V pondelok 28. februára bude na repertoári ŠDKE opera Nabucco. Pred predstavením zaznie štátna hymna Ukrajiny v podaní ukrajinského manželského páru Myroslavy Havryliuk a Maksyma Kutsenka, ako aj Zboru a Orchestra Opery Štátneho divadla Košice.

Divadelníci v Štátnom divadle Košice veľmi silno prežívajú inváziu Ruska na Ukrajine: „Ukrajinských umelcov máme v orchestri, v zbore, balete a pomocou ich čerstvých informácií z hraníc a od rodinných príslušníkov, ktorí ostali na Ukrajine, na vlastnej koži sprostredkovane zažívame hrôzy vojny. Aj preto sme sa aspoň symbolicky rozhodli venovať predstavenie Nabucco trpiacej Ukrajine a týmto upozorniť na konflikt, ktorý sa tam deje,“ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth.


Umelci Štátneho divadla Košice poskytujú ženám a deťom, ktoré opúšťajú svoje domovy pred vojnou, jedlo na hraniciach. Tanečníci Štátneho divadla Košice uvoľňujú svoje vlastné byty pre Ukrajincov, ktorí utiekli pre hrôzami vojny a nemajú kam ísť. „Ich život nie je v obývačkách, ich život je na bojovom poli. My divadelníci by sme to mali chápať ako prví a pomôcť. Snažíme sa spraviť maximum, aj keď vždy si myslím, že by sa dalo ešte viac,“ upozorňuje Khern Tóth.


Myroslava Havryliuk. Zdroj: Joseph Marčinský

ŠDKE chce svetoznámou operou Nabucco symbolicky upozorniť na konflikt na Ukrajine. Ide o tretie javiskové dielo z pera talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho, ktoré malo premiéru v roku 1842 v milánskom opernom dome Teatre Alla Scala. Dej opery predkladá príbeh o starovekom vládcovi Nabuchodonozorovi II., o strete náboženských kultúr, o nekonečnom smäde ovládať svet okolo seba a o večnej ľudskej túžbe podobať sa Bohu. Opera je právom jednou z najslávnejších opier v celom kontexte svetového hudobného divadla.


Z diela je mimoriadne populárny „Zbor Židov“, ktorý sa v dobe vzniku stal symbolom túžby Talianov po slobode a nezávislosti. „Viem si už teraz predstaviť, ako emotívne bude znieť v pondelok počas predstavenia, a ako sa zmení jeho kontext, keď je to pred nami všetkými veľká hrozba. Myslím si, že všetci budeme mať v očiach slzy,“ uzatvára riaditeľ košickej opery.


Pred predstavením zaznie štátna hymna Ukrajiny v podaní sólistky Myroslavy Havryliuk a sólistu Maksyma Kutsenka, ako aj Zboru a Orchestra Opery Štátneho divadla Košice.

 

Zdroj: spracovala redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno