Začiatkom apríla má Slovenská filharmónia pripravené Veľkonočné koncerty. Uskutočnia sa v bratislavskej Redute, ale aj v Katedrále sv. Martina. V nedeľu 2. apríla, utorok 4. apríla, stredu a vo štvrtok 5. a 6. apríla 2023. Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF alebo online na filharmonia.sk.
Nedeľný organový koncert
V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa v nedeľu 2. apríla 2023 rozozvučí kráľovský nástroj. Na treťom organovom koncerte zaznie cyklus Jób popredného českého skladateľa Petra Ebena v interpretácii Davida di Fioreho, ktorý odštartoval svoju medzinárodnú kariéru recitálom v Katedrále Notre-Dame v Paríži. V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru.
Český hudobný skladateľ a pedagóg Petr Eben svoje skladby pre organ často sám interpretoval. Išlo o improvizácie, nie o výsledné kompozície. Takto uvádzal napríklad Labyrint sveta a raj srdca na texty Jána Amosa Komenského. Dielo, ktoré zaznelo v roku 2017 na Bratislavských hudobných slávnostiach v interpretácii slovenského organistu Marka Vrábla s Komenského slovom v podaní skladateľovho syna Marka Ebena. Podobne vznikol aj jeho cyklus Jób, ktorý si vypočujeme v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v interpretácií Davida di Fioreho s recitáciou v podaní herca a speváka Kamila Mikulčíka. David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“.
Nedeľný koncert Slovenského komorného orchestra v Katedrále sv. Martina
Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú aj tento rok na Kvetnú nedeľu Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna, ktoré už tradične uvádzajú v predveľkonočnom období v Bratislave. Koncert sa uskutoční 2. apríla 2023 v Katedrále sv. Martina o 15.00 v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Tentokrát si návštevníci vypočujú orchestrálnu verziu diela.
Haydn začal komponovať skladbu v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádiz, ktorý ho požiadal, aby napísal hudbu na „sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži“. V cádizskom kostole bolo zvykom uviesť každoročne v predveľkonočnom období jedno oratórium. Na pravé poludnie sa všetky dvere zatvorili a zaznela hudba. Po predohre vystúpil biskup na kazateľnicu, vyslovil prvé zo siedmich slov Božieho Syna a rozjímal nad ním. Keď skončil, zostúpil z kazateľnice a pred oltárom sa vrhol na kolená. Táto pauza bola vyplnená hudbou. Následne biskup ešte šesťkrát vystúpil na kazateľnicu a na konci každého rozjímania vpadol do ticha orchester. Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel.
Solamente naturali v Malej sále Slovenskej filharmónie
V Malej sále Slovenskej filharmónie sa v utorok večer predstaví súbor pre starú hudbu Solamente naturali s umeleckým vedúcim Milošom Valentom. Na programe zaznie Cithara Sanctorum Juraja Tranovského, slovenského evanjelického farára, tvorcu českých a slovenských duchovných piesní a modlitieb.
Juraj Tranovský pôsobil od roku 1629 v Oravskom Podzámku a neskôr v Liptovskom Mikuláši. Zrodili sa tu jeho najdôležitejšie diela, medzi ktoré patria aj duchovné piesne Cithara sanctorum, prvý evanjelický kancionál na našom území. Spevník zostavil z vlastných, nemeckých, českých a slovenských nápevov.
Veľkonočný program je výsledkom skúmania historických dokumentov a objavovania diel starých majstrov, ktorým sa umelecký vedúci súboru Miloš Valent neúnavne a systematicky venuje. Koncert sa začne o 19.00 h.
Dvořákovo Requiem v naštudovaní Iona Marina
V stredu a vo štvrtok 5. a 6. apríla vystúpia v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie orchester Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jaroslav Brych) a česko-slovenské kvarteto sólistov – Kateřina Kněžíková soprán, Jarmila Balážová mezzosoprán, Peter Berger tenor a Jozef Benci bas. V naštudovaní rumunsko-rakúskeho dirigenta Iona Marina zaznie v bratislavskej Redute Rekviem Antonína Dvořáka. Ion Marin vedie popredné svetové orchestre, pod jeho taktovkou spievali hviezdy opery ako Luciano Pavarotti či Plácido Domingo.
Requiem Antonína Dvořáka, smútočná omša pre sóla, zbor a orchester op. 89, patrí spolu s Berliozovým či Verdiho Requiem k umelecky najpresvedčivejším a najvrúcnejším romantickým skladbám svojho druhu. Je výrazom hlbokej viery svojho autora, jeho pokory a duchovnosti.
Veľkonočné koncerty sa uskutočnia v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 19,00 h.
Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie