Prešlo 40 rokov od premiéry kultového fantasy filmu Nekonečný príbeh podľa rovnomennej knihy Michaela Endeho z roku 1979. V marci 2024 bol konečne oficiálne oznámený vývoj novej filmovej série, ktorá nás opäť zavedie do rozprávkového sveta Fantázie.

Pôvodná filmová adaptácia z roku 1984 od režiséra Wolfganga Petersena zaznamenala celosvetový úspech, podobne ako jeho knižná predloha, ktorá bola preložená do 45 jazykov. Nekonečný príbeh je dodnes mimoriadne obľúbeným dielom.


Príbeh malého Bastiána Baltazára Buxa, ktorý stratil mamu, zažíva bolestivý nezáujem zo strany svojho otca a v škole čelí šikane, je dokonalou ukážkou toho, ako fiktívne príbehy a únik z každodennej reality dokážu človeka posilniť, dodať mu odvahu a pocit dôležitosti. Bastián totiž nie je jediný, kto potrebuje byť zachránený. Svet Fantázie sa rýchlo stráca v tajomnej “ničote” a chlapec sa ponorením do knižného príbehu stáva jediným, kto môže zánik Fantázie zvrátiť. 


Nadčasový príbeh z pera Michaela Endeho zdôrazňuje dôležitosť predstavivosti a snívania v modernom svete. Jeho filmové spracovanie dodnes ponúka široký priestor pre interpretáciu divákom všetkých vekových kategórií. Nemecký filmový režisér Wolfgang Petersen dokázal obdivuhodne prerozprávať tento metafyzický príbeh čitateľný na rôznych úrovniach, ktorý nesie znaky rozprávky pre deti, ale aj hlbšie významy pre dospelých, ktorí uvažujú o zmysle umenia a rozprávania príbehov ako takých. Inými slovami, ak ste film Nekonečný príbeh videli v rôznych obdobiach svojho života, od útleho detstva až po zrelú dospelosť, zrejme si uvedomujete jeho “nekonečný” významový obsah a rôznorodosť. Je to jedno z tých diel, ktoré vás po každom zhliadnutí obdarí čímsi novým. Podľa najnovších správ od portálu Variety by sa o niečo podobné chceli pokúsiť aj producenti nových filmov zo sveta Fantázie. 


O práva na filmové spracovanie Nekonečného príbehu sa údajne bili mnohé filmové štúdiá aj streamovacie služby. Napokon však padli do rúk spoločnosti See-Saw Films, ktorá v spolupráci s Michael Ende Productions chystá hneď niekoľko filmov podľa slávnej predlohy. 


Produkčná spoločnosť See-Saw má na konte množstvo kvalitných a oceňovaných filmových drám, vrátane snímok ako Kráľova reč (2010), Hanba (2011), The Power of the Dog (2021) či novinku Jeden život (2023). Predbežne to teda vyzerá, že by o vzácne a obľúbené dielo malo byť dobre postarané a zatiaľ sa nemusíme obávať nerešpektujúceho prístupu k predlohe, čo je neduh dnešnej doby putujúci najmä po dielňach streamovacích gigantov.

Povedomie o sile knihy a jej prvej adaptácii vyjadril jeden z producentov Iain Canning, ktorý pre Variety opísal svoju vieru v to, že každá generácia si zaslúži svoju vlastnú cestu do Fantázie, pričom tvorcovia sú si dobre vedomí viacvýznamovosti diela, a preto ju chcú jednoznačne zachovať a kreatívne s ňou pracovať.

Canning tiež hovorí o šľachtení zručností a veľkej opatrnosti, s ktorou See-Saw pristupovalo k svojim doterajším projektom, aby divákom a diváčkam poskytli kvalitné a originálne umelecké filmové diela.

V súčasnosti producenti hľadajú správny kreatívny tím, ktorý by príbeh knihy priviedol k životu na striebornom plátne. Celý proces tvorby je tak na samom začiatku a na prvý remake si počkáme ešte roky. 

Podľa slov producenta by však nové filmy mali ukázať známe miesta Fantázie, ako napríklad Vežu zo slonoviny, púšť Goab, Strieborné hory či neslávne známe Močiare smútku, kde hrdina Atrej stratil verného spoločníka Artaxa. Zrejme tak môžeme očakávať aj návrat bájnych bytostí, ktoré sme mohli vidieť aj vo filme z roku 1984, či už prastarú Morlu, temného Gmorka alebo Sfingy a samozrejme draka šťastia Falca.
Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: Wikimedia Commons

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno