„Vražda je zločin a ten bude potrestaný. V krajine Dostojevského by si to mali dobre pamätať,“ hovorí šéfdirigent Slovenskej filharmónie, ktorý pozastavil akúkoľvek umeleckú činnosť v Rusku, kým sa neobnoví mier.

K invázii Ruska na Ukrajinu sa vyjadrujú aj umelci, významné osobnosti, šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin v deň vypuknutia vojny, 24. februára 2022 zmenil dramaturgiu koncertu Slovenskej filharmónie, ktorý dirigoval. Na svojom oficiálnom FB profile v tento deň zverejnil dôrazný, jednoznačný postoj NIE VOJNE a včera reagoval rozsiahlym stanoviskom: „Ja, Daniel Raiskin, ruský hudobník, z celého srdca a dôrazne odsudzujem zločinecké činy ruskej vlády, ktorá vedie bratovražednú vojnu proti Ukrajine!


Som hlboko presvedčený, že povinnosťou každého umelca je hovoriť pravdu vyjadrujúc sa prostredníctvom umenia, ktoré vykonáva. No dnes to samo osebe nestačí! Každá raketa, každý náboj, každá strela bola vyrobená za jediným účelom: zabíjať… zabíjať človeka, národ, infraštruktúru, krajinu. Vražda je zločin a ten bude potrestaný. V krajine Dostojevského by si to mali dobre pamätať.


Vojna zabíja, pre vojnu neexistuje ospravedlnenie. Vojna musí byť okamžite zastavená!“


Daniel Raiskin,


šéfdirigent Slovenskej filharmónie

hudobný riaditeľ Winnipeg Symphony Orchestra

hlavný hosťujúci dirigent Belehradskej filharmónie

Dnes svoje stanovisko Daniel Raiskin doplnil, aby vylúčil akékoľvek nedorozumenia: „Rád by som k svojmu predošlému vyjadreniu odsudzujúcemu vojnu, ktorú ruská vláda na čele s prezidentom Putinom vedie na Ukrajine, doplnil nasledovné.

V týchto mimoriadne úzkostných časoch, keď členov mojej rodiny bombarduje armáda krajiny, v ktorej som sa narodil a vyrastal, pozastavujem všetky bezprostredné aj budúce spolupráce a koncertné vystúpenia v Rusku. Pokým sa nezastaví nezmyselne barbarská beštialita, neobnoví mier a spravodlivosti nebude učinené zadosť, nepovažujem za morálne spolupracovať s inštitúciami financovanými vražedným ruským režimom.“

Pre rodáka z Petrohradu, Raiskina je situácia o to ťažšia, že jeho manželka bola donedávna v Charkove, ktoré čelí útokom zo strany ruskej armády. Ako povedal pre RTVS samotný Daniel Raiskin: Moja žena je pôvodom z Charkova, druhého najväčšieho mesta na Ukrajine, kde je momentálne so svojou chorou mamou. Urobila ťažké rozhodnutie, či ostať v bezpečí domova v Amsterdame, alebo ísť do Charkova aj keď vedela, že sa blíži invázia.“

Podľa našich informácií sa Raiskinovu manželku a jej matku podarilo evakuovať do bezpečia.

 

Zdroj: FB profil Daniela Raiskina, RTVS – spracovala redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Peter Brenkus, print screen FB Daniel Raiskin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno