V utorok 24. januára 2023 sa v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční druhý koncert cyklu Stará hudba. Hosťami utorkového večera sú dvaja výnimoční českí interpreti  – sopranistka Hana Blažíková  a teorbista Jan Krejča, ktorí predstavia diela Tarquinia Merulu, Giovanniho Girolama Kapsbergera, Claudia Monteverdiho, Benedetta Ferrariho a Barbary Strozzi. Koncert sa začne o 19.00 h.

Návštevníci utorkového večera sa prenesú do Talianska na prelome 16. a 17. storočia. Zoznámia sa s tvorbou pomerne neznámych ranobarokových skladateľov. Znieť bude vokálna tvorba v sprievode teorby a diela komponované pre tento nástroj, ktorého počiatky siahajú do 16. storočia.


V tom období skladatelia využívali  teorbu  najmä ako sprievodný nástroj pri prezentácii novej hudby. Program je zostavený z diel viacerých autorov – Barbara Strozzi (1619–1677) patrí medzi jednu z najzaujímavejších skladateľských osobností polovice 17. storočia, zoznámime sa s dielami  teorbistu  Giovanniho Girolama Kapspergera (1580–1651) či  áriami Claudia Monteverdiho (1567–1643). Repertoár zaznie v interpretácii medzinárodne uznávanej českej sopranistky Hany Blažíkovej, zakladajúcej členky súboru Collegium Vocale 1704 a teorbistu Jana Krejču. Koncert sa začne o 19.00 h. 


 

Zdroj: Martina Tolstova. tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie 


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno