8 top filmových noviniek videotéky Edisonline

Júl prinesie ďalšiu dávku nových filmov Edisonline. Medzi týmito 30 novinkami ponúkne 8 revolučných filmov v každom slova zmysle. Filmy, ktoré riešia aktuálne, ale aj nadčasové problémy spoločnosti a jedincov. Témy, ktoré hýbu svetom a najmä ho menia.


V júli na Edisonline užívateľov čaká: výročie prvého teroristického útoku v dejinách modernej Európy, stále aktuálny #blacklivesmatter, LGBTQ+ revolúcia, sociálne apelujúca revolta, zmena životných istôt, kríza národnej identity, formálna renesancia krimipríbehu či nenapraviteľné rodinné vzťahy.


Utøya, 22. júla
IMDB – 7,2/10
Rotten Tomatoes – 83 % (Tomato Meter), 67 % (Audience Score)
ČSFD – 70 %
Berlinale 2018 – Nominácia na Zlatého medveďa
Film Utøya, 22. júla je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa stali v tento tragický deň v roku 2011 na nórskom ostrove, keď pravicový politický aktivista Andreas Breivik zabil 77 ľudí – účastníkov letného pobytu mládežníckej organizácie Nórskej strany práce. Táto masová vražda šokovala celý svet. Film je nakrútený na základe reálnych svedectiev.
Edisonline


Black Power
IMDB – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 92 % (Tomato Meter), 86 % (Audience Score)
ČSFD – 54 %
Sundance Film Festival 2011 – World Cinema Documentary Editing Award


Rozhovor s Angelou Davis – v tom čase vo väzení – v ktorom černošská aktivistka vysvetľuje svoj postoj voči násilnému odporu. Odhaľuje totiž rozdiel medzi „čiernym“ rasizmom a rasizmom belochov: príslušníci bielej väčšiny vychádzajú pri svojom rasizme zo xenofóbneho strachu, vybudovaného na spoločenských predsudkoch, podvedomom pocite viny a obavách zo situácií, keby sa sami ocitli v pozícii diskriminovanej minority. Naproti tomu „rasizmus”, vyčítaný radikálnym Čiernym panterom a hnutiu Black Power, vychádza z ich reálnej skúsenosti ohrozenia vlastného života i života ich blízkych a nemožnosti dovolať sa práva.
Edisonline

120 tepov za minútu
IMDB – 7,4/10
Rotten Tomatoes – 98 % (Tomato Meter), 83 % (Audience Score)
ČSFD – 73 %
Cannes 2017 – Veľká cena poroty, Cena FIPRESCI, Queer Palm
Začiatok deväťdesiatych rokov minulého storočia. AIDS si už desať rokov vyberá kruté obete na životoch, napriek tomu aktivisti z parížskej pobočky hnutia ACT UP bojujú s nezáujmom verejnosti, otupenosti vlád a machináciami farmaceutických firiem. Nováčik Nathan sa zoznamuje s radikálom hnutia Seanom, ktorého politický boj je zároveň bojom o život. Sean je HIV pozitívny a jeho čas sa kráti…
Edisonline

Ja, Daniel Blake
IMDB – 7,9/10
Rotten Tomatoes – 92 % (Tomato Meter), 85 % (Audience Score)
ČSFD – 79 %
Cannes 2016 – Zlatá palma, BAFTA 2017 – Najlepší britský film
Sociálne apelatívny a v súčasnosti až nepríjemne aktuálny film rozpráva príbeh päťdesiatnika Daniela z Newcastlu, ktorý sa po prekonaní infarktu ocitne vo vyčerpávajúcom kolotoči žiadostí o podporné dávky od štátu. Zatiaľ čo sa snaží prejsť nezmyselne nastaveným systémom a absurdnými byrokratickými procesmi, ktoré ho nútia zháňať prácu v rozpore s odporúčaním od lekára, stretáva slobodnú matku Katie a jej dve deti. Neúplná rodina má jedinú šancu, ako uniknúť jednoizbovému bytu v ubytovni pre bezdomovcov – prijať byt v neznámom meste vzdialenom 300 míľ. Daniel a Katie sa každý po svojom snažia vysporiadať s príkoriami systému a pritom nestratiť zvyšky dôstojnosti.
Edisoline

Muž menom Ove
IMDB – 7,7/10
ČSFD – 81 %
Rotten Tomatoes – 90 % (Tomato Meter), 87 % (Audience Score)
Dve nominácie na Cenu filmovej akadémie – Oscary – Najlepší cudzojazyčný film, Najlepšie masky, Európske filmové ceny – Najlepšia európska komédia

Ove je tvrdohlavý a večne sa sťažujúci mrzutý muž, ktorý pohŕda všetkými okolo neho a dáva im to aj zreteľne najavo. Bývalý predseda družstva vlastníkov, ktorému nedávno zomrela milovaná manželka Sonja, teraz terorizuje susedov ako samozvaný strážca poriadku. Zvrat v jeho životnej rutine nastáva s príchodom jeho nových susedov, mladej pakistanskej rodiny, ktorých životný štýl sa mu najskôr prieči. Keď omylom nabúrajú autom do Oveho poštovej schránky, spustia tým reťaz nečakaných udalostí. Film je nakrútený podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna, z ktorého sa len vo Švédsku predalo viac ako 700 000 výtlačkov.
Edisonline

Tvár
IMDB – 6,4/10
ČSFD – 72 %
Rotten Tomatoes – 73 % (Tomato Meter), 33 % (Audience Score)
Berlinale 2018 – Veľká cena poroty

Jacek miluje heavy metal, svoje dievča a svojho psa. Jeho rodina i rodné malomesto ho vnímajú ako zábavného čudáka. Jacek pracuje na stavenisku, na ktorom má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď ho nečakane zmrzačí tragická nehoda, obráti sa na neho pozornosť celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Začnú ho oslavovať ako národného hrdinu a mučeníka, ale v zrkadle sa nespoznáva. A Ježišova socha rastie vyššie a vyššie…
Edisonline

Len Boh odpúšťa
IMDB – 5,7/10
Rotten Tomatoes – 41 % (Tomato Meter), 37 % (Audience Score)
ČSFD – 49 %
Cannes 2013 – Nominácia na Zlatú palmu

Pred desiatimi rokmi Julian zabil policajta, ale nechytili ho. Dnes je z neho jeden z najväčších drogových dealerov v Bangkoku. Keď Julianov brat zabije prostitútku, polícia si na pomoc pri jeho hľadaní pozve Anjela pomsty – Changa. Ten otcovi zavraždenej dovolí, aby Julianovho brata osobne zabil. Tým ale rozpúta peklo, pretože do situácie sa vloží Julianova matka, šéfka jednej z najsilnejších zločineckých organizácií. Vysiela Juliana, aby svojho brata pomstil.
Edisonline

Úplná láska
IMDB – 6,1/10
ČSFD – 52 %
Rotten Tomatoes – 60 % (Tomato Meter), 80 % (Audience Score)
Benátky 2018 – Oficiálna selekcia, mimo hlavnú súťaž, nominácia na cenu Queer Lion, Toronto Film Festival 2018 – Special Presentation

Eugenia sa vracia z Paríža na rodinný ranč blízko Buenos Aires. Po rokoch sa tak stretáva so svojou matkou a sestrou Miou, ku ktorej mala kedysi veľmi blízko. Všetky tri ženy sú nútené čeliť tvárou v tvár emocionálnym traumám a temnej rodinnej histórii, ktorá sa odohrávala na pozadí argentínskej vojenskej diktatúry. Zo skrine postupne vyliezajú ďalší a ďalší kostlivci a rovnako sa opäť objavuje dlho pochovaná žiarlivosť a rivalita oboch sestier, umocnená ich znepokojujúcou fyzickou podobnosťou. Rovnako ako Traperov oceňovaný film Klan (2015, Cena za réžiu na MFF v Benátkach) je aj Úplná láska naplnená tragickým pozadím hrôz vojenskej politickej tyranie, ktorá v krajine vládla celé desaťročia.
Edisonline

Edisonline
Edisonline poskytuje záujemcom o festivalový film bezprecedentne rozsiahlu a pravidelne aktualizovanú SVoD knižnicu streamovanú kdekoľvek a kedykoľvek, na webovom prehliadači či Apple alebo Android zariadeniach. Každý mesiac sa ponuka rozširuje o 30 nových filmov.
Za cenu jedného lístka do kina – 6 EUR – užívateľ získa mesačný prístup ku službe ponúkajúcej filmy prevažne európskej produkcie, ocenených na festivaloch v Cannes, Benátkach či v Berlíne, plus 12 filmov pre deti a prístup k online vysielaniu filmových kanálov Film Europe, Film Europe+ so stovkami festivalových a archívnych česko-slovenských snímok.

Zdroj: TS Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno