Rozprávka Zlato, čary a láska prichádza do Košíc s hokejom!

Spoločnosť nadšencov z Levíc, divadelných hercov a amatérov natočili krásnu rozprávku. Všetko sa tvorilo bez akejkoľvek finančnej podpory zo strany štátu, alebo iných inštitúcií. Najbližšie si ju bude môcť pozrieť v piatok 10. mája 2019 o 19:00 v Kine Úsmev v Košiciach!


„Umelo vytvorená, ľudová“ filmová rozprávka Zlato, čary a láska je dielom režiséra Mgr. Art. Petra Drmlíka. Na konte má dva celovečerné filmy, Stand by a Plynutie. S realizáciou mu pomohli priatelia a herci z Celkom Malého Divadla, z divadla Teáter Komika a z dramatického odboru ZUŠ Levice, priatelia. Všetky náklady hradil režisér z vlastných prostriedkov. Mladého Levičana Petra Drmlíka mnohí poznajú ako stredoškolského učiteľa a najnovšie už aj ako režiséra čerstvej filmovej rozprávky.


A čo vás čaká v rozprávke, na ktorej sa diváci výborne bavia? Boj dobra so zlom, dedinské prostredie. Hlavná línia deju je o láske, ktorej rodičia dievčaťa nežičia, nástrahy a problémy, ktoré sa prekonajú a všetko sa na dobré obráti. čerpá námet z našich tradícií- páranie peria, rozprávanie strašidelných príbehov, kroje, čary. Diváci uvidia lietajúcu chalupu, poklad, rozprávajúci mastný hrniec, pradenie zlata, kúzlo s plávacou blanou, skupinový tanec krajovka, levitujúci demižón, autentickú jedálnu plť, obrovský chlebisko. Hlavné postavy mlynár s mlynárkou, ich dcéra Hana , zaľúbený pomocník René, čarodejnica, páni stoliční- bohatí šľachtici, strašný Servác – oživnutý obesenec, nočný hlásnik a jeho premeny v tetrova, tetka korenárka. Hudba, pesničky, vtip. Kulisy aj kostýmy sme si tvorili svojpomocne. Dospelí v nej nájdu skryté významy.


A teraz to hlavné: Chcete vedieť čo žerie ježibaba? Chcete vedieť čo to je zobudík? Počuli ste už o tom že pred bozkávaním treba kloktať? A viete, že riadiaca sliepka má vlastné titulky? A že strašný Servác nikdy nezomrie, Alebo áno?


Rozprávka sa premietala vo filmovom klube Leviciach, opakovane bolo vypredané. Na alternatívnom festivale v Revišti, v Bratislave v kine Lumiére. Slávnostnú premiéru v zahraničí, mala úspešne v Prahe v Slovenskom dome za účasti Vladimíra Skalského predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Výsledok a diváci a už aj odborné kruhy, hodnotia projekt ako výborný.

Bola v kine opakovane a sledovala som reakcie divákov. Diváci sa bavili a tlieskali. Všade mala úspech a nik z divákov neodišiel. Nečakali sme úspech v Prahe, iná reč, iná konkurencia a malo to úspech, ako doma. Najbližšie sa premieta v Košiciach 10.5. Takže ideme do Košíc z hokejom. Tešíme sa, do kina Úsmev,“ povedala pre náš portál manažérka projektu Vlasta Mesárošová.

Zdroj foto a text: Vlasta Mesárošová a redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto a video: Petr Drmlík, youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno