tým pravým pre vás. Kniha je už treťou časťou série Skrytý Island o vyšetrovateľke Hulde Hermannsdóttir z Reykjavíku. Znalcom predošlých kníh už bude osud policajtky dobre známy, no aj úplní nováčikovia získajú z knihy plnohodnotný mrazivý zážitok. Z príbehu sála predvianočná pohoda, avšak nepotrvá to dlho, kým atmosféra potemnie za hustého sneženia vo vnútrozemí Islandu, kde sú manželia Einar a Erla kalamitou odrezaní od sveta. Nečakane k nim zavíta nepozvaný hosť a pohostinnosť manželského páru po chvíli vystriedajú oprávnené podozrenia. Neznámy muž nie je tým, za koho sa vydáva. Policajtka Hulda musí riešiť závažný zločin a jej úlohou je okrem objasnenia prípadu, aj vniesť svetlo do čitateľovej mysle, na ktorú čaká hneď niekoľko prekvapení.

(Kniha Hmla je v kníhkupectvách dostupná v českom preklade: Mlha – Ragnar Jónasson, od vydavateľstva Vendeta, 2022)

Máni Steinn, chlapec, ktorý nebol 

Zdroj: Slovart

Kniha je označovaná za najlepší islandský román roku 2013. Pod pseudonymom Sjón pracuje islandský spisovateľ, textár, básnik a scenárista Sigurjón Birgir Sigurðsson, autor uznávaný po celom svete – označovaný za majstra slova – ktorý aj o histórii dokáže písať hutne, poeticky a pútavo. V dobe svojho vzniku mohla byť kniha o Mánim Steinnovi, chlapcovi, ktorý miluje kino a privyrába si sexom, zaujímavou sondou do islandskej spoločnosti po 1. svetovej vojne. Máni Steinn však vo svojej domovine zažil aj zúriacu epidémiu španielskej chrípky, kvôli ktorej nesmel chodiť do kina a jeho novou prácou bolo zvážať mŕtvych. Každý, kto posledné 4 roky nežil mimo civilizácie si tak určite v knihe nájde aj kúsok seba a svoju vlastnú skúsenosť s epochálnymi udalosťami.

(Kniha Mány Steinn, chlapec, ktorý nebol je kníhkupectvách dostupná v slovenskom preklade od vydavateľstva Slovart, 2016)

Sága z Keflavíku

Zdroj: Artforum

Čítať túto knihu Jóna Kalmana Sfefánssona – jeho literárne diela boli už aj sfilmované (Letné svetlo a potom prišla noc – 2022) – je ako snívať sen. Keď ju zavriete, po chvíli nebudete vedieť s určitosťou povedať o čom vlastne je, no akonáhle ju znova otvoríte a „zaspíte“, ponoríte sa do sna, v ktorom každá veta je na svojom správnom mieste, vedie vás agregátom asociácii, ale robí to nenásilne, a tak môžete cítiť, ako vám pracuje vaša vlastná intuícia. Množstvo cenných myšlienok si budete mať chuť zapísať, aby ste sa k nim mohli neskôr vrátiť, pretože autor to už nespraví. Veľké myšlienkové objavy bez egoizmu zanecháva rozobrané často iba na jednej strane. Nechvastá sa vlastným intelektom, nespyšnel, pretože naozaj toho má veľa čo povedať a ide mu len o to. Ponúka čitateľovi, aby z jeho diela ťažil, koľko sa mu uráči a posúva sa k inému ložisku myšlienok na ďalšej strane. Opis Islandu a občasné vhĺbenia sa do jeho histórie sú tiež dôležitou súčasťou knihy. Sága z Keflavíku nie je celkom ľahkým čítaním, ale z nášho výberu určite najviac odporúčaným.  

(Kniha Sága z Keflavíku je v kníhkupectvách dostupná v slovenskom preklade od vydavateľstva Artforum, 2022)

Hry:

Death Stranding (2019)

Dielo od japonského herného dizajnéra a vizionára Hidea Kojimu spôsobila v roku 2019 malú revolúciu vo videohernom priemysle. Mnohí jeho hru neprijali, najmä preto, že sa vymyká všetkým zabehnutým štýlom a žánrom. V hre Death Stranding sa nestrieľa ani nepreteká, v tejto hre sa najmä kráča. V roli kuriéra Sama Bridgesa, ktorý sa túla post-apokalyptickým svetom, avšak nie bezcieľne, pretože stále doručuje zásielky, budete objavovať takmer vyľudnenú Ameriku, v ktorej vládnu nové prírodné zákony. Na kontinente existuje ešte niekoľko podzemných miest s preživšími. Úlohou Sama je prepojiť tieto mestá a presvedčiť ich k vzájomnej spolupráci, aby ľudstvo prežilo aj v novom svete, ktorý stojí za to objavovať. Nevídane spletitý príbeh plný originálnej filozofie od geniálneho rozprávača Kojimu vás zamestná na niekoľko desiatok hodín, behom ktorých sa na svet budete dívať očami génia, premýšľať úplne novými spôsobmi a možno dostanete odpovede na otázky, ktoré ste si kládli celý život a nikto vám na ne doteraz nevedel odpovedať. Kojima vytvoril v reakcii na vlastný pocit samoty umelecké dielo, ktoré má za úlohu dodať odvahu každému, kto sa cíti osamelý, zdôrazniť rolu jednotlivca v spoločnosti a posilniť ho, zatiaľ čo je jeho príbeh preplnený zvláštnosťami a do roku 2019 nevídanými výjavmi. A čo má táto hra spoločné s Islandom? Nuž, ak sa chystáte vy sami slobodne prejsť krížom-krážom po tejto sopečnej krajine, pravdepodobne sa vám to tak celkom nepodarí, pretože Islanďania si svoj ostrov pred turistami dobre strážia a takmer každý trávnatý kúsok zeme mimo turistických trás je oplotený a niekomu patrí. Hra Death Stranding je však touto krajinou silne inšpirovaná a ako hrdina Sam sa môžete prechádzať nádhernou krajinou bez obmedzení, čo je v skutočnosti omnoho väčší zážitok, než ako to môže na prvé počutie znieť. Navyše vám pri tom v pozadí bude hrať hudba islandskej alternatívnej kapely Low Roar, vďaka čomu sa môžete tešiť na naozaj jedinečne strávený čas.

(Hra Death Stranding do 15. mája 2023 k dispozícii zdarma na platforme Epic Store)

Reykholt

Zdroj: Frosted Games

Vedeli ste, že na Islande sa nachádza jedna z najväčších banánových plantáži v Európe? Verte či nie, s využitím geotermálnej energie sú ostrovania schopní vypestovať všemožné druhy ocovia a zeleniny, hoci geograficky sa Island nachádza už na hranici polárneho kruhu. Turisti majú tento fenomén radi, a preto neváhajú pri svojich cestách využiť plody dlhých skleníkov, ktoré si môžu zakúpiť priamo od domácich Islanďanov. Neďaleko horúcich islandských gejzírov na juhozápade ostrova leží dedinka Reykholt, v ktorej sa nachádzajú skleníky vyhrievané energiou z termálnych prameňov. Práve po tejto dedinke je pomenovaná aj spoločenská hra, v ktorej bude vašim cieľom vypestovať vo vlastných skleníkoch dostatok zeleniny, aby ste mohli pohostiť prichádzajúcich turistov z celého sveta. Hra je určená až pre 4 súperiacich hráčov a zvládnuť by ste ju mali do 60 minút. Ak vás po knihách a filmoch z Islandu láka ešte aj stolná hra, ktorá sa inšpiruje miestnym fenoménom, nenáročná hra Reykholt je pre vás dostupná aj na Slovensku, avšak zatiaľ len v anglickej verzii.

(Spoločenská hra Reykholt je dostupná v slovenských obchodoch)

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: Film Europe

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno