Štyrmi premiérami a ďalšími podujatiami oslávi v prvej polovici mája Štátne divadlo Košice významný historický medzník, 75. výročie vzniku Národného divadla v Košiciach.

„1. mája 1947 získalo naše divadlo názov: Národné divadlo v Košiciach. Tento krok bol logickým  zavŕšením viac ako dvojročného úsilia vybudovať v Košiciach profesionálne divadlo schopné prinášať kvalitné divadelné umenie mestu i širokému regiónu. Napriek skutočnosti, že pojem „národné“ sa neskôr z názvu divadla vytratil, jeho význam a prínos pre rozvoj národnej kultúry sa nijak nezmenšil. Práve naopak. Košické divadlo oslavuje umenie svojou tvorbou už dlhé desaťročia,“ hovorí generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth.


Prvou májovou premiérou bude v utorok 3. mája nový autorský balet Andreja Petroviča a Ondreja Šotha ORBIS PICTUS venovaný pamiatke všetkých nevinných obetí vojny na Ukrajine. Baletná inscenácia zobrazuje príbeh lásky, oddanosti a zraniteľnosti, je inšpirovaná poéziou najväčšieho talianskeho spisovateľa svojej generácie Alessandra Manzoniho na hudbu jeho obdivovateľa Giusseppe Verdiho. Prvú časť choreografie vytvoril Andrej Petrovič, dramaturgiu mala na starosti Eva Gajdošová. Druhú Ondrej Šoth, dramaturgiu Zuzana Mistríková. Kostýmy pre inscenáciu vytvoril Andrej Suchanov.


V nedeľu 8. mája uvedie činohra novú inscenáciu Sofoklovho OIDIPA, základného mýtu antickej aj našej civilizácie.

Inscenácia režiséra Antona Korenčiho otvára nový pohľad na jeden z najznámejších príbehov v svetovej literatúre. Nechce potvrdzovať staré mýty, ani vytvárať nové. Univerzálny príbeh o obetnom baránkovi predsa presakuje do každej doby. V modernej vizualite zaznievajú popri silných hereckých výkonoch aj spevy antického chóru v podaní operného zboru. 


Je zrejmé, že Oidipus, kráľ aj baránok v jednej osobe, je vlastne farmakos, ľudská obeť rituálne ponúkaná bohom s prosbou o odvrátenie moru, ako ju poznáme napríklad z Atén, zo sviatku Thargélií, ktorý je dostatočne doložený.

V utorok 10. mája sa na javisko Historickej budovy ŠDKE po dvadsiatich rokoch vráti jedna z najhrávanejších svetových opier, TOSCA Giacoma Pucciniho.

G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Karine Babajanyan (Tosca). Zdroj foto: Joseph Marčinský

Režisérom novej inscenácie je Anton Korenči, kostýmy pripravil Boris Hanečka a scénickú podobu výtvarníčka Lucia Tallová. Nosným prvkom scény je monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”, ktorý Lucia Tallová vytvorila špeciálne pre operu Tosca a Štátne divadlo v Košiciach. Recenziu z verejnej generálky predstavenia si môžete prečítať TU.

Štvrtou májovou premiérou v rámci osláv 75. výročia vzniku Národného divadla v Košiciach bude v stredu 11. mája nová pôvodná tanečná inscenácia Andreja Petroviča EXTÁZA / OBRAZY O NEJ.

 

Zdroj: Svjatoslav Dohovič, web editor a PR ŠDKE, doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Joseph Marčinský

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno