Prečo sa bojíme Pomaľovaného vtáčaťa?

Pomaľované vtáča. Zdroj: PubRes, Anton Faraonov

92. ročník udeľovania Oscarov sa uskutoční 9. februára 2020 v Los Angeles. A jeden z filmov, ktorý v uplynulom roku najviac rozvíril dianie súčasnej kinematografie, šancu na boj nedostal.


Prekvapení? My ani nie… Pomaľované vtáča je zjavne náročným dielom pre divákov, ale aj odbornú obec. Už na festivale v Benátkach sa porota akoby „zľakla“ a zatvorila oči pred ľudskou krutosťou, ktorú tak otvorene snímka Václava Marhoula odhaľuje. Na MFF v Benátkach však získal cenu UNICEF študentskej poroty a Zlatého leva si s veľkou pompou odniesol Joker. A cesta bola vydláždená…


Kým Pomaľované vtáča ostalo ranené pred bránami Oscarov, Joker získal až 11 nominácií – medzi nimi sa „trblietajú“ tie hlavné kategórie ako sú najlepší film, réžia a samozrejme – najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Joaquin Phoenix). Tesne na chvoste Jokera visí Tarantinova novinka Vtedy v Hollywoode s desiatimi nomináciami. Tiež triumfuje v hlavných kategóriách – najlepší film či réžia. Pre lámača ženských sŕdc DiCapria je to už siedma oscarová nominácia. Brad Pitt sa tiež môže tešiť z nominácie za herecký výkon vo vedľajšej úlohe. S rovnakým počtom nominácií vzbudzujú pozornosť ďalšie dve snímky: film režiséra Martina Scorseseho The Irishman (produkcia Netflixu) a vojnový film 1917 britského režiséra Sama Mendesa.


Prekvapením je 6 nominácií pre juhokórejský film Parazit, ktorý síce získal Zlatú palmu v Cannes, no s tvrdením, že sa stal najzábavnejším víťazom v Cannes od čias kultovej snímky Pulp Fiction, sa nedá súhlasiť ani pri tej najbujarejšej fantázii. Skôr možno predpokladať istý kalkul, že po veľkej popularite kórejskej kinematografie nastal akýsi samovoľný pád a po dlhšej dobe sa objavila akási ranená lastovička. Preto ju treba patrične ošetrovať a prestrieť jej červený koberec.


Môžeme sa len domnievať, prečo taká sugestívna dráma so silnou výpovednou hodnotou a nádhernou kamerou, akou je Pomaľované vtáča, nepostúpila medzi posledných päť snímok a nedoplnila tak snímky ako sú Joker, The Irishman či 1917. Vieme sa dívať na násilie, na krvavé scény, na vojnové filmy, na smrť na plátne, ale pred pravdou utečieme. A zvlášť Oscary sú tak dlhodobo nastavené: poctivá kinematografia sa už dávno necení a Marhoulov film je pre americkú smotánku príliš tvrdý, príliš realistický a autentický. Je to proste prvotriedny, áčkový film patriaci na áčkové festivaly… Rozhodne nie na túto hviezdnu ceremóniu.

Prehľad nominácií v hlavných kategóriách:
Najlepší film: 1917, Le Mans ’66, The Irishman, Králiček Jojo, Joker, Little Women, Marriage Story, Vtedy v Hollywoode, Parazit.
Najlepšia réžia: Pon Džun-ho (Parazit), Todd Phillips (Joker), Sam Mendes (1917), Martin Scorsese (The Irishman), Quentin Tarantino (Vtedy v Hollywoode).
Najlepší herec v hlavnej úlohe: Antonio Banderas (Pain and Glory), Leonardo DiCaprio (Vtedy v Hollywoode), Adam Driver (Marriage Story), Jonathan Pryce (The Two Popes), Joaquin Phoenix (Joker).
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Cynthia Erivová (Harriet), Scarlett Johanssonová (Marriage Story), Saoirse Ronanová (Little Women), Charlize Theronová (Bombshell), Renee Zellwegerová (Judy).
Najlepší cudzojazyčný film: Corpus Christi (Poľsko), Honeyland (Severné Macedónsko), Bedári (Francúzsko), Pain and Glory (Španielsko), Parazit (Južná Kórea).

Zdroj: mojakultura.sk
Foto: PubRes – Anton Faraonov, ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno