Liam Neeson starne, pribúdajú mu vrásky, je unavený životom, už ani ten hlas nie je to, čo býval, hrbí sa, no tá iskra v očiach stále je – o tom niet pochýb. Napriek všetkému, v akčnom trileri Mrazivá pasca dokazuje, že ešte stále patrí na veľké plátno. A je to zatiaľ doposiaľ to najlepšie, v čom účinkoval medzi tými všetkými príšernými béčkovými brakmi, vrátane sladkého romantického omylu.

Keď v odľahlej oblasti severnej Kanady dôjde k zavaleniu ťažko prístupnej diamantovej bane a ostane v nej uväznená skupina baníkov, ktorým postupne dochádza kyslík, ich jedinou nádejou na záchranu je tím, na ktorého čele stojí skúsený vodič kamiónu Mike (Liam Nesson). Samozrejme, nie je to obyčajný vodič, ale vetrom ošľahaný, správne zarastený sympaťák s prenikavým pohľadom a tajomnou minulosťou – drsňák s mäkkým srdcom, vojnový veterán, kedysi slúžiaci v Iraku. Mimochodom, na plagáte podstatne lepšie vyzerajúci ako v samotnom filme – čo tie retuše dnes dokážu, je neskutočné!


Liam Nesson od mega úspechu filmu 96 hodín našiel záľubu v akčákoch a trileroch, viac, či menej dobrých a treba povedať, že tieto úlohy mu typovo sedia. Občas z tejto žánrovej šablóny vybočí – na jeho vlaňajšie citové výlevy so synom v scenáristicky katastrofálnej snímke Láska v Toskánsku sme museli veľmi rýchlo zabudnúť, aby sme si Liama zachovali radšej v podobe akčných hrdinov, pretože toto bol úplný prepadák, z ktorého si skôr pamätáte malebnú krajinu, cestoviny, dobré víno a olivový olej, ako čokoľvek iné.


Späť však k filmu Mrazivá pasca, ktorý v tieto dni vstupuje do slovenských kín. Keďže Neeson je typ workoholika a nevie si povedať, kedy sa má vybrať na zaslúžený dôchodok, vidíme ho spravidla v akčných snímkach často. A v tejto musí prekonať nebezpečnú cestu cez zamrznutý oceán. Takmer nemožnú misiu komplikuje veľká vzdialenosť, prudká búrka, ale aj postupujúci odmäk. Aký by to bol akčák, ak by najväčšia hrozba nečíhala niekde nablízku. Samozrejme, najlepšie niekde vnútri, však…


Mikovi počas strastiplnej cesty sekunduje jeho mentálne postihnutý filmový brat Gurty (Marcus Thomas) a pre všetkých fanúšikov Matrixu je tu dobrá správa: do partie sa pridáva ďalší frajer známy z tejto hitovky. Počas cesty na zamrznutom oceáne, na ktorom vezú ťažký náklad, takže ste po celý čas v napätí – keď idú príliš pomaly, hrozí smrť, keď idú príliš rýchlo, hrozí detto, skrátka, na takéto napätie sa skvele hodí ďalší skúsený kamionista Goldenrod (Laurence Fishburne). Samozrejme, máme tu aj zástupkyňu nežného pohlavia: správne drzú domorodkyňu Tantoo (Amber Midthunder), ktorú tesne pred cestou vytiahnu z basy.


Na prevoz dohliada zástupca spoločnosti, pre ktorú zákazku robia, istý slizký, od prvej chvíle podozrivo lascívny Varney (Benjamin Walker), ktorý je hlavnou slabinou filmu. Ak už negatívne postavy, tak poriadne, tak, aby ich divák nenávidel do špiku kostí, na tom si predsa béčkové akčáky majú dať poriadne záležať. Keď už aj na kladnej postave nájdete nejaké drobné nedostatky a je pravda, že Liam trošku stráca dych, ale ten gauner, ten musí byť prepracovaný do posledného detailu. A toto čudo, to bolo všetko, len nie gauner. Navyše, bol to záporák, ktorý prežije všetko a zrazu sa zjaví bez jediného škrabanca, aj keď ho predtým víťazoslávne zhodili do hlbokej rokliny v aute (lenže my sme vedeli, že sa neskôr zjaví, tak ako vtedy nečakane ožila s nožom v ruke Glenn Close v Osudovej príťažlivosti!). Bravó. Vieme, že bol rozpočet obmedzený, ale takéto fatálne chyby, to človeka v kine odradí a teda poriadne.

Všetky práva menšín, väčšín, chorých, zdravých, čudných, citovo ranených, morálne krivých aj odhodlaných rytierov sú vo filme zastúpené, komisia spokojná – film sa môže začať nadupanou jazdou na zamrznutom oceáne, aby konečne zachránili skupinu baníkov, ktorí sa dusia, lebo sa im míňa vzácny kyslík.

Od Mrazivej pasce nečakajte žiadny veľký hit, napriek tomu však niektoré momenty fungujú veľmi dobre. Napríklad je citeľná chémia medzi filmovými bratmi Mikom a Gurtym, medzi všetkými tými akčnými scénami musia byť trošku aj emócie a práve táto funguje veľmi účinne – keď už záporáci zlyhali, tak aspoň tie pozitívne vyšli. Hoci spočiatku sa dej rozpohybováva len veľmi pomaly, po prvej tretine naberá slušnú dynamiku a potom si v kine už nevydýchnete. Jedna mrazivá scéna strieda druhú. Na veľkom plátne sa ukazujú dobre nasnímané (výborný výkon kamery) scény s praskajúcim ľadom, ktoré si v tých veľkých multiplexoch s dobrým zvukom ozaj vychutnáte. Dostanú sa vám takpovediac pod kožu, pretože mráz a zima preniknú až pod membránu. Naháňačiek s kamiónmi bolo tiež dostatok a boli na slušnej úrovni. Samozrejme, prím, čo sa týka postáv tu má Liam Neeson, o poznanie starší ako by sme čakali. No vždy so svojou charakteristickými črtami a povestným pohľadom. Ten sa nestratí ani vekom.

Možno trošku škoda, že výraznejšie zastúpenie nedali v snímke Laurencovi Fishburnovi, pretože je to presne ten typ mlčanlivého drsňáka s hlboko posadeným hlasom, ktorý keď povie pár slov, situáciu to spraví ešte mrazivejšou. Alebo vtipnejšou. No spôsob, akým sa ho scenáristi rozhodli vziať z filmu, si naisto zapamätáte. Krutosť sa tu mieša s akciou, niekedy aj nie veľmi vydarenými momentmi, ktorých je možno škoda. Aj tak však odporúčame – na žiadnom Netflixe totiž film okrem USA nenájdete a tento film rozhodne patrí na veľké plátna. Užime si ich, kým môžeme.

Apropo: finále. To je vždy veľká diskusia fanúšikov, či by ho zmenili alebo nie. Sú schopní do krvi sa pohádať, prečo by to malo byť inak. A treba povedať, že Mrazivá pasca má tak trochu predvídateľný záver, ktorý niektorí nazvú klišé. Ale aj ten predsa k béčkovým filmom patrí!

 

Zuzana Vachová

Zdroj foto: Continental film

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno