Trailer na Škopov film Nech je svetlo je zverejnený!

Nech je svetlo v hlavnej úlohe s Milanom Ondríkom bude mať svetovú premiéru v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Nový film režiséra Marka Škopa (Iné svety, Osadné, Eva Nová) príde do slovenských kín v septembri.


Nech je svetlo je príbehom slovenského gastarbeitera v Nemecku, ktorého syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Keď sa chlapec zapletie do šikanovania a usmrtenia spolužiaka, otec začne zisťovať pravdu o tom, čo sa stalo, pravdu o stave vecí, pravdu o sebe samom.

Vyštudovaný dokumentarista už viackrát preukázal svoju invenciu, najmä pri nakrúcaní dokumentárnych filmov. Napríklad – za všetky menujme jeho výnimočný film Osadné z roku 2009, ktorý sa dostal do výberu na festival dokumentárnych filmov v Amsterdame, ďalej získal nomináciu na Grier na britskom filmovom festivale BFI London a suverénne si odniesol aj Cenu za najlepší dokument práve na festivale v Karlových Varoch.


Zaujíma ma téma bežného človeka, človeka milión, ktorý sa svojou nevedomou čiastočkou podieľa na masovej xenofóbnej duši, keď je s následkami nenávisti konfrontovaný natvrdo cez udalosti v najbližšej rodine,“ hovorí Škop.


Popri Milanovi Ondríkovi sa vo filme predstavia herci František Beleš (študent bratislavského konzervatória), Zuzana Konečná, Ľubomír Paulovič, Daniel Fischer, Csongor Kassai či Anikó Vargová.

Medzinárodným distribútorom je spoločnosť Loco Films, domácim distribútorom je Asociácia slovenských filmových klubov. Film vznikol v slovensko-českej koprodukcii spoločností ARTILERIA a NEGATIV. Na výrobe sa podieľali Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televize. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a fond EURIMAGES.

TS: ASFK – doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno