Bohatým programom pokračujú Bratislavské hudobné slávnosti, v kinách máme tri novinky, cez víkend bude aj mnoho zaujímavých divadelných predstavení a čaká vás aj mnoho koncertov, okrem klasickej hudby.


FILMY:


Joker
USA, 2019, 122 min., Réžia: Todd Phillips
Obsadenie: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro, Marc Maron, Brett Cullen, Frances Conroy, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Bill Camp, Douglas Hodge a ďalší
Dlhoočakávaný film, o ktorom sa už toľko hovorilo, vstupuje tento týždeň do slovenských kín. Skrachovaný komediant roztočí špirálu udalostí, ktoré vyústia do hrozivých rozmerov. Čoskoro ho bude každý poznať pod menom Joker…

Vieš udržať tajomstvo?, réžia: Elise Duran
Obsadenie: Alexandra Daddario, Tyler Hoechlin, Sunita Mani, Kimiko Glenn, Laverne Cox, Kate Easton
Nálož filmovej romantiky Vieš udržať tajomstvo? vznikla podľa rovnomenného knižného bestselleru spisovateľky Sophie Kinsellovej. Ten bol preložený do 40 jazykov vrátane slovenčiny a po celom svete sa z neho predalo viac ako 40 miliónov kusov…


Pán maznáčik, réžia: Kevin Johnson
Obsadenie: Big Sean, Kevin Chamberlin, Snoop Dogg, Colby Lopez, Marissa Jaret Winokur, Jason Mraz
Pán maznáčik sa má ako v bavlnke. Žije si luxusný život a dostáva papať len tie najlepšie psie pochúťky…

HUDBA:

Extip, sobota 5.októbra 2019, Randal Club 20:00
Extip najmä albumami Pekný, škaredý deň (1991) či „bestofkou“ Kraken (2001) . Piesne ako Ryby, Krajina času, Heslá, Život je rokenrol alebo Kengura už počulo mnoho rock ´n´ rollových (d)uší každej vekovej kategórie a videlo na mnohých pódiach v Česku, Slovensku, Rakúsku, Taliansku, Nemecku, Anglicku či Ukrajine.
Po mnohých metamorfózach sa Extip ustálil na aktuálnom zložení – Miki Mikuška (basa,spev), Vlado „Jerzy“ Jurča (gitara, vocals), Michal Čurgali (bicie) a je jasné, že nezaspal na vavrínoch.

Živé kvety – krst albumu, sobota 5.októbra 2019,.klub pod lampou 19:00
Salto na rozlúčku
“Všetky pesničky sme nahrávali v súčasnej šesťčlennej zostave. Oproti minulým nahrávkam tu vo väčšej miere využívame husle a rôzne klávesové nástroje (napr. Hammond organ), po 20. rokoch zaznie bendžo alebo aj celkom nové zvuky (zvonkohra, ukulele, mandolína). Na albume účinkujú aj nasledovní hostia: Martin Burlas (gitara, syntetizátor), Přemysl „Chip“ Máčel (klarinet), Robo Pospiš (spev, syntetizátor), Marián Džubák (gitara, spev).
Album vznikol na farme v Zemianskych sadoch za pomoci Mariána Džubáka v lete 2018 a na jar 2019 v štúdiu Real Music House. Dvojica Robo Pospiš a Martin Sillay sa taktiež spolupodielali na celkovej hudobnej produkcii.”

Oktoberfest, sobota 5.októbra 2019, Kulturák 18:00
Program festivalu:
Storm of Sedition (KA)
Luciente (De)
Prescriptiondeath (SW)
Human Host Body (SL)
Gottwald

Gladia Moony vs. Waterflower, sobota 5.októbra 2019, Teleport, Michalská 10, Bratislava 22:00
V sobotu pokračujeme s špeciálnou nádielkou audiovizuálnych predstavení dokonca dvojkoncertom s neodmysliteľnou afterparty vystúpia formácie:
GladiaMOONY
Waterfower

Romanika / Turné La Loba 2019, nedeľa 6. októbra 2019, Ticho a spol. 19:00
Živočíšnosť si tu podáva ruku s excelentnými hudobníkmi. Klezmer sa prelieva do rómskeho folklóru, tango strieda čardáš, aby sa o niekoľko chvíľ neskôr rozvinuli jazzové polohy alebo precítené šansónové nálady. A nad všetkým sa vznáša hlas speváčky Ildikó Kali, omamný a presvedčivý, personifikovaná sloboda a životná energia.Kto niekedy videl Romaniku na pódiu, vie, aký živelný a všeobjímajúci zážitok to je. Živočíšnosť si tu podáva ruku s excelentnými hudobníkmi. Klezmer sa prelieva do rómskeho folkloru, tango strieda čardáš, aby sa o niekoľko chvíľ neskôr rozvinuli jazzové polohy alebo precítené šansónové nálady. A nad všetkým sa vznáša hlas speváčky Ildikó Kali, omamný a presvedčivý, personifikovaná sloboda a životná energia.

Projekt La Loba Vám prináša to najlepšie, čo doteraz Romanika nahrala. Je to dlhoročné hudobno-autorské zrenie autorky všetkých piesní Ildikó Kali(Iky), ktorá si stále zachováva svoj hlboký nezameniteľný výraz. Aby dokázala lepšie vyjadriť a popísať svoj hudobno-farebný svet, zavolali sme si ako producenta a aranžéra, ktorý je aj vynikajúcim huslistom a na nahrávaní sa aj sám podieľa. Aby sme ešte viac rozšírili našu hudobnú paletu, začali sme spolupracovať aj s ďalšími výraznými osobnosťami slovenskej world-jazz music.

Hrajú:
Ildikó Kali
Stanko Palúch
Marcel Comendant – cimbal
Martin Chovanec – akordeón a bandoneón
Peter Solárik – bicie a perkusie
Palo Bereza

Feel the Roma music – Pocíť rómsku hudbu, nedeľa 6. októbra 2019,.klub pod lampou 19:00
Projekt slovenských hudobníkov zoskupených okolo gitaristu a speváka rómskej národnosti Marca Pilla so skupinou špičkových muzikantov. V interpretáciách však neostávajú len pri Gypsy jazze, ale spájajú rôzne štýly rómskej hudby z celého sveta a tak projekt získava na hudobnej farebnosti a dynamike. Gypsy jazz SK ponúka výnimočných, renomovaných muzikantov, zaangažovaných aj autorsky do projektu. Program je nabitý emóciami, virtuozitou, ktorú v sebe obnáša rómske hudobné dedičstvo.
Skladateľ, aranžér, cimbalista, spevák a gitarista Marco Pillo už ako trinásťročný pôsobil v komornom orchestri A. Móžiho, s ktorým koncertoval po Európe. V Španielsku študoval hru na gitare a prenikal do krás španielskeho flamenca. Marco Pillo má široký diapazón hudobných štýlov a preto je jeho hudba a hudba muzikantov zoskupených okolo neho zaujímavá a atraktívna. Ďalšou virtuóznou muzikantskou osobnosťou v kapele je Ján Berky Mrenica ml.

BHS / Večer s tangom, sobota 5.októbra 2019, Slovenská filharmónia 16:00
Účinkujúci:
Stella Grigorian – mezzosoprán
Gustavo Beytelmann – klavír
Jedno z veľkých mien operného sveta, mezzosopranistka arménskeho pôvodu Stella Grigorian, a žijúca legenda tanga, skladateľ a klavirista Gustavo Beytelmann, sľubujú spoločne výnimočný večer, ktorý obohatí tohtoročný festival o novú hudobnú a estetickú dimenziu. Zaznejú v ňom tangá rôznych proveniencií v piatich rozličných jazykoch, vlastné kompozície Beytelmanna i skladby ďalšej hudobnej ikony 20. storočia, Astora Piazzollu, s ktorým Beytelmann osobne spolupracoval.

BHS / Mníchovská filharmónia, sobota 5.októbra 2019, Slovenská filharmónia 19:30
Účinkujúci:
Mníchovská filharmónia
Thomas Hengelbrock – dirigent
Mníchovský filharmonický zbor
Andreas Herrmann – zbormajster
Christina Landshammer – soprán
Agnes Kovacs – soprán
Andrew Staples – tenor

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfónia č. 41 C dur, KV 551 Jupiterská
Felix Mendelssohn Bartholdy – Symfónia č. 2 B dur, op. 52 Chválospev

BHS / Organový recitál – Olivier Latry, nedeľa 6. októbra 2019, Slovenská filharmónia 16:00
Účinkujúci: Olivier Latry

Program:
Alexandre Boëly – Fantázia a fúga B dur
Charles-Marie Widor – Pochod strážcu noci (časť z Mementa Bach)
Johann Sebastian Bach – Fantázia a fúga g mol, BWV 542 (podľa klavírnej verzie Franza Liszta)
Eugène Gigout – Ária zo Svätodušnej kantáty
Louis Vierne – Allegro vivace (časť zo Symfónie č. 1)
Camille Saint-Saëns – Prelúdium a fúga Es dur
Robert Schumann – Fúga č. 5 na BACH
Franz Liszt – Prelúdium a fúga na BACH (synkretická verzia Jeana Guillou)

BHS / Slovenská filharmónia, nedeľa 6. októbra 2019, Slovenská filharmónia 19:30
Účinkujúci:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Juraj Valčuha – dirigent
Jozef Chabroň – zbormajster
Vida Mikneviciute – soprán
Gerhild Romberger – mezzosoprán
Maximilian Schmitt – tenor
Peter Mikuláš – bas

Program:
Antonín Dvořák – Stabat mater, op. 58

DIVADLO:

Filumena Marturano, sobota 5.októbra 2019, Teatro Wüstenrot 19:00
Domenico Soriano je úspešný obchodník a tiež neodolateľný ctiteľ ženských pôvabov. Mladú Filumenu Marturano stretne v jednom z neapolských nevestíncov, uprostred druhej svetovej vojny. Potom sa ich cesty nakrátko rozišli, aby sa po vojne náhodou stretli. Filumena se stala jeho milenkou.Po rokoch prišiel Domenico so správou, že sa ožení s mladým dievčaťom. To Filumena nemôže nechať len tak!
Réžia: Zdeněk Kaloč
Obsadenie: Simona Stašová, Svatopluk Skopal, Čestmír Gebouský, Jaroslava Pokorná, Jaroslava Obermaierová, Jaroslava Tvrzníková a ďalší.

Ešte jeden zázrak, sobota 5.októbra 2019, Mestské centrum kultúry Malacky 18:00
Réžia: Jakub Nvota
Obsadenie: Štefan Martinovič, Lucia Hurajová / Daniela Šencová, Štefan Richtárech…
V predvečer jednej kráľovskej korunovácie tu blúdia španielsky kráľovský agent s tajným poslaním, mladá a zmätená slovenská deva, manžel budúcej cisárovnej s krízou stredného veku a predovšetkým sama budúca cisárovná. Okolo nich sa objavuje všade prítomný slovenský ľud, ktorý sa na seba – vtedy aj dnes – až príliš podobá. Ešte jeden zázrak je správa o slovenskej krajine a o všetkom, čo jej roky patrilo ešte pred tým, než skutočnou slovenskou krajinou bola. Výpravná kostýmová hra s pesničkami vás zavedie do nočnej Bratislavy i Dómu sv. Martina. Zažite s nami putovanie po Slovensku s humorom a láskou.

Venuša v kožuchu, sobota 5.októbra 2019, Divadlo Aréna 19:00
Román Leopolda von Sacher-Masocha Venuša v kožuchu (1870) vyvolal v čase svojho publikovania obrovský škandál. Urodzenú vdovu a osamelého šľachtica v prostredí aristokratických kúpeľov spúta neobvyklá vášeň pohybujúca sa na hranici spoločensky prípustného sexuálneho správania. Týmto románom sa Leopold von Sacher-Masoch zapísal do histórie klinickej psychológie, rovnako ako do dejín svetovej literatúry.

Hra Davida Ivesa Venuša v kožuchu (2010) sa odohráva v súčasnosti na divadelnom konkurze. Mladý režisér sa rozhodol adaptovať slávny Masochov román a organizuje konkurz na herečku. Netuší, že práve vtedy, keď stratil všetku nádej, príde na konkurz žena, ktorá odomkne tie najtajnejšie komnaty jeho vnútra.

Hra bola po premiére na Broadwayi (2011) nominovaná na Tony Award za najlepšiu hru a herecká predstaviteľka Vandy (Nina Arianda) cenu aj získala. Venuša v kožuchu sa s úspechom inscenuje po celom svete a Roman Polanski podľa nej nakrútil rovnomenný film vo francúzskom jazyku, ktorý vojde do distribúcie v roku 2013.

VÝSTAVA:
Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom, Slovenská národná galéria Bratislava
Kurátorka: Alexandra Kusá
Koncepcia: Ondřej Horák
Autori: Fuczik & Kakalík (Ondřej Horák a David Kalika)
Technické riešenie: INITI.org
Priestorové riešenie: Barbora Šajgalíková

Ďalšia z nových experimentálnych expozícií Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom autorskej dvojice Fuczik – Kakalík nadväzuje na ich predchádzajúce projekty (Artpark v Galérii Rudolfinum, vzdelávacie platformy pre festival 4 dny v pohybu) a knihy pre deti i dospelých. Dvojicu tvorí Ondřej Horák, držiteľ ocenenia Magnesia Litera za knihu Proč obrazy nepotřebují názvy (spolu s Jiřím Frantom, 2014) a autor populárneho Průvodce neklidným územím 1, 2 (2016, 2018), a David Kalika, výtvarník a animátor, autor výtvarnej identity a spolutvorca jednotlivých filmov. Obaja sú súčasťou medzinárodnej platformy Máš umělecké střevo?, s ktorou SNG dlhodobo spolupracuje.

Inštalácia vychádza zo vzrastajúcej snahy galérií, múzeí a vzdelávacích inštitúcií „odkomplikovať“ vzťah k umeniu prostredníctvom popularizačných projektov, publikácií a sprievodných programov. Stále platí, že keď nemáme možnosť dielo pochopiť, narastá náš ostych a zmenšuje sa chuť veci objavovať a spoznávať. Interaktívna projekcia ponúka možnosť zoznámiť sa zábavnou formou s vývojom výtvarného umenia od praveku až po súčasnosť.

redakcia: mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno