Slovenská kinematografia opäť siaha na svetový úspech. To, či film režiséra Michala Blaška napodobní fenomenálny triumf Obchodu na korze, zistíme už 12. marca 2023, kedy sa uskutoční slávnostné udeľovanie najprestížnejších filmových cien za rok 2022.

O nominácií Blaškovej Obete do kategórie najlepší medzinárodný celovečerný film rozhodla Slovenská filmová a televízna akadémia. Dráma, ktorá už má za sebou nielen celosvetový debut na 79. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, ale aj premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte či piešťanskom MFF Cinematik, vstúpi do slovenských kín 15. septembra.


V domácej nominácií sa Obeti podarilo uspieť po boku dokumentárneho filmu Peter Dvorský (2022) od režisérky Ivety Malachovskej, Jiráskovej drámy Kryštof (2021), animovaného filmu Petra Budinského Tvojazem (2022), komédie Stand up (2022) od Juraja Bohuša, milostného príbehu o láske, vášni a nádeji režiséra Iva Trajkova Piargy (2022), mysteriózneho filmu Terezy Nvotovej Svetlonoc (2022), satirickej OUCE – (NE)SKUTOčNéHO PRíBECHU (2022) Petra Pavlíka, či životného príbehu slovenského filmového herca Ivana Palúcha pod názvom Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022), ktorý o svojom otcovi nakrútil režisér Martin Palúch. 


V centre filmového príbehu stojí Irina, slobodná matka z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeť je príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie.


„Obeť je príbehom o dôvere matky Iriny a syna Igora žijúcich v cudzom štáte, kde sú v podstate odkázaní sami na seba. Mojím cieľom bolo prostredníctvom Irininho emočného portrétu obnažiť podstatu stredoeurópskej spoločnosti, pre ktorú je situácia hlavnej hrdinky príležitosťou ukázať svoju nenávisť a legitimizovať ju,“ hovorí režisér filmu Michal Blaško.


V hlavných úlohách matky Iriny sa predstaví ukrajinská herečka Vita Smachelyuk známa najmä z televíznych seriálov, ktorá momentálne pôsobí v nemeckom Hamburgu. Úlohu jej syna Igora si zahrá ukrajinský mladý herecký talent študujúci v Prahe Gleb Kuchuk. Vedľajšiu úlohu si vo filme zahrá aj držiteľka Českého Leva za hlavnú herečku vo filme Domácí péče (2015) Alena Mihulová či Viktor Zavadil, ktorý bol na Českého Leva nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018). V epizódnej postave sa ukáže aj obľúbená mladá česká herečka Elizaveta Maximova.

Spracovala redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Nutproduction

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno