Na pozvanie riaditeľky Slovenského inštitútu v Prahe, v rámci Týždňa slovenskej kultúry, hosťovalo Divadlo Aréna v pražskom Divadle Hybernia. S unikátnymi inscenáciami, zaradenými do tzv. Občianskeho cyklu, zožalo bratislavské divadlo mimoriadny úspech u českých divákov.

Na základe pozvania riaditeľky Slovenského inštitútu v Prahe, Ľubice Krénovej, sa v rámci Týždňa slovenskej kultúry konalo výnimočné hosťovanie inscenácii tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna v pražskom Divadle Hybernia.


Jedinečný projekt s názvom „Divadlo Aréna exkluzívne v Prahe“ sa konal v termíne od 11. do 15. októbra 2021. Počas týchto piatich dní Divadlo Aréna reprezentovalo slovenskú kultúru a divadlo na jednej z popredných českých divadelných scén a predstavilo neprikrášlený pohľad na slovenské dejiny.


Ako v pozývacom liste píše riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe: „Divadlo Aréna pod vedením Juraja Kukuru – ako prvé na Slovensku – prinieslo občiansky uvedomelý divadelný program so zameraním sa na prehodnocujúci a objektivizovaný pohľad do minulosti – do  slovenských, resp. česko-slovenských dejín. Zakrátko sa z neho vyprofiloval Občiansky cyklus – cyklus inscenácií, ktorý už takmer dve desaťročia predstavuje úctyhodnú dramaturgickú os Divadla Aréna a ktorý medzičasom organicky do seba pojal aj témy nad rámec národných histórií, s dôrazom na oživovanie vedomia univerzálnych hodnôt ľudskej civilizácie a ich kultúrnu všeplatnosť.“


Inscenácia Tiso. Foto: Peter Chvostek

Divadlo Aréna odohralo v Prahe päť predstavení zaradených do tzv. Občianskeho cyklu, ktoré divadlo hráva aj na Slovensku. Boli to tituly: Jánošík – príbeh vraha?, Tiso, Holokaust, #dubčekBiblia.


„Českým divákom sme priniesli najmä predstavenia, ktoré nás ako národy historicky spájajú. Posledným predstavením bola Biblia. Tá sa nás týka všetkých“, povedal Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna.

Českí diváci nešetrili slovami chvály a obdivu k jednotlivým predstaveniam. Vyzdvihovali spracovanie jednotlivých historických tém, ktoré ich nútili premýšľať nad našou spoločnou históriou. Za mnohé pozitívne reakcie hovorí správa Josefa Meszárosa, zakladateľa a šéfredaktora 1. kultúrneho portálu scena.cz:

“Vážený pane Kukuro, od pondělí jsem v Divadle Hybernia byl svědkem: odvážné dramaturgie Divadla Aréna, ale zejména odvahy v případě dramaturgie jednotlivých inscenací. Díky tomu jsem si mohl historicky zamést ve své hlavě. Opomenout nelze režijní záměry, propracovanost textu a herecké výkony. Nejvíc na mě působil Holokaust, #dubček a Bible. Poslední zejména díky výběru textu, vašeho ryzího přednesu Slova a celkové hudební i výtvarné kompozice. Upřímné dík.“

Záštitu nad podujatím prevzal Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok, ktorý sa osobne zúčastnil na predstavení BIBLIA – ČÍTA JURAJ KUKURA, spoločne s  Ministrom zahraničných vecí ČR Jakubom Kulhánkom.

Súčasťou projektu je výstava obrazov Juraja Kukuru „OD STVORENIA KU KRÍŽU“, ktoré vznikajú počas predstavenia Biblia – číta Juraj Kukura. Výstavu si môže široká verejnosť pozrieť v priestoroch Slovenského inštitútu v Prahe, kde bude prístupná do 27. októbra 2021.

 

Zdroj: TS Ján Lukáč, Marketing a PR Divadla Aréna
Titulná foto: Biblia – Ľubo Špirko

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno