Zostava štyroch vynikajúcich slovenských hudobníkov, ktorí sú známi interpretáciou zhudobnenej poézie velikánov slovenskej literatúry, pripravuje pre svojich fanúšikov nový koncertný program.

Počas nasledujúcich mesiacov na svojich koncertoch uvedú skladby z ich pripravovaného albumu, ktoré pre svoj ansámbel napísal klavirista Františka Báleš, na texty Hviezdoslavových (nekrvavých) Sonetov z roku 1886.

Návštevníci koncertov sa môžu tešiť na zaujímavý prienik jazzovej harmónie, rytmov a melódií do magiky a krásy slov Pavla Országha Hviezdoslava.  Spojenie jazzu s poéziou nášho najväčšieho básnika je na Slovensku raritou a program je venovaný jeho stému výročiu úmrtia.


František Báleš ansámbel účinkuje v zložení:  František Báleš klavír a autor hudby, Matúš Uhliarik spev, Vladimír Máčaj kontrabas, Juraj Šušaník bicie nástroje. Koncertná šnúra sa uskutoční na dve etapy: letná šnúra sa začne v Bratislave – 15. 8. v Lodenici v Karlovej Vsi, o 16.00., nasleduje ďalší termín 18. 8. Bojniciach – Mestská knižnica o 19.00, koncom augusta, 21. 8. ansámbel vystúpi v rámci podujatia International jazz festival Špania dolina a ak to situácia umožní, koncerty budú pokračovať aj na jeseň – 10. 9. v Liptovskom Mikuláši v rámci podujatia Mikulášsky jazzový festival.

„Keď Slnko zájde skonom                                         

a noc temné krídla hviezd

oky posiate v šír roztrie ponad Zem…“

Viac o kompozíciách sa môžete dozvedieť v rozhovore, ktorý poskytol František Báleš pre náš portál.

Koncom augusta začína v rovnakej zostave, ako aj koncertuje, nahrávať album, ktorý vyjde vo vydavateľstve Musica Slovaca v októbri. Na niektorých Sonetoch bude znieť aj vokálny 6-členný ansámbel WAF, ktorý vedie spevák Matúš Uhliarik.


“Krásny obraz pri tejto príležitosti namaľovala Terezka Jánošíková a ten bude titulnou stranou bookletu cédečka,” hovorí autor kompozícií a klavirista František Báleš.

Link na FB udalosť koncertov: https://www.facebook.com/FrantisekBalesAnsambel

Projekt vznikol s finančnou podporou Hudobného fondu

Zdroj: TS – František Báleš ansámbel – doplnila redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Boris Stríbrnský


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno