Tipy redakcie na víkend

Cez víkend nás čaká veľký multimediálny festival v Trnave, premiéra inscenácie Bakchantky v činohre SND, balet Chaplin, tri filmové premiéry, festival poézie, kvalitné koncerty a zaujímavá výstava na Devíne.


Multimediálny festival: Lovely Experience. Multimediálny festival na námestí Lovely Experience je značka multimediálnych podujatí predstavujúca moderný audiovizuálny formát známy svojou jedinečnosťou. Zapája všetky zmysly návštevníkov, šokuje a vytvára obsah, ktorý je možné zažiť iba na Lovely Experience. Laser, zvuk, osvetlenie, videomapping a na milisekundu presne načasované špeciálne efekty. To všetko patrí k festivalu, ktorý si za posledné roky získal množstvo fanúšikov. Lovely Experience sa uskutoční v sobotu 25. mája. Počas jedného dňa si budú podávať ruky moderné technológie a úžasný ľudský talent. Na festivale vystupujú hudobníci, dídžeji, tanečníci aj akrobati. Návštevníci si vychutnávajú svetelné inštalácie vo verejnom priestore a čakajú na hlavný klinec programu, audiovizuálnu šou. Sobota, 25.5. 2019, Trnava, Trojičné námestie, od 13:00.


Film: „Všetci to vedia“. Krásna Laura prichádza do rodného Španielska na svadbu svojej sestry. Bujarú oslavu v kraji slnečných viníc však naruší zmiznutie jedného z hostí. Čoskoro sa ukáže, že pod povrchom driemu staré krivdy a tajomstvá, ktoré mali zostať zabudnuté. Najslávnejší filmový pár súčasnosti Penélope Cruz a Javier Bardem excelujú v hlavných úlohách dávnych milencov, medzi ktorými to nikdy neprestalo iskriť. Psychologický thriller dvojnásobného držiteľa Oscara Asghara Farhadiho bol otváracím filmom festivalu v Cannes.


Film: Bolesť a sláva. Antonio Banderas a Penélope Cruz v novom filme kultového španielskeho režiséra Pedra Almodóvara. Antonio Banderas hrá rolu filmového režiséra, ktorý už nieje schopný tvoriť. Príčinu tvorčej prázdnoty musí hľadať vo svojom živote. V spomienkach sa vracia do detstva, k svojej prvej dospelej láske i k bolesti z ich rozchodu.


Film: Aladin. Živá a akčná adaptácia animovanej klasiky je vzrušujúcim príbehom o šarmantnom pouličnom zlodejíčkovi Aladinovi, odvážnej a cieľavedomej princeznej Jasmíne a džinovi, ktorý môže byť kľúčom k ich budúcnosti. Vo filme zažiari Will Smith ako úchvatný džin, Aladina si zahral Mena Massoud a okúzľujúci Jasmínu si zahrala Noam Scott.

Hudba: Kubánska noc. Los Rumberos Cuarteto (CZ) je štvorica zo skupiny hudobníkov, ktorí servírujú salsu v poriadnom, orchestrálnom prevedení. Ich poctivá rytmika založená na početnej perkusnej sekcii spoločne s dychmi v profesionálnych aranžmánoch zaručujú jedinečný zážitok nabitý energiou a dobrou náladou. Los Rumberos Salsa Orchestra má na svojom konte celý zástup úspechov ako napríklad prvý český salsový album alebo predskakovanie Buena Vista Social Club. El Chocolino je kubánsky DJ, ktorý okrem toho hrá na gitaru a bubny. Milovník hudby a latino tanca rád zabáva ľudí a ťahá ich na parket kvalitnou selekciou kubánskych rytmov, ktoré dokážu strhnúť aj v moderných časoch. Emeterio je DJ a tanečník pôvodom z Kuby. Na Slovensko prišiel pred viac ako desaťročím a venuje sa nielen klubovému hraniu ako latino DJ, ale aj tanečným kurzom ako lektor. Jeho obľúbenou hudbou je salsa, reggaeton, salsaton alebo merengue. Sobota, 25.5. 2019, Dunaj, 22:00.

Hudba: Pop-rockovo-punkovo-blusesovo- rock´n´rollový stret žánrov sa vyslovuje pridlho. Samotná hudobná formácia sa však označuje jasne a jednoducho – ako hudobný všeliek. Čo si teda dať od bolesti hlavy? „Marhalen,“ radia členovia kapely. Sobota, 25.5. 2019, Kulturák, 20:30.

Hudba: Jana Gavačová & Band. Speváčka nedávno pokrstila svoj debutový jazzový štúdiový album Biele Noci a po turné s fantastickými hudobníkmi (Ondrej Krajňák, Ľuboš Brtáň, Michal Šelep, Miroslav Hloucal, Martin Valihora), ktoré vyvrcholilo krstom v divadle Astorka Korzo’90, si môžete u nás vychutnať opäť skvelé zoskupenie, ktoré zahrá jazzové štandardy, francúzsky šanson, brazílsku bossu, pop, ale aj skladby zo spomínaného albumu Sobota, 25.5. 2019, Jazz City Cafe, 20:30.

Koncert: 5.výročie Hilaris Chamber Orchestra – Čajkovskij – Bartók…
Zámerom projektu je koncert Hilaris Chamber Orchestra, ktorý bude oslavou 5.výročia založenia a zároveň poďakovaním všetkým, ktorí pri orchestri stáli počas 5 rokov. Koncert sa uskutoční v Moyzesovej sieni dňa 26. 5. 2019 v Bratislave. Účinkovať bude Hilaris Chamber Orchestra pod vedením lídra Alana Vizváryho. Táto „hudobná oslava“ bude  výnimočná, pretože orchester si pripomenie aj jubileum slovenského huslistu, umeleckého vedúceho a zakladateľa HCO – Alana Vizváryho, ktorý sa v roku 2019 dožíva 50. narodenín. Pri zrode orchestra si zakladajúci členovia stanovili pevnú víziu, ktorou je uvádzať to najlepšie z vážnej hudby, tvoriť a interpretovať hudobné diela tak,ako to autor chcel a dať ľuďom na koncertoch nevšedný zážitok. Na koncerte k 5.výročiu zaznejú virtuózne a príťažlivé diela od svetových skladateľov – P.I. Čajkovského, B. Bartóka, P. Warlocka a slovenského skladateľa L. Kupkoviča. Na záver slávnostného koncertu orchester pokrstí  debutové CD (Čajkovskij – Šostakovič), ktoré vychádza vo vydavateľstve Real Music House. Nedeľa, 26.5. 2019, Moyzesova sieň, 18:00.

Poézia: Festival poézie Feliber poetry. Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Aj tento rok sa hlásime k väzbám na náš región – výstavou Hore Modrou maľovaná dlážka, inštalovanou v Múzeu slovenskej keramickej plastiky v Modre, ktorá predstaví tvorbu z produkcie Slovenskej ľudovej majoliky, reflektujúcu na požiadavku múzea vytvoriť kolekciu keramiky s tradičnými keramickými a ľudovými textami. Kúzlo maľovanej keramiky je znásobené vtipnými veršami z hrnčiarskych dielní, modranských pivníc a chotára. Výstava bude originálnym príspevkom venovaným festivalu poézie. Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Ivan Štrpka, Peter Repka, Ján Štrasser, Ján Gavura, James Sutherland Smith, Veronika Dianišková, Ladislav Lipcsei, Ivica Ruttkayová, Michal Tallo, Michal Habaj, Erik Ondrejička, Gábor Lanczkor (HU), Wanda Heinrichová (CZ), Olga Stehlíková (CZ). Piatok, 24.5.2019, Sobota, 25.5 2019, Pezinok, Modra a Schaubmarov mlyn v Pezinku.

Divadlo: Youtuberi (ó božský internet). Digitálna komédia YOUTUBERI (ó božský internet) je o svete internetového portálu YouTube a jeho účinkujúcich – YouTuberoch, od bizarných postavičiek s divným humorom až po svetovú špičku, akou je muž menom PewDiePie, ktorý „len“ komentuje počítačovú hru, ktorú sám hrá. A pritom ho sleduje päťdesiat miliónov ľudí! V rýchlych a krátkych klipoch s pesničkami, s absurdným humorom Made in GUnaGU uvidíme aj českú rodinu, v ktorej otec, mama aj starší brat majú na YouTube svoj program, no najväčšou hviezdou je ich deväťročný syn Risha. Ale zažijeme aj slovenského GoGoMana, maminy s bábätkami, ruského trolla z dezinformačných stránok či hackerku v najhlbšom pekle internetu, Deep Webe a Dark Webe. A príde aj Mark Zuckerberg! Za humorom tejto hry možno pocítime aj silu dezinformačných webov, ktoré šíria konšpiračné teórie a falošné správy a zrazu nechápeme, prečo toľko ľudí verí všetkému, čo na internete prečítajú a vôbec nemajú záujem si správu overiť? Čo nám ešte nové technológie prinesú? Máme sa na to tešiť, alebo sa toho báť? Nedeľa, 26.5 2019, GUnaGU, 19:30.

Divadlo: Job Interviews. Posledná hra Petra Zelenku predstavuje aktuálnu variantu nevyčerpateľnej témy. Hlavnou postavou je sebavedomá Viera, asi 50- ročná podnikateľka v zábavnom biznise, majiteľka castingovej agentúry. Na svoj kariérny vrchol stúpala v celom po novembrovom období a obetovala práci materstvo aj rodinné vzťahy. Inteligentná, pohotovo vtipná, kruto cynická, skrátka výkonné, sebaisté monštrum. Nedeľa, 26.5. 2019, DPOH, Mestské divadlo 19:00.

Divadlo: Môj dobrý kamarát. Každý má svojho dobrého kamaráta. Zjaví sa raz za čas a obráti vám život absolútne naruby. Ale nedá sa nič robiť, je to predsa Váš „dobrý kamarát“. Bernard sa ani len netvári, že to o čo prišiel požiadať Phillipa je maličkosť. Naopak, ak by to nevyšlo môže to zničiť šťastný vzťah nielen Bernardovi, ale predovšetkým Phillipovi. Takú vec neurobí človek pre nikoho. Jedine, ak by vás o to požiadal naozaj dobrý kamarát, ktorý je tak trochu sukničkár a predovšetkým patologický klamár, ale chlapské priateľstvo sa nad takéto drobnosti vie povzniesť. Nedeľa 26.5.2019, Štúdio L+S, 19:00.

Divadlo: Činohra: PREMIÉRA! Bakchantky. Na Slovensku takmer neznáma hra najmladšieho z trojice klasikov antickej tragédie. Uvedená bola rok po jeho smrti Euripidom mladším a získala prvú cenu na Veľkých dionýziách – slávnostiach na počesť gréckeho boha Dionýza. Ten je zároveň jednou z hlavných postáv tejto hry. Príbeh sa začína, keď Dionýzos inkognito prichádza do rodných Téb, ktoré chce zasvätiť svojmu kultu. Jeho súčasťou sú aj bakchantky – Dionýzove sprievodkyne vykonávajúce divoké orgie, počas ktorých upadajú do stavu podobného nekontrolovateľnému šialenstvu. Zavedeniu kultu v Tébach Dionýzovi bráni autoritatívny kráľ Pentheus, ktorý – netušiac, že sa konfrontuje so samotným bohom – sa sním dostáva sa do sporu. V nerovnom zápase človeka a boha ostáva tébsky kráľ napokon celkom osamotený. Dovŕšením jeho tragédie je Dionýzom zosnovaná vražda, ktorú v bakchickom ošiali vykoná ničnetušiaca Pentheova matka. Euripides v Bakchantkách zobrazuje rozpor medzi autoritatívnou vládou na jednej strane a bezuzdným hedonizmom na strane druhej. Nastoľuje tak zásadnú otázku o podobách a možnosti či nemožnosti usporiadania a fungovania ľudskej spoločnosti. Sobota 25.5. a nedeľa 26.5, nová budova SND – Štúdio, 19:00.

Divadlo: Balet: Tulák Chaplin. Balet SND uvádza spolu s medzinárodným tímom tvorcov nové pôvodné dielo o legende čiernobieleho plátna a jednej z najvýznamnejších umeleckých osobností 20. storočia Charliem Chaplinovi. Rodák z Londýna svoju kariéru rozvinul v USA a dodnes sa zaraďuje k najvýznamnejším komikom, hercom, režisérom a autorom scenárov svetovej kinematografie. Charlie Chaplin sa dodnes v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. O tanečnú podobu tohto filmového i ľudského génia sa pokúsime vo svetovej premiére na jar 2019. Sobota, 25.5 2019, nová budova SND, 19:00.

Výstava: História nie je otrava. Hovoria Dunaj i Morava. Na hrade Devín sa v apríli 2019 otvára výstava s názvom História nie je otrava. Hovoria Dunaj i Morava, ktorá návštevníkom predstaví významné historické míľniky tohoto výnimočného miesta. Ponúka komplexný obraz na dejiny hradu bez dlhých textov a nudných panelov. Na návštevníkov čakajú originálne spracované témy, ktoré zapoja deti aj dospelých. Okrem iného sa budú môcť zapojiť do stredovekej bitky alebo sa odfotiť s Ľudovítom Štúrom. Hrad Devín je významná archeologická lokalita osídlená takmer 7000 rokov. Toto dlhé obdobie sa zmestilo na niekoľko metrov štvorcových výstavnej plochy, aby si ho každý návštevník mohol prežiť za pár minút. Hrad Devín – Národná kultúrna pamiatka – výstava bude otvorená do konca októbra.

Text: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno