Štyri absolventky Katedry bábkarskej tvorby na VŠMU v Bratislave na jeseň 2021 odpremiérovali svoju prvotinu ako zoskupenie Korene&Kosti s názvom Meydl. Tvorkyne sa rozhodli spracovať skutočný príbeh dievčaťa zachráneného počas povstania vo varšavskom gete z roku 1943.

Prostredníctvom výrazových prostriedkov bábkového a objektového divadla autorky v inscenácii poukazujú na problémy detí, ktoré sú kvôli vojnám nedobrovoľne oddelené od rodín či zbavené domova. Ústrednou témou predstavenia je práve hľadanie domova a blízkych, vlastného tela, tváre. Seba samého. „Meydl je obrazom sveta, v ktorom domov nie je chránený pevnými múrmi, strechou, do ktorej neprší, krbom, ktorý zohrieva, ale krehkými telami a láskou,“ (bulletin k inscenácii).


Meydl: Foto: Laura Černáková

Performerky rozprávajú alegorický príbeh, v ktorom vedľajšie postavy predstavujú hus v pruhovanom pyžame, nežijúci strom života, či samotná vojna ako hybrid akéhosi dinosaura, ktorý sa nezastaví pred ničím. Absurdnú nielen spoločesnkú situáciu podčiarkujú nad zemou jemne levitujúcimi scénickými prvkami naznačujúcimi, že nielen čosi je za dverami, ale to čosi aj visí vo vzduchu. Práve vojna – jej príchod, priebeh, koniec, nový začiatok – ako dramatický oblúk predstaveniu dodáva na jednej strane tzv. čistotu a na druhej spoločensko-kritický rozmer.


Meydl: Foto: Laura Černáková

V predstavení sa viackrát objavuje motív oslavy narodenín ako situácia typická práve pre domov, ktorá evokuje šťastné spomienky a detstvo. No namiesto „veľa šťastia, zdravia…“ počujeme Gam Gam – židovský „chválospev“, ktorý sa stal symbolom viac ako jeden a pol milióna detí zabitých nacistami. Trpkosť celej situácie zdôrazňuje napríklad citrón namiesto torty.

Autentickosť a odstup v prejave oboch protagonistiek dodávajú dielu ľahkosť, ktorá téme nielen že pristane, ale je aj nevyhnutná. Zaobísť sa bez pátosu, vo väčšine výstupov, pri takej dôležitej problematike je v divadle ojedinelé.


Meydl: Foto: Laura Černáková

Podobne ako hlavná hrdinka príbehu, aj autorky hľadajú. V ich prvom spoločnom predstavení hľadajú svoj jazyk, výrazové prostriedky im blízke, kreatívny priestor, v ktorom sa môžu slobodne vyjadriť. Sugestívny príbeh Meydl ukazuje, že sú na správnej ceste za tým svojim „domovom“.

 

Réžia a dramaturgia: Joanna Maria Gierdal

Libreto a hudba: Joanna Maria Gierdal, Tara Ružbašanová, Barbora Šoganová

Scénografia: kolektív

Bábky, masky, grafika: Viktória Csányiová

Účinkujú: Barbora Šoganová, Tara Ružbašanová

Premiéra: 17.10.2021, Dom kultúry Dúbravka (v rámci Open-Call 2021)

 

Matej Feldbauer

Zdroj foto: Laura Černáková, titulná fotografia: Katarína Baranyai

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno