Divadlo Jána Palárika v Trnave vycestuje od 6. novembra do 11. novembra s dvomi inscenáciami do Španielskej Malagy. Španielski diváci si budú môcť pozrieť dvakrát predstavenie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút v slovenčine so španielskymi titulkami a dvakrát pôvodnú rozprávku Ako sa hus vyparádia v španielskom jazyku.

Divadlo Jána Palárika v Trnave je zapojené do programov Erasmus+ ako hosťovská inštitúcia pre študentov, absolventov ale aj docentov vysokých umeleckých škôl. „Naším prvým a stálym partnerom je Escuela Superior de Arte Dramático (Vysoká škola dramatických umení) v španielskej Malage. Po viacerých úspešných stážach sme od vedenia tejto vysokej školy dostali pozvanie odprezentovať našu prácu ako aj ponuku týchto stáži v divadle ESAD. Pozvaniu sa tešíme a s radosťou sme ho prijali,“ povedala Zuzana Hurová, koordinátorka medzinárodných projektov Divadla Jána Palárika v Trnave.


Ako sa hus vyparádila. Foto: Robert Tappert

 

DJP pravidelne hosťuje v okolitých mestách a krajoch, ako aj v susedných krajinách, no počas pandémie bolo nútené cestovanie obmedziť. Aj preto divadlo privítalo možnosť opäť vycestovať a hosťovať tentokrát až na druhom konci Európy. Divadlo Jána Palárika sa predstaví v Španielsku po prvýkrát.


Na zájazd do Španielska vycestuje 7 herečiek a hercov a 6 pracovníkov technického úseku. Divadlo vybralo z repertoáru najvhodnejšie predstavenia pre mladého diváka z hľadiska formátu aj z hľadiska obsahu. „Predstavenie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút je ako stvorené pre študentov, keďže zábavným spôsobom predstavuje život a dielo najznámejšieho dramatika Williama Shakespeara. K predstaveniu sme pripravili titulky v španielskom jazyku, no tešíme sa, že sa naši herci Braňo Mosný, Martin Kochan, Tomáš Vravník a Martin Križan sa z vlastnej iniciatívy chcú niekoľko dôležitých replík naučiť aj po španielsky,“ doplnila Zuzana Hurová.


Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Foto: Robert Tappert

Pre Divadlo Jána Palárika v Trnave je kľúčové budovať si cestu k najmladšej generácii a to prostredníctvom nadstavbových aktivít a predstavení pre deti a mládež. Preto aj pri tomto zájazde odprezentuje svoju tvorbu pre najmenších. Rozprávka Ako sa hus vyparádila je určená pre deti od troch rokov. Je veľmi komunikatívna a jej dej je vyrozprávaný aj prostredníctvom pestrých bábok a chytľavých piesní.


Ako sa hus vyparádila. Foto: Robert Tappert

„Myslíme, že tieto inscenačné prvky sú dostatočne zaujímavé,  atraktívne a univerzálne aj pre deti v Španielsku a pomôžu nám popasovať sa s jazykovou bariérou.  Rozprávka je ponúkaná španielskym škôlkam a základným školám a sme milo prekvapení ich vysokému záujmu.  Žiaci si ho budú môcť vychutnať  v ich rodnom jazyku, teda v španielčine v podaní našej herečky Petry Blesákovej a hosťujúcich herečiek Vanesy Hagyungovej a Sidónie Féderovej,“ prezradila Zuzana Hurová, ktorá zároveň učí herečky a hercov po španielsky.

Zdroj: TS Katarína Čučková, marketingová riaditeľka DJP

Zdroj foto: Robert Tappert

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno