Dňa 13. marca 2019 sa uskutočnila tlačová konferencia k premiére inscenácie Tulák Chaplin – pocta géniovi. Na tlačovke sa okrem riaditeľa Baletu SND Jozefa Dolinského zúčastnili: hudobný skladateľ Carl Davis, choreograf a režisér Daniel de Andrade, dirigent Dušan Štefánek a traja sólisti baletu. Scénu a kostýmy mal na starosti Mark Bailey a dramatické vedenie Patricia Doyle. Čerešničkou na torte bola prítomnosť Kate Guyonvarch…


V tejto chvíli si už len okusujem nechty, aby nám tá premiéra v piatok vyšla,“ povedal na úvod riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský. Tlačovku bravúrne moderovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažitková, ktorá pripomenula, že ide už o ďalšiu spoluprácu tohto tvorivého tímu – Davis – de Andrade a Bailey totiž participovali v SND na inscenácii Nižinskij – Boh tanca. Riaditeľ baletu pokračoval slovami úcty: „Nesmierne si vážim, že sa nám podarilo dostať sa ku kontúram realizácie aj s pani Kate, pretože sme sa zišli s týmto nádherným tímom v Paríži. Bolo to veľmi príjemné, dvojdňové rokovanie, za čo veľmi ďakujem. A čo sa týka tej prvotnej myšlienky, skláňam sa pred Danielom a Carlom.Americký skladateľ, ktorého domovom je od roku 1961 Veľká Británia, Carl Davis, poznamenal s typickým anglickým humorom, keď sa ho pýtali na tvorivý proces komponovania: „Na to, aby som zodpovedal túto otázku, potrebujem aspoň tri dni,“ reagoval sympatickým brutským humorom, ale pokračoval slovami: „Čo je mimoriadne na Chaplinovi je, že až pri titulkoch si uvedomíte, že autorom hudby je práve Chaplin a pritom nemal hudobné vzdelanie. Našťastie nám ostalo dostatok hudobného materiálu, s ktorým môžeme pracovať.


Sólisti a zbor Baletu SND – Tulák CHaplin

Inscenácia vznikla na pôde SND v spolupráci s Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A. Predtým však riaditeľ baletu SND Jozef Dolinský musel získať súhlas od vedenia spoločnosti. Na osobnom stretnutí s riaditeľkou Roy Export v Paríži, Kate Guyonvarch, ktorá rozhoduje o licenciách Chaplinovho diela, bolo rozhodujúce to, že na stretnutí bol aj hudobný skladateľ Carl Davis, v ktorého má absolútnu dôveru. „Srdečne vás všetkých pozdravujem a som rada, že tu môžem byť medzi vami,“ zdvorilo pozdravila všetkých prítomných Kate Guyonvarch: „Musím neskromne priznať, že mám asi ten najlepší job na svete. Mám totiž na starosti všetky práva spojené s dielom a tvorbou Charlesa Chaplina. Keď za mnou prišli do Paríža Jozef (Dolinský – pozn. red.), Peter (Peter Antalík – pozn. red.), Carl a Dan, nestála som pred závažným rozhodnutím. Carla Davisa poznám od roku 1989, už vtedy sme začali spolupracovať na úprave filmu Svetlá veľkomesta, takže som mu absolútne dôverovala,“ objasnila riaditeľka okolnosti, na základe ktorého dostalo Slovenské národné divadlo s tvorivým tímom súhlas spracovať Chaplina ako balet. Agentúra Roy Export so sídlom v Paríži vlastní všetky Chaplinove archívy, filmy, dokumenty a fotografie z Chaplinových filmových ateliérov i zo súkromného života.


Olga Chelpanova – Tulák Chaplin

Scénu a kostýmy navrhol Mark Bailey. Treba poznamenať, že Tulák Chaplin je inscenácia s najväčšou kostýmovou výpravou v histórii Baletu SND. Počet kostýmov možno bude znieť neuveriteľne, ale je ich vyše 400. „Paradoxne, išlo aj o jednoduchú záležitosť, pretože máme množstvo dokumentácií, čo sa týka Chaplina. A chcel by som vyzdvihnúť ústretovosť správcov Chaplinovej pozostalosti, pretože k nám boli nesmierne ústretoví. Umožnili nám prístupy do archívov a všetky naše požiadavky, v súvislosti s jeho imidžom, nám splnili. Potom však nastala ďalšia výzva a teda samotný proces vytvorenia portrétu Chaplina do inscenácie,“ začal rozprávanie Bailey: „Mojou úlohou bolo pretlmočiť tie jednotlivé fakty z jeho života do dramatického príbehu.
Dirigent Dušan Štefánek ocenil okrem hudobného skladateľa aj choreografa, ktorý inscenáciu vnímal komplexne a akcent kládol aj na hudbu: „Keď sme dostali prvé dejstvo baletu a začali sme hrať, dostal som taký pocit déja vu. Dostal som sa do obdobia s pred rokov do kina Čas, kde premietali Chaplinovky a ďalšie filmy. A práve tam som tú hudbu počul. V tom momente pre mňa čas prestal existovať. Carl Davis veľmi zreteľne napísal partitúru, takže žiadne otázky som nemal. Hudba pozostáva z mnohých sekvencií, čo je veľmi náročné. Pre baletného dirigenta je najťažšou úlohou nájsť styčný bod medzi hudbou a tanečníkmi, teda aby orchester znel, ale tanečníci nemuseli prispôsobovať svoje pohyby hudbe. Musím pochváliť aj choreografa Daniela, lebo prvýkrát sa mi stalo, že upozornil tanečníkov, že kvôli nim prispôsobujem tempo a tým im pomáham. Následne im povedal: buďte takí milí, počúvajte hudbu a pomôžte aj vy jemu trochu. Chcem ešte povedať, že prítomnosť Carla Davisa dáva tomuto predstaveniu isté fluidum. Tým, že je celý čas pri tom, robí sa to oveľa ľahšie.

Konstantin Korotkov – Tulák Chaplin

Kate Guyonvarch priblížila, aké akcie sa v blízkej budúcnosti pripravujú – a bude to skutočne veľkolepé: „Bratislavská inscenácia SND, ktorá je aj spomienkou k blížiacemu sa 130. výročiu narodenia Chaplina, je výnimočná. Ľudia sa ma neraz pýtajú, ako je to možné, že Chaplinove filmy sú aj dnes príťažlivé, veď v 20-tych a 30-tych rokoch minulého storočia sme mali mnoho filmových hviezd, ktoré nás dokázali rozosmiať, rozplakať aj dojať, ale dnes už to nedokážu. Chaplinove diela to dokážu. Musím pripomenúť, že v súvislosti s licenciami, najviac predávame licenciu na prejav z filmu Diktátor, ktorého posledná verzia je z Dánska. Tento rok máme množstvo udalostí, filmových projekcií, Carl Davis chystá turné či výstavu vo Filharmónii v Paríži, ktorá je vlastne prvou, ktorá nám pripomína, že Chaplin bol aj hudobný skladateľ. Je skvelé, že mladí ľudia, ktorí nepoznajú Chaplina, ho spoznajú vďaka týmto akciám a takisto vďaka baletu v Slovenskom národnom divadle. Dozvedia sa, aký veľký človek Chaplin bol.
Záverom sa Kate poďakovala všetkým tvorcom za vynikajúcu inscenáciu a prisľúbila, že bude sa snažiť priniesť do Bratislavy na jedno z predstavení Tulák Chaplin aj Chaplinových príbuzných.

Zdroj foto: autor, SND – Peter Brenkus

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno