Čo všetko sú ľudia ochotní podstúpiť, aby získali slobodu? Dokument Útek z utópie americkej režisérky Madeleine Gavin sleduje pravdepodobne posledných známych prebehlíkov, ktorí sa pokúsili utiecť zo Severnej Kórey – štátu s najprísnejším režimom na svete. Film, ktorý získal Cenu divákov za najlepší americký dokument na festivale Sundance, má premiéru 4. apríla 2024. Do slovenských kín ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

zábery z filmu Útek z utópie

Severná Kórea patrí medzi najkontroverznejšie krajiny sveta. Je to svet, ktorý väčšina z nás nikdy nevidela, a ani neuvidí. Americkej režisérke Madeleine Gavin sa podarilo nakrútiť mimoriadne autentický dokument Útek z utópie, doplnený zábermi zo skrytej kamery, ktoré odhaľujú, aké náročné a nebezpečné je pokúsiť sa utiecť zo štátu, ktorý má prezývku najprísnejšie strážené väzenie na svete.


Tvorcovia filmu pri nakrúcaní nadviazali spoluprácu s organizáciou Caleb Mission a jej zakladateľom pastorom Kimom. Práve on je v skutočnosti hlavným hrdinom filmu – a slovo hrdina je naozaj na mieste. Svoj život totiž zasvätil pomoci utečencom zo Severnej Kórei.


zábery z filmu Útek z utópie

,,Pastor Kim dôsledne chráni svoje siete a ľudí, ktorých sa snaží zachrániť. Preto trvalo viac než mesiac, kým sme sa dostatočne spoznali a získali si jeho dôveru. Keď sa to však konečne podarilo, dostal nás na nepredstaviteľné miesta. Nakoniec nám dal príležitosť vžiť sa do dvoch pokusov o útek a zdokumentovať ich. Žiadny iný film nevstúpil do tohto sveta tak intenzívne a hlboko, ako sa to podarilo nám. A pastor Kim mal na tom zásadný podiel,‘‘ hovorí režisérka filmu Madeleine Gavin.


Pre Madeleine Gavin je Útek z utópie jej tretím celovečerným filmom. Okrem réžie sa dokumentárnemu filmu venuje hlavne ako strihačka. Útek z utópie mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Sundance a stretol sa s nadšenými prijatím nielen kritikov, ale aj laickej verejnosti – na portáli Rotten tomatoes dosahuje vzácnych 100 percent.


Filmári sledujú nielen samotný útek, ale aj zúfalú snahu príbuzných a aktivistov, ktorí sa snažia ľuďom na úteku pomáhať, riskujúc pri tom vlastný život. Okrem dramatickej cesty utečencov cez Čínu, Vietnam, Laos a Thajsko však uvidia diváci Úteku z utópie niečo ešte unikátnejšie – autentické nahrávky, ktoré ukazujú život obyvateľov v Severnej Kórei. Pre tvorcov filmu bolo dôležité, aby ukázali, ako naozaj žijú obyvatelia tohto totalitného štátu, a neopakovať klišé, ktorého sa väčšinou dopúšťajú médiá.

,,Keď sa k nám dostanú videá zo Severnej Kórey, väčšinou vidíme presne to, čo Kimov režim chce, aby sme videli: jadrové hlavice, veľkolepé prehliadky a emocionálne reakcie na vodcu. Keď sa nad tým zamyslíte, je to šialené. Pre mňa bolo dôležité nielen vyhnúť sa tomuto všetkému, ale ísť ešte ďalej. Pripomenúť svetu, že v tomto režime žije 26 miliónov ľudských bytostí, a že títo ľudia majú svoje túžby, obavy, a názory rovnako, ako my ostatní,‘‘ hovorí režisérka.

Ako dopadnú príbehy utečencov a utečeniek z filmu? Útek z utópie – thriller zo skutočného života, uvidíte v kinách od 4. apríla.

 

Zdroj: TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia

Zdroj foto: Filmtopia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno