Počas tretieho ročníka ponúkne festival 10 koncertov, ktoré nadchnú milovníkov veľkého orchestrálneho zvuku, komorných koncertov, džezu, swingu, ale i filmu či výtvarného umenia. Vstupenky budú v predaji za zvýhodnenú cenu už od 13. júna do 31. júna. Novinkou tohto ročníka bude aj to, že prvý rad miest si záujemcovia budú môcť online vydražiť – pričom spôsob dražby uvedieme na stránke festivalu už počas júla. 

Festival tvorí umeleckú sezónu Bratislavy


Festival oficiálne otvorí 31. augusta umeleckú sezónu Bratislavy gala večerom  – Letným bálom Symfónie umenia. Netradičné podujatie bude plné hudby, zábavy a stretnutia milovníkov umenia. Exkluzívnym hosťom bálu bude svetovo uznávaný tenor José Cura.


Tenorista José Cura počas koncertu a riaditeľka festivalu Andrea Kozáková.

Hlavnou dramaturgickou líniou budú znova veľké orchestrálne produkcie.

1. september – Otváracím koncertom tohto ročníka bude umelec svetového významu Rolando Villazón „najkúzelnejší tenor súčasnej opernej scény“ (podľa Times), spolu s naším prvým symfonickým telesom Slovenskou filharmóniou. Rodák z Mexiko City je nositeľom celého radu prestížnych vyznamenaní vrátane titulu Rytier Rádu umenia a literatúry Francúzska, ktoré sa mu stalo druhým domovom.


Rolando Villazon. Foto: Andreas Hechenberger

2. september – Rozhlasový orchester Gustava Broma sa tentoraz prenesie do čias zlatej éry Las Vegas, do obdobia, keď sa hudba Franka Sinatru umiestňovala na vrcholoch hitparád. Spolu s kanadským spevákom Mattom Duskom, ktorý po celom svete predal viac ako milión albumov, na konte má štyri zlaté a šesť platinových, množstvo ocenení a niekoľko nominácií na prestížne ocenenie JUNO, vzdajú spoločným koncertom hold tejto legende swingu.

Ľubica Čekovská. Zdroj foto: Ivona Orešková

3. september – Skladateľka a klaviristka Ľubica Čekovská exkluzívne pre festival skomponovala do symfonických aranžmánov piesne, ktorými sa preslávil Karol Duchoň. Zaznie hudba, ktorá momentálne ovplyvňuje už mnohé generácie.

„Opäť sme chceli priniesť niečo iné, nové, nekonvenčné a na vysokej umeleckej úrovni, no blízke širokému publiku. Po neuveriteľnom úspechu divadelného predstavenia Na srdci mi hraj! sme sa rozhodli, že práve hudba Karola Duchoňa zaznie tento rok tak veľkolepo, ako ju ešte nikdy diváci nemohli zažiť!“ hovorí Andrea Kozáková, riaditeľka festivalu. Martin Gyimesi, Karol Csino, Titusz Tóbisz a Marián Vojtko, opernomuzikálové kvarteto slovenských tenorov, ktorí sa iba pre túto príležitosť zídu na jednom pódiu, predvedú spoločne vokálnu interpretáciu hitov, ako V slovenských dolinách, Mám ťa rád, Šiel, šiel a mnohé iné. Inšpiráciou koncertu je divadelné predstavenie Na srdci mi hraj, ktoré už videlo viac ako 20 000 divákov po celom Slovensku. Ďalšou novinkou festivalu je, vlastný symfonický orchester, zložený z najlepších hráčov našich symfonických telies – Symfonického orchestra Symfónie umenia.

Svetový tenor José Cura. Na foto s riaditeľkou festivalu Andreou Kozákovou, skladateľkou Ľubicou Čekovskou a starostom Ružinova Martinom Chrenom.

Počas týždňa 4. – 7. septembra už tradične na pontóne na Štrkoveckom jazere opäť prijali pozvanie The Ladies Ensemble. Živelná hudba plná rozporu, drámy a bolesti, ale aj tanec chudobných, smutných a osamelých. Napriek všetkému sa z argentínskeho tanga stal fenomén aj inšpirácia pre mnohých skladateľov, ako Astore Piazola či Carlos Gardel. Vášeň tanga prenikla hlboko do filmov, ako Vôňa ženy, Posledné tango v Paríži, Pravdivé lži a mnohé iné. The Ladies Ensemble vám zahrajú tie najpôvabnejšie tangá všetkých čias a doplnia ich hudbou z tejto klasickej éry. Na brehu jazera vytvoríme tančiareň alebo milongu, kde sa bude tancovať tak ako na uliciach Buenos Aires.

Csákyho kaštieľ v Prievoze otvorí svoje brány pre verejnosť, aby hostila hudobníkov z jedného najprestížnejších svetových operných domov Berlínskej štátnej opery, Knobelsdorff-Ensemble der Staatskapelle Berlin. Zaznejú diela v úprave pre komorný orchester Nikolaja Rimského-Korsakova Šeherezáda a dielo Franza Schuberta Forellenquintett.

Žáner artkina bude zastúpený opäť z trilógie biografií Kena Russela o hudobných velikánoch. Príbeh nominovaný na Zlatú palmu v Cannes v roku 1974 opisuje posledné dni skladateľa Gustava Mahlera.

Martin Gyimesi. Foto: Jana Fašungová

8.septembra bude tentokrát pred Pradiarňou 1900 hostiť Bratislava Hot Serenaders dva orchestre, a to Bohém Ragtime Jazz Band a Original Prague Syncopated Orchestra. 

9.septembra odznie v premiére autorský program pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia s názvom SILA NÁDEJE/nezabúdame! „Počas prvého ročníka sme uviedli na festivale slovenskú premiéru kinokoncertu Obchod na korze. V podobnom duchu sme pripravili aj tento koncert, v ktorom zaznejú dojímavá a silná hudba z filmov s tematikou holokaustu v symfonických aranžmánoch. Chceli sme týmto koncertom upozorniť a pripomínať nepráva, ktoré sa diali tejto skupine obyvateľstva,“ hovorí Andrea Kozáková, riaditeľka festivalu.

The Ladies Ensemble založila huslistka Slovenskej filharmónie Anežka Kara.

V rámci festivalu je vždy aspoň jeden koncert venovaný detskému publiku. 10. septembra, na hlavnom pódiu pre Pradiarňou 1900, spolu s Capella Istropolitana pod taktovkou Gabriela Rovňáka zaznie hudba z najkrajších česko-slovenských rozprávok ako Perinbaba, Populuška, Arabela a ďalšie.

10.septembra prijal pozvanie jubilujúci slávny tenor José Cura, ktorý po prvý raz vo svojej kariére v Bratislave uvedie celý koncertný program s názvom Boleros by Manzanero. Iba bratislavské publikum zažije vysoko dokonalú a sofistikovanú oslavu hudby Latinskej Ameriky netradične s komorným jazzovým kontingentom. Tento večer bude plný romantických skladieb ako Como yo te ame, Te extrano, No me platiques a ďalšie.

Festival prináša Mestská časť Ružinov a vďaka jej podpore sa uskutoční už 3. ročník. „Keď sme sa po prvý raz začali rozprávať o tom, že by sme radi zorganizovali v Ružinove festival Symfónia umenia, ani vo sne by mi nenapadlo, aký obrovský záujem verejnosti to vyvolá. Ukázalo sa, že nápad prepájania žánrov a jedinečných formátov dokáže priniesť umenie bližšie k ľuďom. Minulé dva roky priniesli množstvo výnimočných podujatí a slovenských legiend aj umelcov svetového mena. Umenie k Ružinovu patrí, a preto som veľmi rád, že už čoskoro sa môžeme všetci tešiť na tretí ročník tohto krásneho festivalu,“ hovorí starosta Mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Vstupenky sú v predaji v sieti predpredaj.sk. Festivalové zľavy budú uvedené pri každom koncerte.

 PROGRAM

31.8 – Letný BÁL Symfónie umenia, slávnostné otvorenie umeleckej sezóny Bratislavy

Spoločenský večer pre všetkých milovníkov umenia a života. Po prvý raz v rámci festivalu zažije Bratislava bál, ktorého základným elementom bude esencia umenia. Noblesný a elegantný večer sa bude niesť v duchu princípov festivalu Symfónie umenia.

Hotel Sheraton

1.septemberROLLANDO VILLAZÓN / Slovenská filharmónia, otvárací koncert festivalu

Po prvý raz vystúpi na Slovensku svetovo preslávený tenorista Rollando Villazón. Je to fenomén a nespútaný živel, „najkúzelnejšia hviezda súčasnej modernej opernej scény“ (The Times) s „nádherne mužným hlasom… grandezza, elegancia a sila!“ (Süddeutsche Zeitung).

Rodák z Mexiko City je nositeľom celého radu prestížnych vyznamenaní vrátane titulu Rytier Rádu umenia a literatúry Francúzska, ktoré sa mu stalo druhým domovom. Villazón získal francúzske vyznamenanie Les Victoires de la Musique za „Zahraničný objav roka“. V roku 2004 bol ocenený cenou Echo Classics Award za svoj prvý sólový album, o rok neskôr cenou Gramophone Classical Music Awards za svoj druhý album. V súčasnosti vystupuje úspešne na všetkých dôležitých operných scénach sveta, ako Berlín, Mníchov a Viedeň, v opere La Scala v Miláne, v Metropolitnej opere v New Yorku alebo na Salzburskom festivale. Ďalej tiež v Londýne, Paríži, Baden-Badene, Lipsku, Ríme a inde. Pravidelne spolupracuje aj s významnými dirigentmi, ako je Daniel Barenboim alebo Yannick Nézet-Séguin. Je vyslancom inštitúcie Red Noses Clown Doctors International Charity a členom Vysokej školy patafyziky v Paríži.

Účinkujú Rollando Villazón, Slovenská filharmónia, dirigent Guerassim Voronkov

 2.september – FRANK SINATRA/ Matt Dusk, swingový koncert

Matt Dusk a Rozhlasový big band Gustava Broma vás vezmú na cestu do čias elegancie a ikonického Las Vegas roku 1966. Do čias, keď hitparádam kraľoval Frank Sinatra a štandardy ako Come and fly with my, Fly me to the moon, I´ve got you under my skin, či My way.

Matt Dusk pochádza z Kanady. Predal viac ako milión albumov, na konte má štyri zlaté a šesť platinových, ďalej množstvo ocenení a niekoľko nominácii na prestížne ocenenie JUNO.

„Matt Dusk z Toronta prevzal to, čo sa naučil od velikánov, a prispôsobil to modernému publiku.“ (LA Times)

„Dusk je ponorený do grandióznych aranžmánov pretkaných nadbytkom Sin City a výrazne v sinatrovskom štýle vracia čas o štyri desaťročia späť.“ (Jazz Times)

„Matt Dusk pôsobivo vracia Las Vegas späť do slávnych čias klasických speváckych melódií ako od Rata Packera Franka Sinatru.“ (bilbord)

Účinkujú: Matt Dusk, Rozhlasový orchester Gustava Broma so sláčikovou sekciou, dirigent Vlado Valovič

 3.september – KAROL DUCHOŇ & Martin Gyimesi/Karol  Csino/ Titusz Tóbisz/ Marian Vojtko

symfonický koncert

Večer plný hitov Karola Duchoňa ako ste ich ešte nezažili. V grandióznych symfonických aranžmánoch skladateľky Ľubice Čekovskej, v sprievode symfonického orchestra a štyroch veľkých hlasov: Martina Gyimesiho, Mariána Vojtka, Karola Csina a Titusza Tóbisza.

Účinkujú: Martin Gyimesi, Karol  Csino,  Titusz Tóbisz,  Marian Vojtko, Symfonický orchester Symfónie umenia, dirigent Konstantin Ilievsky

 4.september – KLASIKA MENOM TANGO

komorný koncert  s tancom a milongou

Živelná hudba plná rozporov, drámy a bolesti, ale aj tanec chudobných, smutných a osamelých. Napriek všetkému sa  z argentínskeho tanga stal fenomén aj inšpirácia pre mnohých skladateľov, ako Astore Piazola či Carlos Gardel. Vášeň tanga prenikla hlboko do filmov, ako Vôňa ženy, Posledné tango v Paríži, Pravdivé lži a mnohé iné.

The Ladies Ensemble vám zahrajú tie najpôvabnejšie tangá všetkých čias. Predvedieme vám nielen ako argentínske tango znie, ale výnimočne tento večer aj ako sa tancuje. A samozrejme… pozývame vás do tanca!

 5.september ŠEHEREZÁDA / Knobelsdorff Ensemble der Staatskapelle  Berlin

 komorný koncert

Súbor, ktorý bol založený v roku 2010 na pôde jedného z najvýznamnejších svetových operných domov, tvoria hudobníci zo Staatskapelle Berlin, ktorej hlavným pôsobiskom je Berlínska štátna opera. Od svojho založenia s veľkým úspechom koncertujú na rôznych hudobných festivaloch a mestách. Mnohé z ich vystúpení sa uskutočňujú v rámci komorného cyklu Staatskapelle Berlin. Ich umeleckou výzvou je vdýchnuť komorný zvuk dielam, ktoré sú skomponované pre symfonický orchester. Tak to bude aj na tomto koncerte, na očarujúcom mieste kláštora v Csákyho kaštieli. V úprave pre komorný orchester zaznejú diela Nikolaja Rimského-Korsakova Šeherezáda a dielo Franza Schuberta Forellenquintett.

Účinkujú

Husle: Petra Schwieger

Viola: Stanislava Stoykova

Violončelo: Simone Dresher

Kontrabas: Alf Moser

Klavír: Viliana Valtcheva

7.september – GUSTAV MAHLER / Artkino

životopisný film

Príbeh nominovaný na Zlatú palmu v Cannes v roku 1974 opisuje posledné dni skladateľa Gustava Mahlera. Je to jeden z najkrajších filmových počinov Kena Russela a vychádza z trilógie o hudobných velikánoch.

 Amfiteáter Štrkovecké jazero

8.september – VISEGRAD MINI JAZZ FEST / Zabudnuté poklady zlatej éry

hot jazz koncert

Tento projekt má za cieľ priblížiť staré české, slovenské a maďarské skladby medzivojnového obdobia v oblasti džezu. Na túto úlohu sa podujali tri z najlepších orchestrov zúčastnených krajín: Bohém Ragtime Jazz Band z Maďarska, Bratislava Hot Serenaders zo Slovenska a Originálny Pražský Synkopický Orchester z Čiech. Orchestre si zahrajú skladby aj navzájom, pomiešané a vo všetkých troch krajinách. Je to naozaj unikátna príležitosť vidieť jedny z najlepších orchestrov naraz na jednom pódiu.

Účinkujú: Bratislava Hot Serenaders, Bohém Ragtime Jazz Band, Original Prague Syncopated Orchestra

Pradiareň 1900

 9.september – SILA NÁDEJE/nezabúdame!

symfonický kinokoncert

Symfonický koncert s hudbou z najsilnejších filmov o holokauste pri príležitosti pamätného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Účinkujú: Symfonický orchester Symfónie umenia

Pradiareň 1900

 10.september – NAJKRAJŠIE ČESKO-SLOVENSKÉ ROZPRÁVKY,

symfonický koncert pre deti

Jednou z inšpirácií festivalu je priniesť eleganciu symfonickej hudby k detskému divákovi. Čím iným ich vieme zaujať ako rozprávkou? A tak sme spojili tradíciu, orchester, klasické rozprávky a pripravili exkluzívnu premiéru koncertu pre deti, ale aj ich rodičov, ktorú môžete zažiť iba na festivale Symfónia umenia.

Účinkujú: Rozprávkový orchester, Gabriel Rovňák – rozprávač  a dirigent, Simona Augustovičová,  Martin Hudec

Pradiareň 1900

 10.september – JOSÉ CURA / Boleros

 záverečný koncert festivalu

Po prvý raz vo svojej kariére venuje tento výnimočný spevák celý koncert hudbe, ktorá vychádza z jeho latinskoamerických koreňov. Slovenské publikum si môže v premiére vychutnať hudbu plnú vášne a temperamentu, takú príznačnú pre tento druh hudby. Tento večer bude plný romantických skladieb ako Como yo te ame, Te extrano, No me platiques a ďalšie.

José Cura je považovaný za jedného z najlepších tenorov súčasnosti, prezývajú ho aj „štvrtý tenor.“ Prvý raz vystúpil vo Verone v roku 1992. O dva roky neskôr vyhral súťaž Operalia, ktorú založil Placido Domingo a odvtedy vystupoval v najprestížnejších koncertných sálach a operných domoch. Známy je svojím nekonvenčným koncertným vystupovaním a charakteristickou interpretáciou rolí talianskych a francúzskych opier, najmä Verdiho Othella a Saint-Saënsovho Samsona.

Účinkujú: José Cura, jazz kvinteto v sprievode sláčikovej sekcie

Pradiareň 1900

 

Podujatie podporili

Generálny partner: YIT Slovakia

Hlavní partneri: Datalan, a.s., Alanata a.s., Kooperativa, Kooperativa Nadácia, Eurovea Tower, Immocap

Organizátori: MČ Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov

Spoluorganizátor: Divadlo pod kostolom

Hlavný mediálny partner: RTVS

Partneri: Bratislava Tourist Board, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky, MB Panónska, Hydrotour, Nový Ružinov, Komunikačná agentúra BeeContent, Genereations agency, MAK´s studio, České centrum Bratislava, Maďarské kultúrne centrum Inštitút Liszta, Turuk & Art Collective, Slovnaft, Nadácia SPP, BKIS, predpredaj.sk,Visegrad Fund,

Mediálni partneri: Moja kultúra, TA3, Zoznam.sk, Opera Slovakia, Radio SiTy

 

Zdroj: Kristína Mayer, PR manažérka festivalu Symfónia umenia

Titulná foto: Rolando Villazón. Foto: Jakob Tillmann

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno