Tipy redakcie na víkend

Okrem baletu Esmeralda vás cez víkend čaká Noc múzeí a galérií Ružinovský retro majáles či koncert britskej kapely The Underground Youth.


Film: Nikdy neodvracaj zrak. Kurt (Tom Schilling) sa po prvýkrát s moderným umením zoznámil ako dieťa na výstave „zvrhlého umenia“ usporiadanej nacistami. Po vojne potom ukáže svoj talent a študuje výtvarnú akadémiu vo východonemeckých Drážďanoch. Tu stretáva Ellie (Paula Beer) a je presvedčený, že našiel lásku svojho života. Jej otec, prominentný lekár Carl Seeband (Sebastian Koch), s ich vzťahom však zásadne nesúhlasí a snaží sa ho za každú cenu zničiť. To, čo nikto z nich zatiaľ netuší, je skutočnosť, že ich životy sú už dávno prepojené hrozným zločinom, do ktorého bol Seeband za vojny zapletený. Kurtovi a Ellie sa nakoniec podarí odisť do západonemeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje v štúdiu a hľadá v slobodnom svete svoj nový, moderný výtvarný štýl. Životné skúsenosti a traumy sa Kurtovi nakoniec stávajú inšpiráciou, vďaka ktorej začína tvoriť osobité obrazy, ktoré odrážajú nielen jeho vlastný osud, ale aj pocity celej povojnovej generácie. Sobota, 18.5.2019, Kino Lumière, 17:10.


Film: Do boja. Pred dvomi rokmi podpísala automobilová spoločnosť Perrin Industries dohodu so svojimi 1100 zamestnancami, ktorí pristúpili na citeľné platové obmedzenia výmenou za istotu pracovného miesta po dobu nadchádzajúcich piatich rokov. Napriek rekordnému zisku továrne a daným sľubom sa vedenie podniku náhle rozhodlo výrobu ukončiť. Zamestnanci, na čele s hovorcom Laurentom Amédéom však toto rozhodnutie odmietajú prijať a sú pripravení urobiť všetko, čo je v ich silách, aby si prácu zachránili. Nedeľa, 19.5.2019, Kino Lumière, 16:00.


Film: Dni tureckého filmu: Dni tureckého filmu 2019 sa uskutočnia v Kine Mladosť. Filmy sú v originálnom znení s anglickými titulkami. Vstup voľný. Dievča s červenou šatkou / Selvi Boylum Ali Yazmalım /. Sobota, 18.5. 2019, kino Mladosť.


Hudba: The Underground Youth. Za svoju inšpiráciu uvádzajú Nicka Cavea či Boba Dylana. Smrad cigariet a alkoholu, roztrhané pančuchy, melancholický post-punk či postavy zahalené v dymovej clone pripomínajú Joy Division. Manchester chutí rovnako i po 40 rokoch. The Underground Youth sú toho živým dôkazom. Ich album Madmoiselle z roku 2010 má na youtube milióny vypočutí. The Underground Youth sú jednoznačne jednou z najtalentovanejších britských kapiel súčastnosti, príďte sa o tom presvedčiť naživo! Sobota, 18.5.2019, Kulturák, 20:00.

Koncert: Ružinovský retro majáles. Program zahájia o 15:00 hod. a to súťaže pre deti, tvorivé dielne, či retro obývačka, v ktorej si môžete spraviť selfie. Návštevníci sa ďalej môžu tešiť na súťaž o najštýlovejší retro kostým, stánky s občerstvením a dokonca aj na nafukovacie atrakcie, ktoré budú zadarmo.

Koncert: Májovú retro veselicu otvorí svojím vystúpením FS Karpaty. Na Ružinovskom retro majálese vystúpi po 30 rokoch legenda prvej bratislavskej ska scény – kapela Acylpyrin. Podvečer majálesu prinesie dávku dobrej retro hudby zo 70-tych a hlavne 80-tych rokov skupina Modus Memory Mariana Greksu s Luciou Bugalovou a to prostredníctvom tých najznámejších hitov od skupiny Modus ako Sklíčka, Dievčatá, Študentská láska a iné. Vlnu dobrej disco zábavy plnú tanečných retro hitov namixuje najznámejší rádio DJ z čias tanečných relácií Julo Loderer, známy hlavne ako J.L. DJ. Sobota, 18.5. 2019, Areál hier Radosť Štrkovec, 15:00.

Koncert: Try This / A.paul, Matt Mus, Loktibrada, Pedestrians and more. Párty, ktorá nebude len taká bežná ako si ju môžete predstaviť. Vizuálna atmosféra o ktorú sa postará produkcia Watch Them, ktorá sa taktiež venuje live streamu a video produkcii, bude naozaj jedinečnou a zmení všedný, opozeraný klub na nepoznanie. Členovia EMT zavolali na túto akciu okrem dlhoročne známych domácich mien aj dve zahraničné. Tým prvým spomínaným je portugalský DJ a producent A.Paul. Jeho 30 ročné pôsobenie na scéne mu zaručilo popredné miesta vo svetových rebríčkoch. Popýšiť sa môže taktiež vlastným vydavateľstvom „Naked Lunch Records“, ktoré produkuje tracky nie jednému zvučnému menu. Medzi kluby, ktoré pravidelne osviežuje svojím setom patrí napríklad Tresor alebo Fabrik.
Ako druhý nemôže chýbať mladý nemec Matt Mus, ktorý okrem toho, že je DJ a producent dizajnuje vlastnú značku MTMS. Svojou dravosťou sa za pár rokov vypracoval na uznávaného DJa. Dobrou školou mu boli jeho nemecký kolegovia a kluby kde sa naučil vlastnému štýlu, ktorý vnáša do svojich trackov. Počuť a vidieť ste ho mohli napríklad na festivale B4L alebo akcii bratislavského Techno Gang.
Zaujímavú akciu, ktorá nás čaká už 18. mája v Bratislavskom Majestic Music Clube rozdunia sety aj od bratislavských DJov ako je napríklad jedno z najväčších domácich mien a to starý známy Loktibrada, ktorý nás svojou produkciou reprezentuje po celom svete. Pravidelne sa objavuje na pódiách klubov Tresor či Berghain Berlin a iných. Tento večer taktiež na pódiu privítame Pedestrians či Pace to P.M. Trojicu našincov doplní duo Gala vs Daily, ktorí párty v plnom prúde potiahnu až do samotného konca. Nenechajme si túto novovzniknutú kombináciu nápadov ujsť a spoločne si ju užime na plno. Sobota, 18.5. 2019, Majestic music club, 20:00.

Koncert: Organové koncerty pod pyramídou – 22. ročník. Interpret: Imrich Szabó (SK)
Program:
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) / Prelúdium a fúga h mol, BWV 544
César Franck (1822 – 1890) / Chorál h mol
Charles-Alexis Chavuet (1837 – 1871) / Grand Choeur
Franz Liszt (1811 – 1886) / Smútočná ódOlivier Messiaen (1908 – 1992[MR1] ), Méditations sur le mystère de la Sainte Trinité V.
Dezső Antalffy-Zsiross (1885 – 1945) / Madrigal, Festa Bucolica (Toccata)
Nedeľa, 19.5.2019, Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu 10:30.

Divadlo: Činohra: Lord Norton a sluha James (po dvadsiatich rokoch). Premiéra hry Jána Snopka „Lord Norton a sluha James“. Réžia: Michal Vajdička, účinkujú: Ľ. Kostelný a J. Vajda. Sobota, 18.5. 2019, Štúdio L+S 19:00.

Divadlo: Činohra: Ruské denníky. Rachmanovovej denníky zobrazujú osudy mladého, po vzdelaní túžiaceho dievčaťa z kultúrnej rodiny počas revolúcie a občianskej vojny v Rusku. Nedeľa, 19.5. 2019, Činohra SND, 19:00.

Divadlo: Dráma. Všetky úžasné veci. Monodráma Všetky úžasné veci v podaní skvelého Mira Nogu je pútavým rozprávaním o živote muža, ktorý vyrástol v tieni opakovaných pokusov o samovraždu svojej mamy. Hovorí nám svoj vlastný príbeh, príbeh milujúceho syna, ktorý sa rozhodol vytvoriť zoznam všetkého úžasného, čo na tomto svete je, aby svojej depresívnej mame dokázal, že každý deň môže objaviť niečo nové, pre čo stojí za to žiť. Podarí sa mu ju presvedčiť? A podarí sa mu o tom presvedčiť samého seba? Sobota, 18.5. 2019, Ticho a spol, 19:00.

Divadlo: Socík, sladký socík. Alkoholický sprievodca socialistickou Bratislavou. Retrokomédia o dobe, kedy sme žili za ostnatým plotom zľahka asociuje dnešnú Európu a jej nové ploty. Lebo ako hovorí starý socíkový vtip: tato, kto je za tým plotom? My, chlapče, my. Nedeľa, 19.5. 2019, GUnaGU, 19:30.

Divadlo: Muzikál: Mačky. Muzikál vznikol na základe básnickej zbierky známeho britského spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru T.S.Eliota „Praktická kniha o šikovných mačkách“, ktorá patrí medzi kultové detské knihy v anglicky hovoriacich krajinách. Nedeľa, 19.5. 2019, Nová scéna, 16:00.

Divadlo: Balet: Esmeralda. Pri príležitosti 200. výročia choreografického velikána Mariusa Petipu, autora najvýznamnejších diel klasickej baletnej literatúry, uvedieme baletný klenot na hudbu Cesareho Pugniho Esmeralda (La Esmeralda). Inscenáciu, inšpirovanú románom Chrám Matky božej v Paríži od Victora Huga, predstavia dvaja významní ruskí choreografi Jurij Burlak a Vasilij Medvedev – podľa petrohradskej verzie Mariusa Petipu z roku 1886. Scéna a kostýmy sú z dielne renomovaných ruských výtvarníčok z Veľkého divadla v Moskve Alyony Pikalovej a Yeleny Zajcevy. Balet o krásnej a temperamentnej cigánke, o ktorej krásu súperí celý Paríž, je pre každý baletný dom príležitosťou prezentovať brilantnú techniku, zmyselnosť a temperament zároveň. Sobota, 18.5. 2019, Balet SND, 19:00.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. Sobota, 18.5.2019.

Text: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Balet SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno