Festival Nová slovenská hudba v pondelok 8. novembra pokračuje ďalším koncertom. O 19:00 sa v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu predstaví súčasnými dielami slovenských skladateľov EnsembleSpectrum.

Komorný súbor EnsembleSpectrum sa primárne zameriava na interpretáciu hudby skladateľov 20. a 21. storočia. Z uvedomelej snahy uvádzať menej známe a nové diela, ktorých zdolanie často predstavuje mentálnu a technickú výzvu, sa postupom rokov stala vášeň a životné poslanie motivujúce do stále väčších a závažnejších dramaturgií presahujúcich hranice hudby.


Program komorného koncertu odštartuje širokým gestom kompozícia s názvom Mantra Martiny Kachlovej. Vznik tejto skladby súvisí s procesom vnútornej očisty, ktorý sa autorka rozhodla pretaviť do hudby. Dielo Pamiatke Viery Lipatovej, ako už titul naznačuje, skomponoval Juraj Vajó na pamiatku excelentného pedagóga hry na violu a človeka absolútne oddaného svojej práci“, pani Viery Lipatovej. Nr. 5 – to Phill Mateja Slobodu je cyklus skladieb, ktoré nemajú názov. Majú len číslo, prípadne podtitul. Sám autor o diele povedal: „Celá hudba sa opiera o koncept tzv. “harmonického alebo zadržaného plátna” a je skôr laboratóriom zaužívaných definícií.“ Seriálny jazyk kompozície Kaleidoskopie Konstantina Ilievského, ktorý sa organicky rozprestiera vo viacerých aspektoch partitúry,  formuje tri jednotlivé, obsahovo evolučné, kontrastujúce časti. Dôležitou ideou hudobnej reči je využitie inštrumentálnych efektov, ako aj rozšírené vnímanie tónovej sústavy s dôrazom na praktickosť a efektívnosť realizácie. Skladba Hmlistô Haimoni Balgavej vznikla na požiadavku EnsembleSpectrum pri príležitosti tohtoročného festivalu Novej slovenskej hudby. Autorka v kompozícii využíva štruktúrne prvky minimalizmu, kontrapunktu, tembrálnej hudby aj bitonality.


Účinkujú:


EnsembleSpectrum


Matej Sloboda dirigent

Program:

Martina Kachlová (1990)Mantra

Juraj Vajó (1970) – Pamiatke Viery Lipatovej

Matej Sloboda (1988) – Nr. 5 – to Phill 

 

Konstantin Ilievsky (1979) – Kaleidoskopie pre veľký komorný ansámbel*

Adagio 

Quasi andante. Piú mosso

Allegro con moto

 

Haimoni BalgaváHmlistô*

 

Zdroj: Spolok slovenských skladateľov, redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
Zdroj foto: archív EnsembleSpectrum

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno