Aj napriek koronakríze a stále zložitej situácii sa môžu priaznivci dobrej hudby v podaní mladých muzikantov tešiť na 12. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov, ktorý organizuje Sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Už dnes je isté, že festival bude v tomto roku trošku iný, prispôsobený podmienkam krízy.


„Sme radi, že napriek tomu, čo sa vo svete v posledných mesiacoch deje, zachováme tradíciu nášho festivalu, hoci v porovnaní s predchádzajúcimi bude pozmenený. Nielen, čo do počtu koncertov, ale aj čo sa týka hostí. Hoci by k nám veľmi radi pricestovali naši priatelia z Poľska alebo Ukrajiny, nie je to také jednoduché. Na začiatku festivalu sa o program postará predovšetkým Musica Iuvenalis spolu so Zborom sv. Cecílie pri Chráme svätej Alžbety pod vedením Viliama Gurbaľa a už tradičným účastníkom festivalu Klasik Bandom z Košíc pod vedením Jána Samselyho. Záverečný galakoncert, na ktorom, tradične v Kostole Premonštrátov, uvedieme nádhernú Omšu G-dur Franza Schuberta, je naplánovaný na koniec augusta. Veríme, že dovtedy sa situácia zlepší natoľko, že naozaj budeme môcť vytvoriť tradičný a naozaj Medzinárodný orchester a zbor,“ hovorí riaditeľ festivalu a umelecký vedúci Musicy Iuvenalis Igor Dohovič.


Záverečný galakoncert 2019 v Kostole Premonštrátov v Košiciach. Medzinárodný orchester a zbor „Šengenský poludník“ uviedol slovenskú premiéru Stabat Mater waleského skladateľa Karla Jenkinsa. Poďakovanie riaditeľa festivalu Igora Dohoviča

Program festivalových koncertov sa rozrastie aj počtom aj časovým rozsahom. Koncerty sa podľa myšlienky festivalu uskutočnia v netradičných priestoroch a v miestach, kde je klasická hudba menej dostupná. „Počas jesene 2020 budú koncerty v marginalizovaných komunitách a skupinách – detské domovy, domovy sociálnych služieb, ústavy na výkon trestu, MČ Luník IX. Cieľom je po kríze pozitívne naladiť poslucháčov a priblížiť im klasickú hudbu v podaní mladých umelcov. Novinkou festivalu bude aj pilotný projekt zberu dát a vyhodnocovanie názorov poslucháčov. Tento projekt pomôže v budúcnosti k ešte cielenejšiemu výberu miest, hostí, programu a podobne,“ približuje Dohovič nový rozmer Šengenského poludníka.


Z tradičných koncertov ostáva už v piatok 3. júla o 20:45 hod. populárny „SVIEČKOVÝ KONCERT“ na nádvorí Barkóczyho paláca, sídla Verejnej knižnice J. Bocatia na Hlavnej ulici v Košiciach. Pri svetle sviečok určite skvelú atmosféru vytvorí Zbor sv. Cecílie pri Chráme sv. Alžbety spolu s Musicou Iuvenalis a Triom zobcových fláut zo ZUŠ v Gelnici, ktoré je víťazom 29. ročníka celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento Musicale.  „Verím, že neopakovateľné čaro týchto koncertov, ktoré sme zažívali v predchádzajúcich rokoch, bude pre všetkých divákov výdatnou vzpruhou. Určite sa budeme snažiť vliať im do žíl čo najviac pozitívnej energie a dobrej nálady, ktorú v týchto chvíľach všetci tak veľmi potrebujeme,“ myslí si Dohovič.


V rámci festivalu opäť pribudne do dvanásť rokov sa rozrastajúceho zoznamu festivalových miest ďalšie meno. V nedeľu 5. júla sa o 16:00 hudbou mladých rozozvučí Obecný amfiteáter v Kazimíri. Opäť sa o to postará Musica Iuvenalis.
Dvanásty Šengenský poludník, ale aj letná séria koncertov, vyvrcholí na Záverečnom galakoncerte, ktorý bude v nedeľu 30. augusta v domovskej „koncertnej sieni“ festivalu, Kostole Premonštrátov. Pod taktovkou Izabelly Zieleckej – Panek z Poľska zaznie Omša G-dur Franza Schuberta v podaní medzinárodného orchestra a zboru „Šengenský poludník“.

Musica Iuvenalis už hudbu v podaní mladých nadšencov Košičanom prinášala od začiatku mája na mimoriadnych koncertoch. Hneď po prvom uvoľnení obmedzení spustil orchester sériu Koncertov pod oknami, ten prvý bol už 8. mája na nádvorí Kišdyho ulice v mestskej časti Košice – Sever. v spolupráci s mestskou časťou Košice – Juh potešili obyvateľov Krakovskej a Lomonosovovej ulice a v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto sa pred niekoľkými dňami postarali o výbornú atmosféru priamo v srdci trhu na Dominikánskom námestí.
Viac informácií na www.sengenskypoludnik.eu

Svjatoslav Dohovič, mediálny manažér festivalu
Zdroj foto: ilustračné foto: Šengenský poludník 2019

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno