Crossover vyvrcholí dialógom barytón saxofónu a päťstrunových huslí

V nedeľu 28. apríla 2019 o 19:00 dosiahnu hudobné fúzie v bratislavskom kostole Klarisiek extatický vrchol. Bachove violončelové suity si dajú v netradičnom inštrumentálnom „battle“ Fančovič a Paľa.


Nie je tajomstvom, že mnohí jazzmeni uznávajú Bacha ako prvého jazzového muzikanta v hudobnej histórii, mnohí z nich dokonca jeho skladby hrajú v rámci povinnej rozcvičky namiesto rannej kávy. Práve Bach podľa mnohých jazzmenov poskytuje mnoho inšpirácií k improvizáciám a jeho skladby fascinujú muzikantov tohto menšinového žánru najmä od čias etablovania sa moderných jazzových prúdov.


Aké však bude spojenie dvoch výnimočných virtuózov – Ladislava Fančoviča na barytón saxofóne a Milana Paľu, fenomenálneho huslistu s osobitým spôsobom interpretácie, ktorý bude hrať na 5-strunovom hybride huslí a violy – milanole? Už skutočnosť, že sa na pódium postavia dvaja nadaní a invenční muzikanti, ktorí nespolupracujú prvýkrát, dáva tušiť, že toto bude mimoriadny zážitok.


Koncert Milana Paľu a Ladislava Fančoviča s názvom BACH: Mixed Identity prinesie violončelové suity od majstra Bacha (v transkripciách) v rámci prvého ročníka BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVALU.


Táto exkluzívna chuťovka uzavrie festival, ktorý priniesol pre poslucháčov mimoriadne hudobné zážitky a organizátori po prvom, vydarenom ročníku, môžu tvoriť koncepciu na ďalší. Fúzia klasickej hudby s rozmanitými žánrami je dnes výsostne aktuálna a publikum priťahuje ako magnet. Festival otvoril koncert špičkového orchestra starého jazzu Fats Jazz Band, na čele ktorého stojí jeden z najvšestrannejších slovenských hudobníkov Ladislav Fančovič. Poznáte jemu podobného multiinštrumentalistu, ktorý sa za dva mesiace dokáže naučiť hrať na organe? Tak, ako presvedčivo hrá Fančovič na klavíri Chopina, s autentickým drivom hrá starý jazz, no najmä, vždy príde na scénu s niečím novým. Pomyselný kruh sa nám uzatvára a  tak ako BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVAL Fančovičom začal, festival ním aj uzavrie. Mimoriadne dobrá voľba.

Počas festivalu sme mali možnosť počuť množstvo zaujímavých hudobných fúzií, niektoré z nich mali jemne provokujúci charakter, všetky projekty však boli mimoriadne nápadité a dramaturgicky zaujímavé. A záver? Ten bude skutočne veľkolepý, preto, priatelia dobrej hudby, stretneme sa v nedeľu v Klariskách!

Zdroj foto: ORGANYzácia, úvodná foto: Linda Kisková Bohušová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno