V nedeľu 1. mája 2022 zavŕši cyklus Organové koncerty popredný český interpret Pavel Kohout s inšpiratívnym programom siahajúcim od Bacha až po českú hudbu 21. storočia. Program predvedie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. Koncert sa uskutoční o 16.00.

 

Pavel Kohout je víťazom  mnohých interpretačných súťaží.  Už ako dvadsaťštyriročný vyhral Medzinárodnú organovú súťaž  Musashino v Tokyu, kde okrem zlatej medaile  získal aj cenu za najlepšiu interpretáciu diela Johanna Sebastiana Bacha. To mu otvorilo dvere na svetové pódiá.  Umelec pravidelne spolupracuje s Českým rozhlasom na projekte Historické organy, vedie majstrovské kurzy a nahráva.

Na úvod koncertu zaznie Bachov tretí zo šiestich  Brandenburských koncertov, ktoré skladateľ skomponoval  pre markgrófa Christiana Ludwiga počas svojho pôsobenia na dvore v Köthene. Nasledovať bude skladba českého autora Luboša Sluku Cesta stínu z cyklu Cesty pre sólový organ. César Franck napísal pre trojmanuálový organ z baziliky Sainte-Clotilde v Paríži väčšinu svojich diel. Jedno z jeho najznámejších diel opus 18 je na programe v Koncertnej sieni SF. Nasledovať budú Variácie na Paganiniho tému pre sólový pedál Hermanna Gabriela Kummera, ktorý sa pri písaní inšpiroval Paganiniho husľovým  Capriciom č. 24. Predposlednou skladbou nedeľného popoludnia bude doposiaľ najhrávanejšie dielo skladateľa a organistu Josefa Klička – Fantázia na symfonickú báseň Vyšehrad v roku 1886. Koncert uzavrie úprava druhej symfonickej básne Vltava  z cyklu Má vlast Bedřicha Smetanu.


Johann Sebastian Bach Brandenburský koncert č. 3 G dur, BWV 1048 (arr. Omar Caputi)

Luboš Sluka Cesta stínu


César Franck Prelúdium, fúga a variácie, op. 18

Hermann Gabriel Kummer Variácie na Paganiniho tému pre sólový pedál

Josef Klička Fantázia na symfonickú báseň Vyšehrad B. Smetanu, op. 33

Bedřich Smetana Vltava z cyklu symfonických básní Má vlast (arr. Barbara Bannasch)

 

Zdroj: Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno