Zomrel legendárny dirigent Seidži Ozawa

Vo veku 88 let zomrel svetoznámy japonský dirigent Seidži Ozawa. Viedol orchester Viedenskej štátnej opery či Bostonský symfonický orchester.

Japonský dirigent Seiji Ozawa, jeden z najznámejších dirigentov svojej generácie, zomrel v utorok na zlyhanie srdca vo veku 88 rokov, oznámila to v piatok verejnoprávna televízia NHK.


Ozawa sa narodil v Číne, desaťročia dirigoval špičkové  orchestre po celom svete, no na rozhovory nosil kravaty s baseballovou tematikou a uprednostňoval, aby ho volali krstným menom, nie „maestro“. Jeho husté vlasy a úsmev očarili publikum najmä v Spojených štátoch, kde jeho pôsobenie vo funkcii hudobného riaditeľa Bostonského symfonického orchestra trvalo takmer tri desaťročia.


Seidži Ozawa sa narodil 1. septembra 1935. Jeho matka bola kresťanka, tak ho ako malého chlapca často brávala do kostola. „Tam som sa stretol po prvý raz s hudbou,“ hovorieval v rozhovoroch. Najprv sa venoval hre na klavír a športoval, no po tom, čo utrpel úraz, prešiel na dirigovanie. Špecializoval sa na tvorbu neskoro romantických diel. Bol znalcom diela Gustava Mahlera. V rokoch 1973 až 2002 viedol Bostonský symfonický orchester, čo je rekord v histórii tohto 125-ročného telesa. Boston sa stal jeho druhým domovom. Sám dirigent pôsobenie v tomto telese označoval ako za najdôležitejšie v jeho živote. „Boston je súčasťou môjho srdca, je jedno, kde budem dirigovať,“ hovoril. Ozawa sa po pôsobení v Bostone vrátil do Tokia, ľudia ho často vídali na staniciach metra, bol oblečený v bunde a čiapke svojho obľúbeného bejzbalového tímu Boston Red Sox. Rád sa so svojimi fanúšikmi stretol a pozhováral.


Preslávil sa expresívnym, entuziastickým štýlom dirigovania. Sám dirigent o sebe hovorieval, že nie je génius, ale chcel robiť hudbu, musel ju teda študovať, aj keď štúdium nemal rád. „Som úplný opak génia, vždy som sa musel veľmi snažiť“.


 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Foto: Wikipedia

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno