Pozývame Vás na koncerty Biblických piesní op. 99 Antonína Dvořáka a Biblických piesní Mariana Kittnera, ktoré sa uskutočnia 28. mája 2022 o 17:00 v Kostole Nanebovzatia Panny Márie vo Fiľakove a 29. mája 2022 o 17:00 vo Farskom kostole Narodenia Panny Márie v Bratislave. Koncert v Bratislave bude spojený s prezentáciou umeleckých diela maliara Rastislava Andrisa. Interpretmi koncertov budú Hilda Gulyás, Tomáš Šelc a Mucha quartet.

 

Duchovnosť prítomná v Biblii je vyjadrením viery kresťanov o pravde zjavenej Bohom. Božie Slovo, ako norma života kresťana je inšpiráciou pre každodenný život. Ústrednou témou Biblie je Boh a Jeho vzťah k ľudstvu, celému svetu a uprostred nej – ako jej srdce – sa nachádzajú žalmy. Žalmy, ktoré sú charakteristické oslavou Boha, pokory voči Bohu, a ktoré pútajú svojou prostotou, pokorou a úprimnosťou.


Dvořákovo zhudobnenie biblických starozákonných žalmov v podobe cyklu desiatich piesní predstavuje vrchol jeho tvorby a stalo sa klenotom európskeho kultúrneho dedičstva vďaka svojmu hlbokému duchovnému obsahu ako aj mnohotvárnosti a originalite kompozičných prostriedkov.


Biblické piesne slovenského skladateľa Mariana Kittnera možno vnímať ako prezentáciu súčasnej slovenskej skladateľskej tvorby a tvorivú konfrontáciu renomovaného diela svetových kvalít od Antonína Dvořáka. Snahou je priniesť vlastný pohľad na interpretáciu, zároveň sa inšpirovať ikonickými Dvořákovými biblickými piesňami a tak zviditeľniť kompozičné aktivity na poli súčasnej slovenskej tvorby.


Zdroj foto: Alexander Trizuljak

Na koncertoch vo Fiľakove a v Bratislave sa predstavia slovenskí renomovaní umelci, ktorí sú etablovanými umelcami doma a v zahraničí. Na programe zaznejú Biblické piesne op. 99 od Antonína Dvořáka pre nižší hlas v úprave pre sláčikové kvarteto a Biblické piesne Mariana Kittnera pre soprán, basbarytón a sláčikové kvarteto.


Na koncerte v Bratislave si budú môcť poslucháči koncertu vypočuť nielen krásnu hudbu, ale potešia sa aj vizuálne – výstavou obrazov s duchovnou tematikou od súčasného slovenského maliara Rastislava Andrisa. Tešíme sa na Vašu účasť.

Podujatia podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Organizátorom koncertov je tsARTmusic.

Životopisy interpretov:

Zdroj foto: Ľubica Habart

Tomáš Šelc je absolventom operného spevu na VŠMU (P. Mikuláš), na Konzervatóriu v Bratislave (A. Michálková) a zborového dirigovania (D. Bill). V roku 2020 dostal Cenu Frica Kafendu za vynikajúce interpretačné výkony doma i v zahraničí.

Predstavil na prestížnych koncertných pódiách a medzinárodných festivaloch (BHS, Musica Nobilis, Pražské jaro, Johannesbourg International Mozart Festival, Veľkonočný festival Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Festival de Santander, Oude Muziek Festival Utrecht a iných).

Realizoval nahrávky pre vydavateľstvá: Hänssler Classic, Pavian Records, Accent, Phaedra, Label Château de Versailles Spectacles, Hevhethia, Hudobné centrum.

Je členom prestížnych ansámblových zoskupení: Collegium Vocale Gent (Philippe Herreweghe), Clemencic Consort (René Clemencic), Taverner Consort (Andrew Parrott), Collegium 1704 (Václav Luks), Cappella Mariana (Vojtěch Semerád).

Zdroj foto: Marcel Plavec

Hilda Gulyás je absolventkou Konzervatória v Bratislave v odboroch spev (J. Billová) a cirkevná hudba-dirigovanie zboru (D. Bill), hra na organe (P. Reiffers). Študovala tiež muzikológiu (Fif UK) a katolícku teológiu (TFTU).

Počas štúdia ako sólistka Komorného zboru Štátneho konzervatória v Bratislave (1997 – 2010) sa predstavila v štátoch Európy, USA a Blízkeho Východu. Po ukončení konzervatória sa zamerala predovšetkým na interpretáciu diel sakrálneho charakteru.

Ako sólistka sa predstavila na rôznych hudobných festivaloch. Pravidelne spolupracuje so súbormi Le nuove musiche, Solamente naturali, Musica aeterna, Cappella Mariana, Collegium Wartberg, Il Cuore Barocco, ZOE, SKO. Jej aktivity v oblasti liturgickej hudby sú späté predovšetkým s Františkánskou schólou a Scholou minor v kostole Zvestovania Pána v Bratislave, ktoré sa zaoberajú interpretáciou gregoriánskeho chorálu a oživovaním hudobného dedičstva františkánskych skladateľov.

Pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Bratislave v oddelení cirkevnej hudby a spevu. 

Zdroj foto: Marcel Plavec

Mucha Quartet je významné mladé slovenské komorné zoskupenie, ktoré vzniklo na pôde Konzervatória v Bratislave v roku 2003. Medzi ich najväčšie úspechy patria 2. cena a Cena publika na medzinárodnej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 vReggio Emilia (Taliansko), ako aj 1. cena na Medzinárodnej súťaži komornej hry Antonína Dvořáka 2014 v Prahe a 1. cena na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka 2015 vBrne. Študovali komornú hru v Bratislave (Stanislav Mucha, Ján Slávik), vo Viedni (Johannes majstrovských kurzoch, ako napríklad Internationale Sommerakademie Reichenau (Rakúsko), Académie musicale de Villecroze (Francúzsko), McGill Intertnational String Quartet Academy Montreal (Kanada).  Účinkovali na Bratislavských hudobných slávnostiach, Pražskej jari, vo viedenskom Musikverein, Schubertiade Schwarzenberg, podnikli koncertné turné v Južnej Kórei a v Číne. Medzi ich periodické projekty patrí musica_litera (spojenie vážnej hudby a umeleckého slova).

Zdroj: publikovaný text je reklamným článkom
Zdroj foto: titulná: Alexander Trizuljak, grafické vyhotovenie plagátov: Samco, s. r. o.

Recenziu na album Biblické piesne si môžete prečítať TU.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno