Fantastická žena z portfólia Film Europe má Oscara!

And the Oscar goes to… Slávne sošky sú rozdané. Americká Akadémia filmových umení a vied udelila na svojom 90. ročníku Oscara v kategórii „najlepší cudzojazyčný film“ dráme Fantastická žena čilského režiséra Sebastiana Lelia.


Film uviedla do kinodistribúcie na Slovensku spoločnosť Film Europe v rámci svojho projektu Be2Can Distribution, v predpremiére bol uvedený na Art Film Feste v Košiciach v rámci sekcie Be2Can starter a festivalovú premiéru mal počas 4. ročníka Be2Can v októbri 2017. Od 16. novembra sa film programuje v slovenských kinách.


V Argentíne narodený, ale v Čile tvoriaci režisér Sebastián Lelio patrí medzi najtalentovanejších latinskoamerických filmárov súčasnosti. Snímku Fantastická žena nakrútil ako svoje piate dielo. Na minuloročnom Berlinale bol film ocenený Strieborným medveďom za scenár a získal Cenu ekumenickej poroty.


Lelio sa vo svojom poslednom filme venuje téme transsexuality. Rozpráva príbeh čašníčky Mariny s ambíciami stať sa speváčkou. Je na polceste v zmene pohlavia z muža na ženu. Jej partnerom je o 20 rokov starší Orlando, ktorý odišiel od rodiny. Ich vzťah je láskyplný, plánujú si spoločnú budúcnosť. Všetko sa zdá byť krásne až do chvíle, keď Orlando po nešťastnom páde náhle zomrie. Marina, ktorej sa zrúti svet, sa musí brániť – nielenže ju vyšetruje polícia, či náhodou nezapríčinila jeho smrť, ale ponižuje ju aj Orlandova bývalá manželka a dospelý syn, ktorí sa doteraz nevyrovnali s Orlandovým novým životom a ich partnerský vzťah považovali za perverzný. Marina napriek všetkému pokračuje v boji za svoje práva, snaží sa slobodne a dôstojne žiť a pritom všetkým ukázať, kým naozaj je: silným a čestným človekom.


Fantastická žena je film, ktorý je veľmi znepokojujúci. Znepokojenie, ktoré vyvoláva, nespôsobuje Mariina inakosť, ale intolerancia, agresivita a diskriminácia, ktorú jej dáva najavo okolie, pretože ju pokladá za netvora.

Režisér Sebastian Lelio dokázal krehkú a potenciálne kontroverznú tému uchopiť empaticky, citlivo a s humanistickým posolstvom. Veľkým bonusom snímky je vynikajúca protagonistka Daniela Vega v úlohe čašníčky Mariny.

Ceny v hlavných kategóriách:

Najlepší film: Podoba vody ( r.Guillermo del Toro)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Frances McDormand – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Allison Janney – Ja, Tonya

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Gary Oldman – Najtemnejšia hodina

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Sam Rockwell – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno