Vo štvrtok a  piatok 18. a 19. novembra 2021 avizovala Slovenská filharmónia uvedenie jedného z najsilnejších duchovných diel  Antonína Dvořáka – oratória Svatá Ludmila. Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Slovenskom filharmonickom zbore zaznie upravený program koncertu. V prvej polovici večera to bude výber častí Dvořákovho oratória s vokálnymi sólistami (bez SFZ). Program doplní Symfónia č. 5 F dur, op. 76.

Svatá Ludmila je Dvořákovo tretie veľké vokálno – symfonické dielo. Skladateľ ho komponoval v rokoch 1885 – 1886,  po úspešnom uvedení  oratória  Stabat Mater v Londýne, pre  anglický festival v meste Leeds.  Námet  spracoval Jaroslav Vrchlický. Opiera sa o významné kapitoly dejín Čechov a Moravanov. Osobnosť sv. Ľudmily, starej matky sv. Václava je pre českú kultúru stále kultovou záležitosťou. Svetová premiéra zaznela 15. októbra na festivale v anglickom meste  Leeds a stala sa kultúrnou udalosťou. Nasledovali uvedenia v Londýne (29. októbra a 6. novembra 1886) a v Prahe (25. a 27. februára 1887),  pod taktovkou skladateľa. 


Zdroj foto: Ján F. Lukáš

 

Dvořákova Svatá Ludmila bola na programe koncertov Slovenskej filharmónie uvedená po prvýkrát v roku 2015. Kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii zaznie výber diela bez veľkých zborových scén. Sólistami večerov budú – Eva Hornyáková, soprán, Václava Krejčí Housková, mezzosoprán, Richard Samek, tenor,  Jozef Benci, bas, Pavol Oravec, tenor. Program doplní skladateľova piata symfónia z roku 1875. Dvořákove diela, zaradené k 180. výročiu narodenia skladateľa,  budú  znieť v naštudovaní Petra Altrichtera. Koncerty sa začnú o 19-tej.


Koncert sa koná v režime OTP, aktuálne pre 250 návštevníkov v Koncertnej sieni. Na koncerte je povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom.


 

Zdroj: TS – redakciu informovala Martina Tolstova


Zdroj foto: A. Trizuljak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno