Divadlo Jána Palárika v Trnave ako prvé slovenské činoherné divadlo v marci obohatí svoj repertoár o netradičný formát batolárium pre deti od šiestich mesiacov. Divadelný tvar s názvom Púpätko na trnavské javisko po prvýkrát prinášajú poľské tvorkyne, režisérka Alicja Morawska-Rubczak a scénografka Barbara Małecka. Batolárium Púpätko bude mať premiéru 31. marca 2023.

Deti od šiestich mesiacov do troch rokov sa spolu so svojimi rodičmi či blízkymi v sprievode hercov ocitnú priamo na javisku. Vstúpia tak do fascinujúceho sveta, ktorý budú slobodne objavovať a zažívať ho prostredníctvom hudby, zvukov, hlasov, ale aj pohybov či dotykov. Interaktívna divadelná forma dáva aj tým najmenším deťom priestor spoznať čaro divadla zblízka. Rodičia či blízki ich tak môžu sledovať pri ich prvej divadelnej skúsenosti, ktorá zapôsobí na ich zvedavosť, radosť alebo iné doposiaľ neprebádané emócie. Batolárium ako divadelná forma tak tvorí umelecký zážitok s pridanou hodnotou pre detských aj dospelých divákov.


„Naozaj? Také malé deti dokážu vnímať divadlo? – toto je najčastejšia reakcia, sktorou sa stretávam, keď ľuďom vysvetľujem, pre koho je naša najnovšia premiéra. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: áno. Deti od šiestich mesiacov nedokážu vnímať príbeh, ale dokážu vnímať rytmus, pohyb, svetelnú atmosféru, melódiu či zaujímavé výtvarné objekty – aj to je predsa divadlo. Najčarovnejšie na divadle je však záhadné puto spoločného zážitku, ktoré sa tvorí medzi hercom a divákom i medzi divákmi navzájom. V inscenácii Púpätko neponúkame zážitok z príbehu, ale niečo oveľa cennejšie – zážitok z blízkosti,“ uviedla Lucia Mihálová, dramaturgička poverená riadením umeleckého úseku DJP.


Divadlo bude špeciálne prispôsobené príchodu nových, malých divákov. V jeho priestoroch budú určené oddychové zóny s prebaľovacími pultmi, miestom na parkovanie kočíkov aďalším vybavením, ktoré pomôže rodičom zažiť prvú návštevu svojich detí vdivadle komfortne a bez starostí.


„Hneď ako som prvýkrát videla batolárium, vedela som, že som svedkom niečoho neopakovateľného, esenciálneho a magického. A bolo mi jasné, že sa iba potvrdzuje to, čo všetci psychológovia na svete vedia a na čo poučení aj intuíciou vedení rodičia nezabúdajú. Prvé tri roky života dieťaťa sú kľúčové. Práve v tomto období sa budujú základy šťastného života budúceho dospeláka. A v tomto období si aj vďaka batoláriám dokáže dieťa vybudovať vrelý a zdravý vzťah k umeniu a prostredníctvom spoločného zážitku posilniť puto s blízkymi. Nám dospelým zas batoláriá nenásilne umožňujú návrat k jednoduchosti a dôležitosti okamihu a zázraku čistého bytia, objavovania, nehy a spontánnosti,“ hovorí Ivica Franeková, koordinátorka projektov pre deti a mládež.


Autorkou arežisérkou inscenácie je Alicja Morawska-Rubczak. Ako režisérka, pedagogička a kurátorka sa špecializuje na divadlo pre deti do troch rokov. Za scénografiou stojí Barbara Małecka, ktorá je teatrologičkou, producentkou umeleckých podujatí aautorkou viacerých scénických výprav k predstaveniam pre najmladších. Na inscenácii spolupracujú so skladateľkou Iwonou Skv. Na javisku sa predstavia herečky Petra Blesáková alebo Ivica Franeková, Silvia Soldanová a herec Matúš Beniak.

Púpätko vychádza zknihy „Tvary a vzory v prírode“ autoriek Jany Sedláčkovej a Štěpánky Sekaninovej z roku 2021, ktorá je plná ilustrácií zobrazujúcich rozmanitosť a krásu ukrytú v prírode. Pomáha nám ju objavovať a obdivovať, aby provokovala našu zvedavosť a podnecovala túžbu dotknúť sa jej alebo ju len so zatajeným dychom pozorovať a pocítiť hrdosť, že sme súčasťou takého fascinujúceho sveta.

Zdroj: TS Divadlo Jána Palárika v Trnave – Mgr. Katarína Čučková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno