Raschèr Saxophone Quartet založil v roku 1969 priekopník klasického saxofónu Sigurd Raschèr a dnes je považované za jedno z najlepších saxofónových kvartet na svete. Koncertovali v najvýznamnejších koncertných sálach po celom svete, na všetkých kontinentoch.

Vo viedenských novinách Der Zeitung boli nazvaní „nekorunovanými kráľmi saxofónu“ a v Die Welt vyšla táto kritika: „Ak by existovala olympijská disciplína pre virtuózov hrajúcich na dychové nástroje, Raschèr Quartet by zaručene získali zlatú medailu.“


Kvartetu bolo venovaných viac než 300 kompozícií od súčasných skladateľov a taktiež vyše 25 skladieb kombinácie saxofónového kvarteta s orchestrami či zbormi.


Vo výnimočnej symbióze s našim elitným klaviristom Ladislavom Fančovičom odohrajú dva výnimočné koncerty 5.3. v Prešove a 6.3. v Leviciach.


Zabudnite na priemernosť. Na Slovensko zavítali Raschèr Saxophone Quartet

5.3.2024 PREŠOV – PKO Čierny orol, 19:00 hod.


Webstránka a informácie o vstupenkách: https://podujatia.pkopresov.sk/event-detail/65a7d86f1b234e124c72bd35/?lang=sk_SK

FaceBook: https://www.facebook.com/events/697359449146811

Ladislav Fančovič. Foto: Rudolf Baranovič

6.3.2024 LEVICE – SYNAGÓGA, 19:00 hod.

Webstránka a informácie o vstupenkách: https://www.mskslevice.sk/event/692068/rascher-saxophone-quartet-ladislav-fancovic

FaceBook: https://www.facebook.com/events/1970085746722048

Všetky skladby na koncertoch budú buď slovenskými premiérami, alebo sa našich na pódiách objavujú viac než zriedka. Program reflektuje 55. výročie kvarteta; Raschèr Saxophone Quartet je vo svete známe a mimoriadne oceňované za interpretáciu hudby obdobia baroka, preto na ich koncertoch často znie J. S. Bach, u nás to bude úprava Fúgy g mol BWV 578. Rondo pre saxofónové kvarteto Zdeňka Lukáša je jednou z prvých skladieb venovaných tomuto zoskupeniu v roku 1970. Zatiaľ poslednou skladbou venovanou kvartetu je kompozícia Iz tureckého skladateľa Özkana Manavu, ktorú „Rascherovci“ premiérovali len minulý december v Holandsku. Kvarteto spolupracuje s našim klaviristom, a posledné roky už aj etablovaným klasickým saxofonistom, Ladislavom Fančovičom od roku 2018 a na Slovensku pred dvomi rokmi spolu priemérovali dve súčasné kompozície zahraničných autorov. Tentokrát siahli po skladbe W. A. Mozarta – Kvinteto pre klavír a štyri dychové nástroje Es dur vo svojej vlastnej úprave a ako piati saxofonisti budú premiérovať Saxofónové kvinteto Jeroma Savariho. Ladislav Fančovič prispeje do programu výberom z u nás vôbec nehrávaného cyklu klavírnych skladieb Ernsta von Dohnányiho Winterreisen op. 13. Záverečnou skladbou výnimočného koncertu bude Prząśniczka od Stanislawa Moniuszka.

Zdroj: redakciu informovala Jana Dekánková, PR manažérka

Foto: titulná: Felix Broede

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno