Intímne zdelenie huslistu o jeho hudobnej ceste, v ktorom sa ohliada i vzdáva hold, je zhmotnené v novom albume Milana Paľu. Nové CD s názvom Co-incidence okrem jedinečnej interpretácie a kvalitnej hudby prináša aj poodhalenie huslistovho vlastného vnútorného sveta.

Album Co-incidence vznikol pri príležitosti jubilea Milana Paľu ako oslava dlhoročnej spoločnej tvorby huslistu a vydavateľstva Pavlík Records. Tento dar od vydavateľstva vo forme „carte blanche“ sa Milan Paľa rozhodol zhmotniť v podobe dramaturgie prinášajúcej (ako inak) nahrávky v svetovej premiére. 


Foto: Alexander Trizuljak

Názov Co-incidence album preberá z rovnomennej skladby Jeana Guillou, prvej skladby albumu, ktorá bola pri svojom vzniku na začiatku storočia venovaná mladému huslistovi. Naznačuje centrálnu myšlienku dramaturgie, ktorou je predstaviť diela viažúce sa k Milanovi Paľovi a stelesňujúce míľniky jeho umeleckej cesty.


Dramaturgia albumu je zostavená v premyslenom hudobnom toku. Ponúka tak poslucháčom komplexný, „recitálový“ zážitok. Paľa siaha po dielach, ktoré pre neho skomponovali skladatelia Jean Guillou (Co-incidence, Op. 63), Edwin Arnett (Nigror) a Pascal Dusapin (In-folio). Medzi ich dielami ako intermezzo stojí intímna Sonáta d mol K.213 Domenica Scarlattiho v transkripcii pre sólové husle. Svoj vnútorný svet odhaľuje Milan Paľa poslucháčovi vlastným dielom pre sólové husle, Oyuki, venovanom Pascalovi Dusapinovi. Hudba tohto francúzskeho autora uzatvára album skladbou In-folio, ktorá vznikla k huslistovým 40. narodeninám.


Nahrávka vznikla v Sále Milosrdných bratří v Brne a je zaznamenaná v najvyššej audiofilskej zvukovej kvalite (DXD formát (352,8kHz/24bit)). Komplexný zážitok z albumu podčiarkuje autorský text v booklete CD. V rámci neho Paľa poslucháčov pozýva na cestu jeho súčasným vnútorným svetom, na ktorej sa ohliada a vzdáva hold skladateľom i poslucháčom. Interpretačne, slovom, skladateľsky.


Album vychádza v stredu 04.04.2024 vo vydavateľstve Pavlík Records. Dostupný je na streamovacích platformách, ako CD nosič vo vybraných predajniach a na e-shope vydavateľstva aj v hi-res audiofilskej kvalite.

 

Zdroj: redakciu informovala Kristína Guničová

Foto: titulná: Jaroslav Ľaš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno