Umelecké zoskupenie PRAKTIKÁBEL vzniklo v roku 2016 ako náhodná zhoda okolností. Traja vtedajší študenti divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave naivne verili v plné autobusy a prázdne kluby. Nikto, ani
samotní aktéri neverili, že tu päť rokov ostanú.

PRAKTIKÁBEL sa na scéne ocitol v marci 2016, kedy ako Hudobné teleso sprevádzali Hudobno-literárne večery. Ich hudobná tvorba, scénicky aj skladby, boli výrazne ovplyvnené dadaizmom. Označovali ich ako “druhú vlnu undergroundu”. Po dvoch rokoch koncertovania sa však ustálili ako Divadelné teleso, k čomu ako vyštudovaní divadelníci stále inklinovali. Od roku 2018 majú na svojom konte už štyri inscenácie, s ktorými hosťovali na rôznych festivaloch doma, ale aj v Čechách či Poľsku, niekoľko krátkych filmov a dokonca samizdatovo vydali komiks.


Teraz prichádzajú s bohatou nádielkou kultúrneho programu, v rámci ktorého na návštevníkov čaká päť divadelných predstavení, dva koncerty, premietanie krátkych filmov, vernisáž výstavy, či stand-up.


Divadelný program pozostáva nielen z doterajšej tvorby tohto zoskupenia, ale aj z dvoch premiér. Najnovšia inscenácia Pilátovo krédo odkazuje na tvorbu dvoch výrazných československých dramatikov, Karla Čapka a Petra Karvaša.

O Gadže Bašaven

Hudobný program je zložený z kapely O Gadže Bašaven, ktorá komunikuje cez stereotypnú nadsázku, vďaka čomu vám ukážu, že Rómovia majú okrem zlata a trblietok hlboký a nádherný hudobný a tanečný folklór. Posledný večer osláv päťročnice vás čaká spojenie slovného a hudobného humoru v podaní začínajúcu stand-up komikov a gitaristu a folkrappera zvaného aj BEDÑA.
„PRAKTIKÁBEL vznikol ako priestor pre tvorivú činnosť troch blízkych duší. Za päť rokov sme sa však stihli stať akousi platformou pre začínajúcich profesionálov a to nielen v divadle. Potvrdzuje to aj program, ktorý nie je zložený len z našich produkcií, ale taktiež ponúka zaujímavé koncerty,“ hovorí Matej Feldbauer, jeden z troch zakladajúcich členov umeleckého telesa PRAKTIKÁBEL.


Fantovlas, foto: Wedza photography

V ich predstaveniach sa objavuje veľmi silný zmysel pre stavbu mizanscény, nonverbálne herectvo, animovanie objektov, ktoré značne oživuje celý útvar. Humor je signifikantný prvok tohto divadelného zoskupenia, ktoré pracuje výlučne autorskou metódou. Ak je vám blízke nadužívanie humoru a slovné hračky, nemusíte dlho váhať a zastavte sa.

„Počas troch dní budú mať ľudia možnosť spoznať našu tvorbu, ale aj nás osobne. A to si myslím, že je lákavá ponuka,“ dodáva Matej Feldbauer.
Program sa začína v pondelok 13.9.2021 o 18:30 v divadle Ticho a spol. a pokračuje do stredy 15.9.2021.
Celý program nájdete v udalosti na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1014635752703997

Zdroj: TS PRAKTIKÁBEL
Foto: titulná: Evanjelium podľa Kevina, foto: Natália Dominiková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno